מאת:


על אף שיש הטוענים כי המשבר כלכלי כבר חלף, משרדי הכונס הרשמי ברחבי הארץ עמוסים בבקשות לפשיטת רגל (להלן: "פש"ר") מאנשים אשר נקלעו לחובות ומחפשים הגנה מפני נושים בדרך של הליך פשיטת רגל.


פשיטת רגל הינה הליך המתנהל לגבי אדם, אשר אינו מסוגל לפרוע את חובותיו. את ההליך פשיטת הרגל ניתן ליזום בשתי דרכים שונות: האחת, על ידי החייב עצמו. הליך כאמור מאפשר לחייב שאינו מסוגל לשלם את חובותיו, לפתוח דף חדש בחייו ואפשרות לקבל בסופו של הליך, הפטר מחובותיו. השניה, הגשת הבקשה על ידי הנושים (להם מגיעים הכספים מהחייב), זאת כאשר הם מבינים כי הליכי ההוצאה לפועל אינם יעילים עוד. במצב שכזה יכולים הנושים להגיש בקשה להכרזה על החייב כפושט רגל על מנת שכל נכסיו יתפסו וימכרו לשם פריעת החובות וכי ענייניו הכספיים ינוהלו ע"י הנאמן. במאמר זה אסקור בקצרה בקשת פשיטת רגל אשר מוגשת ע"י חייב ואת התנאים בהם יש לעמוד על מנת "להצליח" ולהיות מוכרז פושט רגל:

 

א. התנאי הראשון והעיקרי, שבלעדיו אין, אותו יש להציג בפני ביהמ"ש במסגרת בקשה כאמור, הינו תום לב (להלן: "תו"ל"). תנאי זה נבדק, בין השאר, באמצעות התצהיר אותו מצרף החייב לבקשה, המתאר את הנסיבות שהביאו אותו להליך זה. ביהמ"ש יבחן כיצד נוצרו חובותיו של המבקש: האם מדובר בהתנהלות עסקית "רגילה וכשרה", או שמא יש במעשיו חשש לפעילות לא כשרה (ואולי אף לפלילים).

 

ב. היבט שני של תו"ל, אשר ייבחן לעומק, הן ע"י ביהמ"ש, הן ע"י הכונס הרשמי (להלן: "כונס הנכסים") והן ע"י הנאמן, יתייחס להתנהלותו של החייב בכלל, ומול נושיו בפרט, לאחר שכבר נודע לו כי הוא חדל פירעון. דגש מיוחד יינתן לבדיקה האם החייב הבריח או עדיין מבריח נכסים, האם הוא מסתיר פרטים מביהמ"ש/כונס הנכסים/נאמן. כמו כן ייבדק האם הוא מגיש את דיווחיו במועדם, וכמובן האם משתף פעולה באופן מלא וגלוי מול כל הגורמים לעיל. לאחר הגשת הבקשה, לשביעות רצון כונס הנכסים הרשמי , נקבע דיון שבסופו מכריז (או לא) ביהמ"ש על כינוס נכסי החייב. הדיון בבקשת הפשטת רגל עצמה מתקיים רק כשנה מאוחר יותר.

 


הליך פשיטת הגל מעניק אופציה להמשיך ולקיים אורח חיים סביר תחת הגנת עיכוב ההליכים, שמקנה צו כינוס הנכסים. בפרק זמן זה ממנה ביהמ"ש לחייב מנהל מיוחד, אשר חוקר את החייב ואת נסיבות קריסתו. בסופה של החקירה יעברו מסקנותיו לכונס הנכסים הרשמי ולביהמ"ש באמצעות תסקיר, יחד עם המלצה להכריז על חייב כפושט רגל או לא. גם הכונס הרשמי מעביר לביהמ"ש את המלצותיו. יצוין כי אע"פ שביהמ"ש אינו מחויב למסקנותיהם, ככלל הוא מאמץ אותן (אלא אם כן שוכנע כי מדובר במצב מיוחד). הליך פשיטת רגל וההפטר המיוחל בסופו, מאפשרים לחייב שצבר את חובותיו בתו"ל לפתוח "דף חדש" בחייו (חשוב לציין, כי בכל שלב של ההליך רשאי החייב להציע לנושיו הסדר נושים). רצוי מאד להסתייע בעורך דין הבקיא בתחום פשיטת רגל , לשם ניהול ההליך בדרך נבונה ויעילה הן מול כונס הנכסים הרשמי, והן מול הנושים וביהמ"ש.

 

* אין לראות באמור לעיל כחוות דעת משפטית ו/או כייעוץ משפטי ואין להסתמך על האמור לעיל בביצוע פעולה כזו או אחרת ומומלץ להיוועץ עם עו"ד הבקיא בתחום בטרם ביצוע הפעולה האמורה.

תנאים להכרזה על אדם כפושט רגל

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

ועדת החוקה אישרה את החוק להסדרי חוב בזמן הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח);צביה שיף,עו"ד

ועדת החוקה אישרה אתמול לקריאות שנייה ושלישית את הצעת חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי (תיקון מס' 4 - הוראת שעה) (נגיף הקורונה החדש) (עיכוב הליכים לשם גיבוש ואישור הסדר חוב), התשפ"א 2021. החוק ייכנס לתוקפו שבועיים מיום פרסומו וחברות ויחידים יוכלו להיכנס להסדר בשנה הקרובה.

חישוב גובה מענק קורונה לעסקים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); רמי זועבי, משפטן

משרדנו נותן את הליווי המשפטי המקצועי ואת הסיוע המלא בחישוב הנוסחאות והגשת הבקשות והמסמכים לרשויות המדינה - מה גובה המעניק שמגיע לכם? לחצו כאן למספרים המלאים.

מגפת חדלות הפירעון מאיימת למוטט את כלכלת ישראל

מאת: ד"ר שלמה נס, שותף מייסד בכיר במשרד עו"ד דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות'

משבר הקורונה מציב את המדינה תחת זעזוע חמור. מעבר למגיפה הבריאותית, ההשלכות הכלכליות מטרידות, אולי אף יותר. משקי בית, עסקים וחברות רבים, אשר דחו תשלומים, לקחו הלוואות, הגדילו חובות והרחיבו מסגרות אשראי – מגיעים לקווים אדומים והסכנה הגדולה ניצבת לפנינו. אם המדינה לא תפעל באופן אקטיבי להצלת המצב הכלכלי, נתעורר לתוך "מגיפה" חדשה – מגפת חדלות הפירעון.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים