מאת:

גילוי מרצון, הכשרת הון שחור ונטרול חשיפה פלילית, בגיבוי ובסיוע משבר הקורונה

מגפת הקורונה נחתה לאחרונה על העולם כולו ועל המשק הישראלי ללא הודעה או התראה וללא אפשרות אמיתית להערכות מראש, ומכאן כי תפסה היא את כלל המשק בעיצומם של מהלכים, תוך כדי פעילות וביצוע מהלכים עסקיים מגוונים והסתמכות על שיקולים שונים. כמו כן, המגפה נחתה בשעה בה ישראלים רבים, בלי כל קשר לקורונה ובלי כל קשר למגפה כזו או אחרת, מתנהלים בצורה לא חוקית תוך ביצוע עבירות מס. כך למשל הגיעה הקורונה בשעה בה ישראלים רבים:
 
1. מעלימים הכנסות לא מדווחות מדמי שכירויות בגין נכסים בארץ או בחו"ל.
2. מסתירים מרשות המס דבר קיומם של חשבונות בנק או נאמנות בחו"ל על שמם או על שם אחרים. 
3. מבצעים עבירות פליליות שונות לטובת הפחתת חבויות מס.
4. נמנעים מלדווח על הכנסות המופקות באמצעות חברות בחו"ל.
5. מרוויחים מחברות הרשומות בחו"ל אך מנוהלות מישראל.
6. נמנעים מלדווח על עסקאות שביצעו בארץ או בחו"ל ואשר בגינם נוצר רווח החייב במס.
 
עד לסוף שנת 2019 היה קיים נוהל גילוי מרצון מוסדר אשר איפשר לישראלים לדווח למדינה ולרשויות המס על העבירות, הנכסים השחורים, הפעילות הלא חוקית, חשבונות הבנק הלא מדווחים ועוד וזאת בטרם רשות המס "עלתה" עליהם. בנוסף על הדיווח, רבים הספיקו להשלים את הנוהל וההליך בדרך של תשלום מלוא המס שנגרע מקופת המדינה עקב זאת ובנסיבות שכאלה, כל עוד מקור הכסף הינו חוקי ואין מהווה עבירה ע"פ חוק איסור הלבנת הון, רשות המס אישרה את ההכשרה, כך שניתן היה לסיים את הפרשה מבלי שיפתח כנגד האזרח תיק פלילי, מבלי שזה ייחקר בפליליים, מבלי שיוגש כתב אישום ומבלי שינקטו סנקציות פליליות בגין התנהלותו זו. תקופת קיום הנוהל איפשרה לאלפי ישראלים אשר חייו תוך ביצוע עבירות פליליות, לרבות בעלי עסקים בישראל ו/או כאלה להם נכסים או פעילות בחו"ל, לפעול לטובת הכשרת התנהלותם ובדרך זו להביא לידי נטרול כל עבירת מס שבוצעה על ידם. ואכן הנוהל הביא ישראלים רבים לידי כלל החלטה לפיה עדיף לחשוף, להכשיר ולנטרל עבירות פליליות בדרך של גילוי מרצון ובכך לחסוך עוגמת נפש ממשית. ישראלים רבים מודעים לחקיקה הבינלאומית הבאה להילחם בהון השחור בדרך של העברת מידע באופן אוטומטי בין מדינות, מידע שעובר בקצב מהיר ומעדכן את הרשויות בישראל על חשבונות בנקים ועוד של ישראלים. ישראלים אלו הפנימו זאת ולכן "הקדימו תרופה למכה" ופעלו בדרך של גילוי מרצון, באמצעות עורך דין מומחה בדיני מסים. הגדולה של נוהל הגילוי מרצון, אשר כאמור פג בסוף שנת 2019, הושתת על כך שכל עוד ההליך מתבצע באופן חכם ונכון וכל עוד האזרח עומד בתנאים, נשללה מרשות המס האפשרות לפתוח כנגדו בהליכים פליליים, והפרשה הייתה מסתיימת במישור האזרחי בלבד – בדרך של תשלום מס.
 
 

 

מה לגבי גילוי מרצון בשנת 2020 והלאה?

נכון להיום יש עדיין ישראלים רבים המבקשים "לישון בשקט בלילה", לדווח על מה שלא דווח ואולי גם להביא מחו"ל כספים אותם הסתירו מהמדינה ומרשויות המס. ואכן, האפשרות לבצע הליך של גילוי מרצון קיים היה לפני הנוהל, כך שזה, הלכה למעשה, קיים גם לאחריו, משמע גם עתה. אלא שעתה, בניגוד לעבר, פקיד השומה לכאורה אינו מנוע מלהעביר את הטיפול גם למחלקות הפליליות של רשות המס, כמו חקירות מע"מ / מס הכנסה – שיקול הדעת עבר אליו, מה שאומר כי לכאורה אין בנמצא ערובה לכך שעקב גילוי מרצון ותשלום המס, התיק יסתיים רק במישור האזרחי...

 
עם זאת, משרדנו המורכב מעו"ד ורו"ח ואשר לו ניסיון של עשרות בשנים בכל הקשור להליכי גילוי מרצון, הכשרת הון שחור ונטרול חשיפה פלילית של כאלה שביצעו עבירות מס, יודע בוודאות, ביעילות אופטימלית, לנקוט גם עתה בשם הלקוח בהליך של גילוי מרצון, תוך צמצום מרבי של הנזק האזרחי והפלילי. אנו יודעים וידענו לעשות כן לפני מגפת הקורונה ולפני שהיה קיים נוהל גילוי מרצון, ואנו יודעים לעשות כן גם עתה עם התפרצות המגפה. אין חולק כי מצבו של אזרח המחליט על דעת עצמו לבצע עתה גילוי מרצון בליווי משפטי מתאים, משמע לחשוף בפני רשות המס את דבר עבירות המס שבוצעו או מבוצעות על ידו ולשלם את המס הנגרם עקב עבירתו, אינו כדין זה שרשות המס מגיע אליו מיוזמתה. המרחק בין השניים הינו מרחק מזרח ממערב והתוצאות שונות בעליל בין מצב בו מבוצע גילוי מרצון עתה לבין מצב בו הרשות מגיע אליו עצמאית. הפנייה העצמאית של עו"ד בשמו של לקוח לרשות המס בבקשה לאפשר לו להסיר את המחדל, מתקבלת בשונה לחלוטין בהשוואה לחלופה של תפיסה. פניה עצמאית מאפשרת לנו גם היום להתנהל מול הרשות בצורה הרבה יותר מתואמת ולהביא לידי סיום הפרשה במינימום נזק. האפשרויות רבות ובכללן יש בנמצא גם אפשרות "לבדוק את הדופק" בזהירות כבר עתה, להיפגש עם פקיד השומה ו/או המחלקה המשפטית, לפעמים גם בלי לחשוף שם ולראות ביחד כיצד פותרים הבעיה לרווחת הצדדים. יתרה מזאת, אנו משוכנעים כי עתה עקב מגפת הקורונה, רשות המס תגלה גמישות גבוהה מזו הקיימת בהעדרה וכי התנהלות נכונה כעת, תאפשר לנו להביא לידי סיום מוצלח של הפרשה, לשביעות רצונך. כך יוצא שהיה ואתה ביצעת עבירות מס ו/או הנך מחזיק חשבונות בנק לא מדווחים בחו"ל ו/או מחזיק כספים, זהב או יהלומים בכספות בארץ או בחו"ל ו/או היה ואתה מבצע או ביצעת כל עבירה אחרת, אזי הצעתנו לך היא לפעול דווקא כעת. אנו מציעים לך לאפשר לנו להתנהל במיידי בשמך מול פקידי השומה ולהביא לידי סיום הפרשה. למשרדנו, המורכב מעו"ד ורו"ח יוצאי מס הכנסה ורשויות המס בכלל, ניסיון רב של מאות מקרים שהסתיימו בהצלחה לצד התנהלות רציפה, קורקטית, מקצועית ומלאת הערכה הדדית מול כל פקידי השומה בארץ. אפשר לנו לקבל מיד טיפול בעניינך, לא שווה להימצא בסיכון, תן לנו למנף את המצב ואת מגפת הקורונה, לטובת גיבוש הסכמה עם הרשות, אותה לגישתנו תקבל בשתי ידיים. הנסיבות הנתונות, המצוקה הכלכלית, הגרעון בקופת המדינה, מאפשרים לנו לזכות בגמישות של ממש!
 
התקשר עתה ונקיים פגישה דיסקרטית לטובת חשיבה משותפת וקידום הנושא בטרם יעלו עליך, חייג כעת לעו"ד אלי דורון 054-4251054

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.71 ע"י 7 גולשים

עשוי לעניין אתכם

הסדרת ארנק דיגיטלי שחור - גילוי מרצון 2024

מאת: אלי דורון, עו"ד

חזרתו של נוהל גילוי מרצון 2024

מאת: אלי דורון, עו"ד

חזרתו של נוהל גילוי מרצון - צעד מתבקש למילוי הקופה המתרוקנת. לאחרונה פורסם כי רשות המס החליטה להפעיל מחדש את נוהל "גילוי מרצון" שמאפשר לנישומים תושבי ישראל לפנות מיוזמתם לרשות המסים ולדווח על הכנסותיהם שטרם הוצהרו תוך קבלת חסינות מפני העמדה לדין.

חשבוניות פיקטיביות וסנקציה של כפל מס

מאת: אלי דורון, עו"ד

לאחרונה ניתן בבית המשפט המחוזי לוד-מרכז פס"ד נוסף בהמשך ישיר למלחמה של רשויות המס בחשבוניות פיקטיביות. בפסק הדין דחה בית המשפט את ערעורו של בעל המניות בחברה וקבע, כי בפסיקה הוצבה דרישה מהותית כי חשבונית מס תשקף עסקה אמיתית שהתרחשה ואת הצדדים האמיתיים לעסקה.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.