מאת:


דרישה ממס הכנסה להצהרה על הכנסות (טופס 5329)

השאלה:
ד. אלחנני מירושלים: קיבלנו השבוע בדואר מכתב ממס הכנסה, אשר אני נדרש בו למלא ולהשלים פרטים אישיים מפורטים וכן להצהיר על מקורות הכנסתי. אני שכיר ולא ברור לי מה קרה פתאום, מדוע פנו אליי בדרישות אלו והאם אני חייב להגיב?
 
תשובה:
לאור פניות רבות ודומות לפנייתך שהגיעו למשרדנו, אנו למדים כי רשות המס יצאה ככל הנראה ב-"גל אכיפה" באמצעות טופס המכונה "טופס 5329" וככל הידוע לנו מכתב כדוגמת מה שקיבלת, נשלח בימים אלו לאזרחים רבים נוספים מכל רחבי ישראל. באמצעות הטופס מבקשת רשות המסים לקבל נתונים, בטרם תחליט אם לפתוח בחקירה פלילית כנגד הנישום בגין חשד לאי דיווח ו/או העלמת הכנסות. טפסים אלו נשלחים לאזרחים שאין ברשותם תיקים ברשות המסים, אלא שלאור הצלבות מידע וסימנים מחשידים אחרים מעריכה הרשות כי רבים מהם דווקא כן נדרשים לנהל תיקי מס. כמו כן, לא ניתן להתעלם מעיתויו של גל הטפסים הנוכחי, על רקע הסכמי החלפת המידע שנחתמו בין רשות המיסים לרשויות מס זרות. במילים אחרות, טופס 5329 אינו נשלח לאדם זה או אחר במקרה, ואם קיבלתם את הטופס יש להניח כי בידי רשות המיסים מידע כלשהו או חשש בעניין נכסים או הכנסות בלתי מדווחים שבבעלותכם, בין אם דירה המפיקה דמי שכירות ובין אם חשבון בנק בחו"ל או כל נכס משמעותי אחר המייצר הכנסות בלתי מדווחות.
 
לשאלתך, חשוב להדגיש כי מילוי הטופס אינו רשות ואי הגשתו, או מילויו באופן חלקי או שגוי, עשוי רק להחמיר את מצב הנישום. בשל כך, את הטופס יש למלא במשנה זהירות, תוך היוועצות עם עורך דין המומחה בדיני המס. יעוץ משפטי נכון והתנהלות משפטית נבונה אל מול רשות המס עוד בטרם מוגש הטופס או בסמוך להגשתו יכול בהחלט להביא לנטרול האלמנט הפלילי הקיים באי הדיווח, למנוע הגשת כתב אישום ואף עונשי מאסר בפועל ולהביא לפתרון קל יחסית, בדרך של הסרת המחדל האזרחי אל מול פקידי השומה ברמה האזרחית בלבד, בין אם בדרך של נקיטה בהליך גילוי מרצון ובין אם באמצעות הליך שומתי אחר. ייתכן שעיתוי שליחת הטפסים בימם אלו, הנו פועל יוצא של החלפת מידע בין רשות המיסים בישראל לבין רשויות מיסים אחרות בעולם, מה שאומר כי בעתיד הקרוב ובעקבות הרחבת רשת שיתופי הפעולה, צפויים אזרחים נוספים לקבל לביתם את טופס ההצהרה הזה. כך או כך, אם בבעלותך נכס או חשבון בנק בחו"ל או הכנסה לא מדווחת בארץ או בחו"ל כגון דירות, חשבונות בנק וכו' חשוב לפעול באופן מושכל ובליווי מקצועי.
 
למי מהקוראים שלא קיבל את מכתב ההצהרה, אך יש בידיו נכס או הכנסה בלתי מדווחת, מומלץ לנקוט בפעולה יזומה. הניסיון מלמד כי פנייה של אזרח מיוזמתו בבקשה לדווח על הכנסות שלא דווחו במועד, מעמידה את הנישום במצב טוב בהרבה ממצבו של אזרח שהרשות פנתה אליו מיוזמתה. התנהלות יזומה עשוייה להבטיח נטרול החשיפה הפלילית ונטרול שיקול דעת לעניין פתיחה בהליך פלילי כנגד אותו אזרח, אך כאמור חשוב מאוד לעשות זאת באופן מושכל וזהיר בליווי צמוד של עורך דין המתמחה בתחום המיסוי.   
 

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת ניוזלטרים, הודעות והזמנות לאירועים וכנסים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 1 גולשים

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.