מאת:


בעתיד הקרוב ייכנס לתוקף תיקון מספר 26 להצעת חוק איסור הלבנת הון התשע"ח-2017 (להלן: "התיקון") אשר מוכיח, פעם נוספת יש לומר, כי החוק לאיסור הלבנת הון תש"ס-2000 (להלן: "החוק") סטה לגמרי מתכליתו האמיתי (מאבק בטרור, בנגע הסמים המסוכנים ועברייני הפשע המאורגן) והפך לחוק דרקוני תוך שימוש בסנקציות בלתי מידתיות כלפי הפרטים בחברה.

 

כזכור, בתיקון מספר 14 לחוק נוספו לו עבירות מס כ-"עבירות מקור", משמעות הדבר שעבריין מס יכול למצוא עצמו בסיטואציה שכל הרכוש שצבר בשנות פעילותו נתפס על ידי המדינה (גם רכוש שאינו קשור לפעילותו הלא חוקית), לרבות חשבונות הבנק שלו ולו רק בשל היותו חשוד בביצוע עבירות מס. אותו חשוד יימצא עצמו ללא יכולת כלכלית ולו מינימאלית ובהתאמה גם ללא יכולת לשכור את שירותיו של עורך דין וקושי חמור מלהתמודד עם החשדות כנגדו. אותו חשוד יכול למצוא עצמו בתוך זמן קצר כחייב במס שאין לו יכולת ולו מינימאלית לשלם את המס שנקבע לו שכן כל כספו ורכושו תפוס על ידי רשויות החקירה. בסופו של הליך, עשוי כל הרכוש להיות מחולט לטובת קרן החילוט ולהותיר את הנאשם כמי שלא עמד ולו בתשלום מינימאלי של חוב המס שנוצר לו.

 

קו מחמיר ודרקוני מכוח החוק

בחזרה לתיקון 26 לחוק - גם תיקון זה ממחיש כי המחוקק ממשיך עם הקו המחמיר והדרקוני מכוח החוק. עד לתיקון זה, בגדר החוק נקבע כי כל אדם הנכנס לישראל או היוצא ממנה עם כספים (מזומנים, המחאות בנקאיות והמחאות נוסעים) מחויב לדווח עליהם בעת הכניסה לישראל או היציאה ממנה באם שווי כל אחד מהם או שווים יחד הוא בסכום של 100,000 ₪  או יותר. בנוסף, באם מדובר באדם אשר נכנס לראשונה למדינת ישראל על-פי אשרת עולה לפי חוק השבות, תש"י-1950 (להלן: "חוק השבות") חובת הדיווח הייתה על 1,250,000 ₪  או יותר; ובנוגע לאדם הנכנס למדינת ישראל משטחי עזה או יוצא ממנה לשטחי עזה, הייתה חובה לדווח כאשר מדובר ב-12,000 ₪ או יותר. כעת, תיקון 26 קובע כי חלה חובת דיווח על כל אדם הנכנס ישראל עם כספים ששווים 50,000 ₪ או יותר. בנוסף, מיום כניסת התיקון לתוקף נקבע כי כל אדם אשר נכנס לראשונה לישראל יהיה מחויב בדיווח על פי החיוב הרגיל, דהיינו מעל 50,000 ₪ - ולא כפי שהיה ערב כניסת התיקון לחוק.

 

דעתנו המקצועית בנושא

לעניות דעתנו מדובר בשינויים אקוטיים כלפי תושבי ישראל ובייחוד כלפי עולים חדשים ואזרחים שמגיעים לראשונה לישראל, אשר היו נהנים עד כה מפטור רחב מדיווח בהתאם לחוק, ויתרה מכך היו נהנים מפטור מדיווח על הכנסות בהתאם לסעיף 134ב לפקודת מס הכנסה [נוסח חדש].

 

לא יכול להיות ספק כי התיקון, בדומה לתיקונים האחרונים בחוק, גם הוא משנה באופן דרמטי את המציאות באופן אשר לעניות דעתנו עשוי לפגוע בעלייה לישראל ובהכנסת כספים חוקיים למהדרין שיש לברך עליהם ובהתאמה - פגיעה בכלכלה הישראלית שכן, למשל, אנשי עסקים רבים שעד כה לא נדרשו לכך, יימנעו מלהגיע לישראל או יצטרכו לערוך הכנות בטרם כניסתם לארץ דבר אשר עשוי למנוע את כניסתם באופן מוחלט. כך יוצא כי תכלית החוק המבורך, אשר נועד להילחם בטרור, סמים ובעבריינות המאורגנת, הפך כלי בידי הרשויות להילחם דווקא בפרטיים ולא בארגונים, ובא להקשות על אזרחים רגילים, עולים ואנשי עסקים המעוניינים לבצע עסקאות חוקיות. נראה כי המחוקק מוביל קו שהפך לקשה ופוגעני באופן העומד בסתירה לתכלית החוק ותוך פגיעה בזכויות יסוד של כל אזרח לכבוד, חירות וקניין.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 5 גולשים

עשוי לעניין אתכם

בעל מניות הפועל להברחת נכסי החברה חשוף לתביעת המפרק

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

פסק דין זה של בית המשפט המחוזי בירושלים ממחיש, כי גם כאשר נדחית תביעה להרמת מסך המוגשת נגד בעל מניות ו/או נגד מנהל של החברה, בכך לא מתבטל הסיכון לחיובו האישי. ככל שהחברה מגיעה לחדלות פירעון, רשאי בית המשפט של פירק לבחון מחדש את התנהלותו של בעל המניות ובמקרים המתאימים לחייב אותו בחובות החברה.

עורך דין עבירות מכס

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); פרבר גולן, רו"ח ומשפטן

נתפסם במכס נתב"ג? - כך תפעלו: מידי שנה ישראלים ורבים נתפסים על ידי רשויות המכס בגין זאת שלא הצהירו על טובין שרכשו בחו"ל החייבים בדיווח ובתשלום מכס בכניסה לישראל...

קנס בגין אי ניהול ספרים כחוק

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

בית המשפט העליון קבע: על מנהל מע"מ הנכבד להפעיל שיקול דעת בקביעת סכום הקנס בגין אי ניהול ספרים כחוק

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.