מאת:


בעתיד הקרוב ייכנס לתוקף תיקון מספר 26 להצעת חוק איסור הלבנת הון התשע"ח-2017 (להלן: "התיקון") אשר מוכיח, פעם נוספת יש לומר, כי החוק לאיסור הלבנת הון תש"ס-2000 (להלן: "החוק") סטה לגמרי מתכליתו האמיתי (מאבק בטרור, בנגע הסמים המסוכנים ועברייני הפשע המאורגן) והפך לחוק דרקוני תוך שימוש בסנקציות בלתי מידתיות כלפי הפרטים בחברה.

 

כזכור, בתיקון מספר 14 לחוק נוספו לו עבירות מס כ-"עבירות מקור", משמעות הדבר שעבריין מס יכול למצוא עצמו בסיטואציה שכל הרכוש שצבר בשנות פעילותו נתפס על ידי המדינה (גם רכוש שאינו קשור לפעילותו הלא חוקית), לרבות חשבונות הבנק שלו ולו רק בשל היותו חשוד בביצוע עבירות מס. אותו חשוד יימצא עצמו ללא יכולת כלכלית ולו מינימאלית ובהתאמה גם ללא יכולת לשכור את שירותיו של עורך דין וקושי חמור מלהתמודד עם החשדות כנגדו. אותו חשוד יכול למצוא עצמו בתוך זמן קצר כחייב במס שאין לו יכולת ולו מינימאלית לשלם את המס שנקבע לו שכן כל כספו ורכושו תפוס על ידי רשויות החקירה. בסופו של הליך, עשוי כל הרכוש להיות מחולט לטובת קרן החילוט ולהותיר את הנאשם כמי שלא עמד ולו בתשלום מינימאלי של חוב המס שנוצר לו.

 

קו מחמיר ודרקוני מכוח החוק

בחזרה לתיקון 26 לחוק - גם תיקון זה ממחיש כי המחוקק ממשיך עם הקו המחמיר והדרקוני מכוח החוק. עד לתיקון זה, בגדר החוק נקבע כי כל אדם הנכנס לישראל או היוצא ממנה עם כספים (מזומנים, המחאות בנקאיות והמחאות נוסעים) מחויב לדווח עליהם בעת הכניסה לישראל או היציאה ממנה באם שווי כל אחד מהם או שווים יחד הוא בסכום של 100,000 ₪  או יותר. בנוסף, באם מדובר באדם אשר נכנס לראשונה למדינת ישראל על-פי אשרת עולה לפי חוק השבות, תש"י-1950 (להלן: "חוק השבות") חובת הדיווח הייתה על 1,250,000 ₪  או יותר; ובנוגע לאדם הנכנס למדינת ישראל משטחי עזה או יוצא ממנה לשטחי עזה, הייתה חובה לדווח כאשר מדובר ב-12,000 ₪ או יותר. כעת, תיקון 26 קובע כי חלה חובת דיווח על כל אדם הנכנס ישראל עם כספים ששווים 50,000 ₪ או יותר. בנוסף, מיום כניסת התיקון לתוקף נקבע כי כל אדם אשר נכנס לראשונה לישראל יהיה מחויב בדיווח על פי החיוב הרגיל, דהיינו מעל 50,000 ₪ - ולא כפי שהיה ערב כניסת התיקון לחוק.

 

דעתנו המקצועית בנושא

לעניות דעתנו מדובר בשינויים אקוטיים כלפי תושבי ישראל ובייחוד כלפי עולים חדשים ואזרחים שמגיעים לראשונה לישראל, אשר היו נהנים עד כה מפטור רחב מדיווח בהתאם לחוק, ויתרה מכך היו נהנים מפטור מדיווח על הכנסות בהתאם לסעיף 134ב לפקודת מס הכנסה [נוסח חדש].

 

לא יכול להיות ספק כי התיקון, בדומה לתיקונים האחרונים בחוק, גם הוא משנה באופן דרמטי את המציאות באופן אשר לעניות דעתנו עשוי לפגוע בעלייה לישראל ובהכנסת כספים חוקיים למהדרין שיש לברך עליהם ובהתאמה - פגיעה בכלכלה הישראלית שכן, למשל, אנשי עסקים רבים שעד כה לא נדרשו לכך, יימנעו מלהגיע לישראל או יצטרכו לערוך הכנות בטרם כניסתם לארץ דבר אשר עשוי למנוע את כניסתם באופן מוחלט. כך יוצא כי תכלית החוק המבורך, אשר נועד להילחם בטרור, סמים ובעבריינות המאורגנת, הפך כלי בידי הרשויות להילחם דווקא בפרטיים ולא בארגונים, ובא להקשות על אזרחים רגילים, עולים ואנשי עסקים המעוניינים לבצע עסקאות חוקיות. נראה כי המחוקק מוביל קו שהפך לקשה ופוגעני באופן העומד בסתירה לתכלית החוק ותוך פגיעה בזכויות יסוד של כל אזרח לכבוד, חירות וקניין.

התיקון החדש לחוק איסור הלבנת הון - המחוקק

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 5 גולשים

עשוי לעניין אתכם

כיצד תמנע מקבלת חשבונית פיקטיבית / זרה?

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שלומי פרץ, משפטן

לא פעם, אנחנו נתקלים בעוסקים תמימים, שאינם מודעים לכך, כי הם קיבלו חשבוניות פיקטיביות ובכך ביצעו הם עבירה פלילית על פי הוראות החוק והפקודה ואף נחשפו לעוולה אזרחתי העלולה להסתיים באי הכרה במע"מ התשומות שנוכה על ידי מקבל החשבונית.

'הלכת פרומדיק' - האם חוות דעת משפטית מנטרלת חשיפה פלילית?

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שלומי פרץ, משפטן

האחריות למילוי חובות דיני המס מוטלת, בראש ובראשונה, על הנישום. עם זאת, הוא רשאי להיעזר במומחיות יועצים שמקצועם בכך. ככל שהפעילות העסקית-כלכלית מורכבת יותר, כך סביר...

שימוע לפני הגשת כתב אישום

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שלומי פרץ, משפטן

אל לנו להקל בחשיבותו של הליך השימוע מאחר והזכות לקיומו הינה מרכיב משמעותי ומרכזי בזכויותיו של החשוד בפלילים ובהליך המשפטי המתנהל נגדו. ניהול אסטרטגי, מקצועי ונכון מראשיתה של החקירה, יכול להטות את כף המאזניים לטובת החשוד, להימנע מהעמדתו לדין או לכל הפחות, להביא את רשויות התביעה לשקול מחדש את החומרים העומדים לפניהם כנגד החשוד ולהטיב עם עמו.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים