מאת:


ביהמ"ש גזר 12 חודשי מאסר בפועל בגין אי דיווח הכנסות על בעל דירות שפיצל תשעה נכסים לעשרות יחידות דיור

ביום 12.3.20 הורשע יעקב ארביב ("הנאשם") בביצוע עבירות מס וכן עבירות שימוש במרמה ותחבולה במזיד במטרה להתחמק מתשלום מס. לאחרונה, ניתן גם גזר דינו של הנאשם אשר כלל עונש של 12 חודשי מאסר בפועל. בתאריך 19.9.19, במסגרת הליך ערעור המיסים שהתקיים במקביל להליכים הפליליים, דחה ביהמ"ש המחוזי את מרבית טיעוניו של המערער, וקבע כי תכנון המס של המערער לא היה לגיטימי והשכרת דירות המגורים שלו עולות לכדי עסק.

בבעלות הנאשם תשעה נכסי נדל"ן בעיר נתניה, אותם פיצל לעשרות יחידות להשכרה/הלנה (בין 33 יחידות ל-56) עבור מעוטי יכולת, כאשר חלק מן הנכסים רשומים על שם ששת ילדיו. הערעור האזרחי הוגש בחודש ספטמבר 2019 ודן על אופן מיסוי דמי השכירות בין השנים 2011-2014. המערער הצהיר על מרבית הכנסותיו משכירות כהכנסה פסיבית החייבת בשיעור מס של 10% ועל חלק מהנכסים דרש פטור ממס (בהם הנכסים שרשומים על בניו). מנגד, המשיב טען כי הכנסות השכירות עולות לכדי עסק וחייבות בשיעור מס שולי. הדיון נסוב סביב שתי סוגיות עיקריות: שיעור המס שיחול על ההכנסות העלול גם להשפיע התרת הוצאות וקיזוז הפסדים, וכן היקף הכנסות השכירות שמיוחסות למערער, בין הכנסות שנרשמו על שמו ובין אלו שנרשמו על שם בניו. פקיד השומה טען כי כל כספי השכירות נכנסו לכיסו של המערער.
 
החלטת בית המשפט:
בהליך הערעור, ביהמ"ש חילק את הנכסים המדוברים לשלוש קבוצות של נכסים: נכסים שנרכשו ע"י המערער ונרשמו על שמו, נכסים שרכש המערער ונרשמו על ילדיו, נכסים שהמערער ואחיו ירשו בחלקים שווים. ביהמ"ש קבע שיש לכלול את הנכסים שרשומים על שם הילדים תחת נכסי המערער, שכן הוא שלט באופן בלתי מעורער בנכסים ובהכנסות שנבעו מהם, ואילו לילדים לא הותירו שום סממן של שליטה מלבד רישום הנכסים על שמם. באשר לדירות הירושה, יש לייחס למערער רק את חלקו היחסי באותם הנכסים (שביעית). ביהמ"ש קבע כי פעילותו של המערער הייתה "אקטיבית" בהשכרת עשרות יחידות, לעיתים לתקופות קצרות, ביצוע שיפורים בנכסים, בקיאות והתמצאות בנכסים, נטילת סיכונים הנובעים מזהות השוכרים (עובדים לא חוקיים). באשר לשאלה האם ריבוי הדירות מהווה השכרה פרטית או הכנסה מעסק, ביהמ"ש מזכיר את ההלכה שנקבעה ואשר הובילה את רשות המיסים לקבוע כללים ברורים לפיהם השכרה של 10 יחידות או יותר עולה לכדי עסק לעניין מס הכנסה, המחייב את הנישום בשיעור מס שולי העלול להגיע עד ל-50% מס הכנסה. השכרה של 5 יחידות או פחות מזכה בשיעור מס מופחת של 10% ובמקרה הביניים של השכרת 5-10 דירות על המשכיר חלה החובה להוכיח מדוע הוא זכאי לשיעור מס מופחת.
 
בהליך הפלילי, הורשע הנאשם ב-6 עבירות של השמטת ידיעה מתוך דו"ח בכוונה להתחמק ממס (סעיף 220(1) לפקודה), ב-6 עבירות של מסירת אמרה או תרשומת כוזבת בדו"ח בכוונה להתחמק ממס (סעיף 220(2) לפקודה), ו-6 עבירות של שימוש במרמה, עורמה ותחבולה במזיד ובכוונה להתחמק ממס, בניגוד לסעיף 220(5) לפקודה. בגזר הדין, שפורסם כאמור ביום 10.8.20, נגזר על הנאשם 12 חודשי מאסר בפועל, 8 חודשי מאסר על תנאי וקנס של 50,000 ₪ (או 5 חודשי מאסר תמורתו).
שנה מאסר בגין אי דיווח הכנסות על בעל דירות מפוצלות

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.5 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

מהו קצין ציות ומהם תפקידיו?

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שרון פישמן, עו"ד

כיום, לאור התרחבותו של המאבק בהלבנת ההון ומימון הטרור בישראל, גופים רבים בוחרים למנות קצין ציות על מנת לוודא כי אינם חשופים לביצוען של עבירות פליליות או אזרחיות, שעשויות להטיל עליהם עיצומים, קנסות, חשיפה לתביעות ואף ענישה פלילית. משרדנו מלווה חברות בינ"ל בתחום הציות ומעניק שירותים לארגונים בתחום מיפוי הרגולציה הרלוונטית, גיבוש תוכנית ציות רלוונטית לארגון, הטמעת נהלים ליישום תוכנית הציות, וידוא אכיפת הנהלים וביקורת שוטפת על ההתנהלות בנושא.

כך תתמודדו עם חקירה של רשות המסים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שלומי פרץ, משפטן

התנהלות נכונה וייעוץ משפטי ומקצועי יכולים לחסוך מכם ולכל הפחות להקל , ככול שהדבר נוגע באותה חוויה לא נעימה. להלן עשרת הדיברות המרכזיות אשר כדאי להקפיד עליהם בעת הגעה לחקירת מס:

כופר מס כחלופה לניהול הליך פלילי

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שלומי פרץ, משפטן

"כופר" הוא מונח מוכר לכולנו - אבל בעיקר מעולמות סדרות הפשע הפלילי וסרטי הפעולה, וקצת פחות מעולמות המס. "כופר מס", חשוב לדעת, הוא מונח שגור בעולמות המיסוי, ומתאר מצב בו עברייני מס (או מי שמוגדר כ"חשוד" בעבירה זו) מגיעים להסדר מול רשויות המס המוסמכות כחלופה לניהול הליך פלילי שעשוי להסתיים בעונשים חמורים הרבה יותר, כולל מאסר בפועל.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים