מאת:


חוק מכר הבטחת השקעות

מהיכן הגיעה הערבות?

המושג ערבות חוק מכר הינו מושג מוכר וידוע בתחום הנדל"ן מזה זמן רב ואולם רק עם קריסת חברת "חפציבה" במהלך העשור הקודם הוא הגיע ללב השיח הציבורי. במסגרת הפרשה נברר כי חברת חפציבה לא מסרה את ערבויות חוק המכר לרכשי דירות ממנה על מנת להבטיח את זכויותיהם. בעקבות פרשה זו שונה חוק המכר (הבטחת השקעות של רכשי דירות) ונקבע, בין היתר, כי אי מסירת ערבויות חוק מכר לרכשי דירות כנדרש על פי החוק הינה עבירה פלילית החלה על החברה ואף על נושאי משרה בחברה.

 

מהי אותה ערבות חוק מכר?

ערבות חוק מכר היא הכלי המרכזי לשמירת זכויותיהם של הרוכשים. מדובר בערבות בנקאית אשר ניתנת מטעם הבנק של היזם/קבלן לרוכש הדירה, במה שאמור להוות מעין "ביטוח" לכסף שהרוכש משלם בגין הדירה אותה רכש. הערבות ניתנת על פי חוק המכר (הבטחת השקעות של רכשי דירות), וכל יזם מחויב למסור אותה לרוכש דירה, כתנאי לקבלת יותר מ–7% מהתמורה בגין הדירה. במסגרת התיקונים שהוכנסו בחוק בעקבות פרשת חפציבה הותקנו תקנות אשר קובעות את נוסח הערבות הבנקאית, דבר שמסייע לרוכשים להגן על כספם במקרה שבו לא יקבלו את הדירה בסופו של דבר.

 

חשוב להבין שבגין כל תשלום אשר משלם הרוכש ליזם מעבר לאותם 7% מהתמורה, היזם מחויב למסור ערבות חוק מכר בגובה אותו תשלום. את התשלומים משלמים באמצעות שוברים ייעודיים לפרויקט שמנפיק הבנק של היזם והם יופקדו בחשבון מיוחד לצורך הפרויקט הספציפי שבו נרכשה הדירה. החוק מחייב להצמיד את ערבות חוק המכר שניתנה, בהתאם לשיטת ההצמדה שנקבעה בחוזה המכר לגבי תשלום המחיר בגין הדירה. אם לא נקבעה שיטת הצמדה בחוזה, מחויב המוכר להצמיד את הערבות או את הפוליסה למדד תשומות הבנייה. ערבות חוק המכר אמנם מספקת לרכשי הדירות הגנה טובה במקרה שהיזם פושט את הרגל או שהחברה נכנסת לפירוק, כך שכספם לא ירד לטמיון וכי בסופו של יום הם יקבלו את דירתם החדשה או התשלומים אשר שולמו בגינה, אך הערבות אינה מסייעת במקרים הנפוצים של עיכוב במסירת הדירה, הפרות נטענות של חוזה המכר וכיוצ"ב.

רכישת דירה מקבלן - ערבות חוק מכר

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

העברת נכס מקרקעין לנאמנות

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח), בת-אל עובדיה, עו"ד; לידור עמר, משפטן

החל בשלב בו נוצרת הנאמנות, ולאור השוני וחוסר הבהירות בין הוראות הדין לעמדת רשות המיסים בעניין, מתעוררות שאלות רבות אשר יש לתת עליהן את הדעת - לדוגמא, האם יצירת הנאמנות מהווה אירוע מס? בהנחה שכן, האם אירוע שכזה יהיה חייב במס או שמא פטור?

רכישת דירה בזמן קורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); לידור עמר, משפטן

נגיף הקורונה (COVID-19) הגיח אל עולמנו בתחילת שנת 2020 והביא עמו סט של כללים חדשים בעולם כולו ובעולם הנדל"ן בפרט - מדריך זה, מטרתו להתוות את עשרת הדיברות למעוניין ברכישת דירה בתקופת משבר הקורונה.

רכישת / מכירת דירה בימי הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו יודע להיכנס במהירות לפרטי העסקה, לבצע את כלל הבדיקות הנדרשות לטובת הבטחת השלמת עסקה ברורה חלקה ונקייה ובנוסף לייעץ לך, הרוכש או המוכר, בכל הקשור לשיקולי המס.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים