מאת:


אחת לתקופה חוזרות על עצמן התמונות בתקשורת של חוקרי רשות המיסים יוצאים בידיים עמוסות בארגזי מסמכים, מחשבים ועוד ממשרדי חברה פרטית, ציבורית או ביתו של אדם פרטי. זהו השלב בו חקירה עוברת מהשלב הסמוי לשלב הגלוי. בשלב זה "ירימו החוקרים מסך" ויזמנו לחקירה חשודים ועדים. לכל הדעות מדובר באירוע לא נעים, מלחיץ ואף מאיים. 

 

גורמי החקירה מיומנים ומנוסים ופעמים רבות הנחקר הוא אזרח נורמטיבי שפוגש בפעם הראשונה את רשויות החוק ואף נחקר באזהרה.

חשוב לציין כי התנהלות נכונה וייעוץ משפטי ומקצועי יכולים לחסוך מכם ולכל הפחות להקל, ככול שהדבר נוגע באותה חוויה לא נעימה.

 

עשרת הדיברות המרכזיות אשר כדאי להקפיד עליהן בעת הגעה לחקירת מס:

 

  1. התייעצות עם עורך דין מומחה לדיני מיסים - ראשית, מדובר בזכות לה זכאי כל חשוד.  בנוסף, באם התעורר החשד שאתה נתון לחקירה סמויה של רשות המיסים ו/או היה והנך חושש מפני פתיחתה של חקירה נגדך (עקב סכסוך שותפים, איומים, אינדיקציות מחשידות אחרות) הקדם תרופה למכה והיוועץ עם עורך דין. ליווי משפטי יבהיר לכם את משמעויות הדברים העומדים בפניכם וידאג שזכויותיכם תישמרנה. זכות ההיוועצות היא זכותם המלאה – אל תוותרו עליה בשום שלב.

  2. חיסיון מול הלקוח - זכור כי התייעצות עם יועץ מס או רו"ח אינה כפופה לחיסיון מול לקוח. רואה החשבון יהיה חייב למסור מסמכים ולענות על שאלות הנוגעות לחקירה בעניין לקוחו ובכלל זה יהיה חייב, היה וידרש, לספר במסגרת עדות את כל הידוע לו על המקרה והלקוח הנחקר.לעומת זאת קיים חיסיון מלא על התייעצות עם עורך דין.

  3. לא לשכוח שאתם מוקלטים ומתועדים  זומנתם לחקירה הגיעו במועד. קחו בחשבון שמשלב זה כל פעולה מתועדת, בדרך לחקירה, בהמתנה, במהלך החקירה ובין החקירות מס, יתכן ויוטל פיקוח גם על הטלפון הסלולרי שלכם – הכל מתועד, מצולם ומוקלט. בנוסף, פעמים רבות המשטרה עורכת תרגילי חקירה, תרגילי פיתוי והפללה שבמסגרתם היא מעניקה לכם תחושה שאתם יכולים לדבר באופן חופשי, אך בדיעבד הכול מוקלט ומתועד בדרך כזו או אחרת. גם שיחת "מסדרון" היא חלק מהפרוטוקול והחוקרים, מטבע הדברים, מתפקידם לעשות שימוש במגוון רחב של טכניקות על מנת לגרום לנחקר לחשוף את האמת, על כל הכרוך והמשתמע מכך, בעוד שלא אחר עדיף היה לו הנחקר היה שומר על זכות השתיקה.
  4. להבין מול מה אתם עומדים - עליכם להבין האם אתם מוסרים עדות או נחקרים תחת אזהרה וכן מה הם החשדות נגדכם. על החוקרים להבהיר בתחילת החקירה במה אתם חשודים, לומר את סוג העבירות וכו'. אם בתחילת החקירה לא נאמר לכם כלום, תעמדו על כך שתקבלו פירוט של החשדות המיוחסים לכם בחקירה ותדרשו לקבל ייעוץ מקצועי ונכון.
  5. זכות השתיקה  - זכות השתיקה בדומה לזכות ההיוועצות היא זכותכם המלאה. אך יש לזכור כי אין לעשות שימוש בזכות השתיקה מבלי להיוועץ עם עורך הדין שלכם. שתיקה בחקירה יכולה לעיתים לחזק את החשדות נגדכם. אין מקום לעשות שימוש בזכות השתיקה ללא ייעוץ והכוונה של עורך הדין. בדר"כ נכון לחכות עם מסירת גירסה וויתור על זכות השתיקה עד לפגישה עם עוה"ד . ידיע עוה"ד, תארו בפניו את המיוחס לכם וע"ס זאת גבשו עמו אסטרטגיה.
  6. ביצוע עבירות ושיבוש הליכי חקירה - היזהרו מלבצע עבירות בזמן החקירה, למשל שיבוש הליכי חקירה, תיאום עדויות או השמדת ראיות. בסיום החקירה, הימנעו מלדבר עם אנשים אחרים ומעורבים בה על פרטי החקירה. שיבוש הליכי חקירה היא עבירה חמורה המכתימה את שאר העבירות בהן אתם חשודים ועלולה להצביע על אשמתכם בעניינים בהם נחקרתם. בנוסף, זו גם עילת מעצר.
  7. לקרוא היטב את המסמכים בחקירה  -קראו מחדש את כל השאלות והתשובות שנכתבו עם סיום החקירה, בצעו תיקונים אם צריך, דאגו שלא יישארו שורות ריקות במסמך ורק אז חתמו עליו. החקירה עצמה נרשמת על גבי מחשב או בכתב יד. פעמים רבות נרשמים דברים שלא התכוונתם לאומרם או שהוצאו מהקשרם. דברים שנאמרו על ידי הנחקר בחקירה יכולים לעשות את ההבדל בין הרשעה לבין זיכוי.
  8. היה בטוח בדבריך - אם אינך זוכר את התשובה לשאלה שנשאלת או שאינך בטוח שאתה מדייק, עדיף לציין כי אינך זוכר מאשר שתרשם תשובה שעלולה להיתפס כשקר או הסתרת מידע. אם אתה נשאל על מסמכים, בקש לראות את המסמכים לפני שתשיב.
  9. תכנון הצעדים קדימה - ככלל, לא אתם אלה שצריכים להביא את הראיות (למעט מקרים לפי פקודת מס הכנסה וחוק המע"מ לעניין ניהול מסמכים רלוונטיים), אלה חובתם של רשויות המס למצות את הראיות מחקירת התיק. שקרים, שתיקה ואליבי מופרך מהווים ראיות חזקות כנגד נאשמים בשלב המשפט. נחקר אשר חוזר מאמירותיו בחקירה מחזק את הראיות כנגדו באופן משמעותי. על כן, יש לתכנן את צעדיכם במהלך החקירה, תוך שמירה על ריכוז ומסירת תשובות לעניין ותוך הבנה שאין אתם חייבים להפליל את עצמכם במהלך החקירה.
לכן זכרו, התייעצו בכל שלב בחקירה, אוזן קשבת של עורך הדין וקבלת ייעוץ משפטי ומקצועי ממנו, ימנעו ביצוע עבירות שלכם הנראות לכם כצעדים לגיטימיים לחלוטין.
 
כך תתמודדו עם חקירה של רשות המסים

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

דיווח תקופתי מקוון - אחריות על אמינות נתוני הדוח

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שלומי פרץ, משפטן

ברצוננו לעדכנכם אודות פסק דין של בית המשפט המחוזי בירושלים אשר עסק בדיווח התקופתי המקוון למע"מ והאם הוא מטיל חובות על רשות המיסים כלפי עוסקים המתעלמים מחובותיהם.

תיקון לתקנות סדר הדין במיסים - ערעורים בענייני מס הכנסה ומע"מ

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שלומי פרץ, משפטן

ברצוננו לעדכנכם אודות כניסתן לתוקף של תקנות חדשות בערעורי מס. תקנות הערעורים בענייני מס הכנסה ומע"מ מפנות התייחסות לתקנות סדר הדין האזרחי הישנות. במטרה להתאים את תקנות הערעור בענייני מס לתקנות סדר הדין האזרחי החדשות הוחלט על עריכת תיקון זה.

דמי בט"ל לאור הסכם שומת ניכויים במס הכנסה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שלומי פרץ, משפטן

ברצוננו לעדכנכם אודות פס"ד של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב אשר דן בתביעה בעקבות החלטת המוסד לביטוח לאומי לפיה נדחתה השגתו של התובע על בקורת ניכויים.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים