מאת:


המכשיר העיקרי באמצעותו תוכל המדינה לייצר את הכנסותיה הוא מכשיר המס. לאור האמור, ניתן לומר כי המטרה העיקרית אותה תשאף המדינה להשיג באמצעות כלי המיסוי היא היכולת להעמיד את התקציב הנדרש למימון האוכלוסייה, תקציב שבקורלציה עם האוכלוסייה, לעולם יגדל. דברים אלו יפים לכל מדינה ובכלל זה גם לאתיופיה.

מערכת המס באתיופיה מתיימרת לגבות את הסכומים הנדרשים כדי לממן את "המכונה האדמיניסטרטיבית" ואגב כך לממן את בניית הכבישים, תשתיות המים, רשתות התקשורת, מערכת החשמל, מערכת החינוך, מערכת הבריאות וכיוצא באלה שירותים סוציאליים החיוניים לתפקודה של מדינה נורמטיבית. במדינות מתפתחות, חסכונותיהם של היחידים הם לרוב נמוכים מאוד, לפי שההכנסה הממוצעת לנפש נמוכה בהתאם. יתרה מכך, נוכח שיעור האוכלוסין הגבוה באותן מדינות, הממשלות נאלצות "לבזבז" חלק נכבד מן ההכנסות הפיסקאליות על מוצרים ציבוריים כגון תשתיות, חינוך ובריאות. במצב דברים זה, קיומה של מערכת גביית מס מתפקדת היא בבחינת תכונה אקוטית במדינה כמו אתיופיה.

הקהילה העסקית באתיופיה כוללת בחובה מגוון רחב של גורמים עסקיים בעלי אינטרסים כאלו ואחרים, החל מעסקים קטנים מאוד, דרך חברות פרטיות בסדר גודל כזה או אחר וכלה בחברות ענק וחברות ציבוריות. לטובת אותן חברות או גורמים עסקיים המתעתדים להקים חברה באתיופיה, או כאלו אשר הלכה למעשה כבר פועלים בשטח, להלן רשימה כללית של המיסים הרלוונטיים המושתתים במדינה:

* מס חברות: על חברות הפועלות בתחום המדינה מוטל מס חברות בשיעור אחיד של 30%, בעניין זה יודגש כי על גופים מסחריים הפועלים שלא באמצעות חברה מוטל מס על רווח עסקי, באופן פרוגרסיבי דרך מספר מדרגות מס הנעות בין 10% ל-35%.


* מס הכנסת יחידים: מס זה מוטל באופן פרוגרסיבי, דרך מספר מדרגות מס הנעות בין 10% ל-35%.

* מס על השכרת נדל"ן: ככל והמשכיר הוא חברה יוטל מס אחיד בשיעור 30% (זהה למס החברות), יחד עם זאת, ככל והמשכיר הינו יחיד, מס זה מוטל באופן פרוגרסיבי, דרך מספר מדרגות מס הנעות בין 10% ל-35%.

* מס על דיבידנד: מס בשיעור קבוע של 10% המוטל על רווחים מדיבידנד.

* מס על הנכנסות מפעילות חקלאית: מס זה מוטל באופן פרוגרסיבי, דרך מספר מדרגות מס הנעות בין 5% ל-40%.
 

* מס על הכנסה מריביות והצמדה: מס בשיעור אחיד של 5%.

מס על הכנסה מתמלוגים: מס בשיעור אחיד של 5%.
 

* מס ערך מוסף: לרוב מוטל בשיעור של 15%.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת ניוזלטרים, הודעות והזמנות לאירועים וכנסים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.5 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

שירותיי הפירמה באמצעות עו"ד אוסטרי, עו"ד רומניה, עו"ד קפריסין, עו"ד ישראל ועוד

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

למשרדנו פעילות בישראל, רומניה, אוסטריה, קפריסין ועוד, כך שלטובת מתן מענה מושלם נדע להפעיל עו"ד אשר לו הרישיון, הניסיון והבקיאות המתאימים לטיפול ע"פ דיני המדינות הרלוונטיות ושעה בה יש בנמצא סוגיות המצריכות התייחסות לדין ביותר ממדינה אחת, ידע משרדנו לשלב בצוות המטפל עו"ד ממספר מדינות, אשר ביחד יספקו ללקוח את המענה האופטימלי.

ליווי משפטי באוסטריה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מתמחה במתן ייעוץ, סיוע וליווי משפטי לישראלים תושבי אוסטריה במגוון עניינים וסוגיות משפטיות - נשמח לקיים עמך פגישה בוינה לטובת הטיפול בנדרש, כל הפרטים כאן.

עו"ד גרמניה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדינו מתמחה בבקשות להוצאת אזרחות גרמנית, בליווי משפטי מלא של יהודי גרמניה, בסיוע לקבלת פיצויים לניצולי השואה ומשפחותיהם ובמקרים נוספים הקשורים בתחום. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת ולהעניק לכם את הסיוע המשפטי המקצועי והטוב ביותר בכל אחד מהתחומים הנ"ל.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.