מאת:


"ישנו צורך אמיתי ומהותי להטמיע תהליך הגישור בתיקי מס אזרחיים, שיביא לקיצור לוחות הזמנים עד לפתרון הסכסוך, מניעת הצטברות ריביות והצמדה, והגברת שיתוף הפעולה בין הגורמים המעורבים" כך כותב במכתבו אל שר האוצר עו''ד אלי דורון, שותף מייסד במשרד עורכי דין דורון, טיקוצקי, צדרבוים, עמיר, מזרחי, המתמחה בדיני מיסוי ישראלי אזרחי, מיסוי פלילי, ייעוץ מס ומיסוי בינלאומי.

במכתבו, עו''ד אלי דורון מבקש משר האוצר יובל שטייניץ לעודד לקדם את הליך הגישור בתיקים אזרחיים בתחום המס בשל היתרונות הברורים של הליך זה.

הליך הגישור הוא הליך וולונטרי אשר ניתן לשייכו לצדדים עצמם. כלומר, הצדדים להליך בוחרים להשתתף בו וביכולתם לפרוש ממנו בכל שלב שיבחרו. להבדיל מהליכים משפטיים ובוררות בהם השופט או הבורר מכריעים כך שצד אחד הוא הזוכה והאחר הוא הנפסד, סמכותו של המגשר מצומצמת יחסית כך שאין באחריותו לקבל החלטות השייכות לצדדים אלא לפעול להסדרת המחלוקת בדרך של הסכמת הצדדים. הצורך בהסכמה זו משתרע על כל שלבי ההליך, משלב הכניסה, עובר לשלב ההשתתפות בדיונים ומסתיים בהסכם בין הצדדים.

ההסכמה להליך הגישור מעידה על נכונות ליישב את הסכסוך שנוצר בין שני הצדדים ברוח טובה עם מתן הזדמנות לכל צד להביע את עצמו מתוך רצונו החופשי. ההליך מביא לגישה שיתופית לחיפוש משותף של פתרון הבעיה, ואפשרות לכך שהפתרון יהיה לרוחם של שני הצדדים.

מוסד הגישור צובר תאוצה בשנים האחרונות והביקוש לפתרון סכסוכים בדרך זו במגמת עלייה. כל אלו מחדדים את היתרון בהכנסת ההליך לתיקי מיסוי אזרחיים בשל האופי המיוחד של אותם סכסוכים. מרגע שמקבל הנישום שומה שהוצאה לו על ידי רשויות המס מחכה לו מסע ארוך ומייגע של הליכי שומה, השגה וערעורים וזאת מבלי להכביר בכתיבה על הריביות וההצמדות הנצברות במהלך ההליכים המשפטיים. לעומת זאת, הליך הגישור יביא לחסכון זמנם היקר של בתי המשפט וגם של רשויות המס.

לסיכום, חסכון בזמן יקר דרך השגת תוצאות בתקופת זמן קצרה, ללא הצורך להתמודד עם המתנה לזימון לערכאות הדיון או לתאריכי הדיונים, וחסכון בכסף- הוצאות משפטיות של עורכי דין, אגרות משפט, ריביות והצמדה, מביאים למסקנה כי ישנו צורך כנה להטמיע את הליך הגישור בתיקי המס האזרחיים.

 

 

------------------------------------------------------
 

בראש מחלקת "הליכי בוררות וגישור וב מנגנון חילופי ליישוב סכסוכים" במשרדנו  עומד השופט הבכיר בדימוס יעקב וגנר.  לעו"ד יעקב וגנר על כס השיפוט  של כ- 30 שנה כשופט צבאי ו – 23 שנים כשופט, סגן נשיא ושופט בכיר של בית משפט  השלום בחיפה.
עו"ד יעקב וגנר מתמחה בין היתר, במתן ייעוץ משפטי אסטרטגי לפרטיים ועסקים, אם לפני נקיטה בהליך משפטי ואם במהלכו. כמו כן עוסק עו"ד וגנר בגישורים ובוררויות בכל תחומי המשפט האזרחי, לרבות במתן ייעוץ וגישור בתביעות ביטוח, נזיקין, חברות, שותפויות, חוזים, דיני אישות, מקרקעין, ליקויי בניה, הוצל"פ ועוד. השופט הבכיר וגנר משמש גם מגשר חילופי בהסכמה לפי סעיף 39 (1)  להוראות פרק ד' לתקנות סדר הדין האזרחי, התשע"ט 2018 שתוקפם הוא מיום 5.9.19.

היה ומי מלקוחותיכם מתלבט משפטית, האם להגיש תביעה, כיצד להתנהל, כיצד להתגונן, האם האסטרטגיה שלו נכונה, מה הסיכוי שלו או שהוא מעוניין בהגשת הליך שהוגש בהסכמת הצדדים לפי סעיף 39(א)(1) לתקנות סדר הדין האזרחי, תשע"ט 2018, שלחו טופס צור קשר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

 


 

משרד דורון טיקוצקי בפנייה לשר האוצר:

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

גישור לפתרון סכסוכים בימי קורונה

מאת: עו"ד אלי דורון; עו"ד מתן חמו; עו"ד יעקב באיירסקי; דניאל דורון

אנחנו סבורים שבמיוחד בעת הזאת, הן שיקולי יעילות, הן שיקולים משפטיים והן שיקולי סולידריות, מצדיקים שקילה ובחינה רצינית של הצדדים לבצע ניסיונות כנים ליישב את הסכסוך המשפטי באמצעות הפנייתו ובסיועו של מגשר מקצועי ומנוסה.

גישור חובה בהליכים אזרחיים

מאת: יעקב וגנר שופט בכיר בדימוס, עו"ד בורר ומגשר; סטס קפיליוביץ, משפטן

בשנת 2018, שרת המשפטים איילת שקד, תיקנה את תקנות סדר הדין האזרחי לפיהן, החל מחודש פברואר 2020, בכל תובענה שסכומה או שווי נושאה עולה על 40,000 ₪, תחויב במינוי מגשר לצדדים.

ייעוץ משפטי לתביעות מורכבות

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

על התייעצות עם שופט בדימוס, בעל 30 שנות ניסיון, אשר שמע וניהל אין ספור משפטים חשבת? השופט בדימוס - יעקב וגנר, עו"ד, אשר שימש כסגן נשיא בית המשפט השלום בחיפה, נמנה על צוות משרדנו.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים