מאת:


לאחרונה התבצעה פנייה מטעם משרדנו לשרת המשפטים בבקשה להרחבת פעילותה של המחלקה הכלכלית הפועלת בבית המשפט המחוזי בחיפה על ידי הוספת שופטים אשר יכהנו בה, הואיל וכיום מכהן במחלקה זו שופט אחד בלבד ובשל כך מפספסת מחלקה זו את ייעודה כאמצעי לקידום הפעילות העסקית וחיזוק הכלכלה של אזור חיפה והצפון.
 

הרקע: הקמתה המוצלחת של מחלקה כלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב

בשנת 2010 תוקן חוק בתי המשפט [נוסח משולב], התשמ"ד-1984 (להלן: "חוק בתי המשפט") במסגרתו הוקמה מחלקה כלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו. מטרתה של מחלקה זו הייתה התמקצעות של השופטים הדנים בעניינים הכלכליים ויצירת אחידות ועקביות בפסיקה בעניינים אלה, וכן הקטנת אי הוודאות ולהגברת היציבות בתחום הכלכלי. נקבע כי במחלקה יכהנו דרך קבע שופטים מקצועיים וזו תחזיק בסמכות הבלעדית לדון בסכסוכים בעלי נופך כלכלי כהגדרתם בחוק בתי המשפט. מלבד פתרונם היעיל של סכסוכים כלכליים, הקמתה של מחלקה כלכלית הביאה לקיצור משמעותי במשך הזמן הנדרש להשלמתם של ההליכים המתנהלים במסגרתה. שילובם של אלה הגדיל את האמון של גופים עסקיים מהארץ ומהעולם בסביבה העסקית בישראל, והגדילו המשיכה לישראל כמדינה התומכת בפעילות עסקית. לאור ההצלחה, הוקמה מחלקה כלכלית נוספת בבית המשפט המחוזי בחיפה בחודש יוני 2018.

 

הבעייתיות - היעדר תקנים לשופטים במחלקה הכלכלית בחיפה פוגעת בפעילותה

החל מהקמתה ועד היום מכהן דרך קבע שופט אחד בלבד במחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בחיפה, וזה נדרש לתת מענה לכלל הסכסוכים הכלכליים באזור חיפה והצפון, זאת מלבד יתר חובותיו כערכאה שיפוטית מחוזית שאינה כלכלית וכערכאת ערעור על פסיקות והחלטות הניתנות בערכאות הנמוכות. לשיטת משרדנו, מצב זה חוטא למטרות העומדות בבסיס הקמתה של מחלקה כלכלית בחיפה ואינו מאפשר את פעילותה כגוף מקצועי המאפשר מענה משפטי, מקצועי ומהיר לסכסוכים כלכליים ופוגעת באטרקטיביות העסקית של האזור, בפרט כאשר עסקים רבים מהארץ ומהעולם עתידים לבחור להשתקע באזור תל אביב. לאור זאת, פנה משרדנו לשרת המשפטים בבקשה להגדלת תקן השופטים במחלקה הכלכלית לאור בעייתיות זו והשלכותיה על כלכלת אזור חיפה והצפון, וכתולדה מכך, על כלכלת ישראל בכללותה.
 

משרדנו מציע תמיכה לגופים עסקיים רבים באזור חיפה והצפון לצד מענה לסוגיות משפטיות וסכסוכים בתחומים כלכליים-עסקיים,
ופועל ללא לאות לקידום האטרקטיביות של אזור חיפה והצפון כיעד להקמה וקיום עסקים.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת ניוזלטרים, הודעות והזמנות לאירועים וכנסים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

קריאה להצלת המשק והמגזר העסקי

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

להלן נוסח מלא של המכתב שנשלח ממשרדנו לראשי כל הבנקים ולממשלה להירתם, לגלות אחריות וערבות הדדית ולהקפיא לרבעון הקרוב את מערכת האשראי וההלוואות במשק על מנת לאפשר למגזר העסקי לשרוד ולעבור את המשבר הנוכחי מבלי לגרום לנזקים נוספים על אלו שכבר נגרמו.

בג"צ כנגד מנגנון הפיצוי שהציעה הממשלה למגזר העסקי

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

קראו כאן בהרחבה אודות העתירה שהוגשה בבג"צ נגד מדינת ישראל, בדבר מנגנון הפיצוי שהציעה הממשלה למגזר העסקי שנפגע מווירוס הקורונה.

בג"צ נגד מנגנון הפיצוי למגזר העסקי במשבר הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

קראו כאן בהרחבה אודות העתירה שהוגשה בבג"צ נגד מדינת ישראל, בדבר מנגנון הפיצוי שהציעה הממשלה למגזר העסקי שנפגע מווירוס הקורונה.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.