מאת:


סוגי מס בישראל ושיעורם על פי פקודת מס הכנסה

בהתאם לשיטת המס הנהוגה בישראל, עליה כתבנו רבות במאמרים קודמים מטעם משרדנו, הרי שחיוב מס הכנס מתבצע על בסיס פרסונאלי, קרי מיסוי כל ההכנסות של תושב ללא תלות בזהות מקום הפקת ההכנסה. לעניין מי שאינו תושב ישראל, חל מס על בסיס טריטוריאלי, קרי מיסוי כל ההכנסות שהופקו או נצמחו בישראל. יחד עם זאת, נשאלת השאלה, אילו סוגי מס עיקריים חלים בישראל ומה שיעורם?

 

מס חברות

על כלל הכנסתו של חבר בני אדם מוטל בישראל מס אחיד הנקרא "מס חברות" בשיעורים שלהלן:
לעניין הכנסה שנתקבלה בידי חבר בני אדם בשנת המס 2009 – 26%.
לעניין הכנסה שנתקבלה בידי חבר בני אדם בשנת המס 2010 ואילך – 25%.

 

הכנסת חבר בני אדם מדיבידנד פטורה ממס, למעט הכנסה המתקבלת מדיבידנד המשתלם לחבר בני האדם מחבר בני אדם שאינו תושב ישראל, החייבת במס בשיעור של 25% או לחילופין, לבקשת חבר בני האדם תושב ישראל המקבל את ההכנסה מדיבידנד, יתחייב חבר בני האדם במס חברות בשיעור מלא (26% לשנת המס 2009 ו-25% לשנת המס 2010) בגין הדיבידנד המגולם (כלומר בגין מלוא רווחיו של חבר בני האדם הזר שבבעלותו), אך יהא זכאי לזכות כנגדו הן את המס שהוטל בחו"ל על הדיבידנד והן את מס החברות ששילם חבר בני האדם הזר במדינת מושבו (סעיף 126(ג) ו-203(ב) לפקודת מס הכנסה).

 

מס על הכנסת יחיד ממקור פירותי

ככלל, על הכנסת יחיד תושב ישראל שהופקה או שנצמחה בישראל או מחוץ לישראל ממקור פירותי, וכן על הכנסת יחיד שאינו תושב ישראל שהופקה או שנצמחה בישראל, יהא משתלם, בכפוף להוראות הפקודה, לכל שנת המס 2009 (השיעורים משתנים משנה לשנה), מס בשיעורים המפורטים להלן (סעיף 121 לפקודה):
על כל שקל מ-133,680 השקלים החדשים הראשונים – 30%.
על כל שקל חדש מ- 133,681 עד 192,000 השקלים החדשים הבאים– 32%.
על כל שקל מ- 192,001 עד 413,400 השקלים החדשים הבאים – 34%.
על כל שקל נוסף – 46%.

 

על אף האמור לעיל, על הכנסה שהופקה מיגיעה אישית ולגבי הכנסה חייבת של מי שמלאו לו 60 שנים, יחולו השיעורים האלה:
על כל שקל חדש מ-50,040 השקלים החדשים הראשונים - 10%.
על כל שקל חדש מ-50,041 עד 89,040 השקלים החדשים הבאים - 15%.
על כל שקל חדש מ-89,041 עד 133,680 השקלים החדשים הבאים - 23%.
על כל שקל חדש מ-133,681 עד 192,000 השקלים החדשים הבאים – 30%.

 

מס על הכנסת יחיד מרווח הון

ככלל, שיעור המס על ריווח הון ריאלי של יחיד מנכס שיום רכישתו חל לפני 1.1.03 מתחלק כך שלעניין ריווח ההון שנצבר בנכס עד ליום 1.1.03 ישלם היחיד את שיעור המס שהיה משלם לו הייתה מתקבלת בידיו הכנסה ממקור פירותי ואילו על יתרת רווח ההון הראלי יהא היחיד חייב במס בשיעור של 20%. ריווח הון ריאלי של יחיד מנכס שיום רכישתו חל אחרי 1.1.03 ימוסה בשיעור של 20%. על אף האמור לעיל, רווח הון ריאלי שנוצר ממכירת נייר ערך בחבר בני אדם שבו המוכר הוא יחיד בעל מניות מהותי במועד מכירתו של נייר הערך או ב-12 החודשים שקדמו למכירה, יחויב במס שלא יעלה על 25%. שיעור המס על ריווח הון אינפלציוני שנצבר בנכס עד 31/12/93 הנו 10%.

 

מס על הכנסת יחיד מדיבידנד

על הכנסת יחיד מדיבידנד המחולק על ידי חבר בני אדם לבעל מניותיו ישולם מס בשיעור של 20% למעט מקרים בהם היחיד היה במועד קבלת הדיבידנד, או במועד כלשהו בשנים עשר החודשים שקדמו לו, בעל מניות מהותי בחבר-בני-אדם ששילם את הדיבידנד, שאז שיעור המס הנו 25%. ראוי לציין, כי מאמר זה אינו ממצה את הסוגיה שבנדון עד תום ומאמר זה אינו נועד לשמש תחליף לייעוץ משפטי ו/או חוות דעת משפטית. אנו ממליצים לכם להיוועץ, במידת הצורך בעו"ד הבקיא בתחום המיסים בדגש על מס הכנסה ומיסוי חברות, בכדי שיפרוש בפניכם את סוגי המס ומשמעותם על כל ההיבטים העולים מכך.

סוגי מס בישראל ושיעורם

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054.

לתאום פגישה עם עו"ד

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.75 ע"י 4 גולשים

עשוי לעניין אתכם

רגולציית עסקים בתחום הקנאביס בישראל

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

מאמר העוסק באופן לא ממצה, ברגולציה החלה על מי שמעוניין לעסוק בתחום הקנביס בישראל לרבות גידול הצמח, עיבוד הצמח והפיכתו לתוצר רפואי, שינוע מוצרי קנביס, הפצת תוצרי הצמח, הקמת מעבדות בדיקה וכד'.

בית המשפט החליט על ביטול רישומו של עוסק (לעניין חוק המע"מ) לאלתר

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

בית המשפט המחוזי של מחוז מרכז (כבוד השופט אבי גורמן) קיבל את בקשת מנהל מס ערך מוסף נתניה לבטל לאלתר את רישום החברה כ"עוסק" לצורך חוק מס ערך מוסף, על אף קיומו של ערעור תלוי ועומד על ההחלטה בדבר מחיקת הרישום.

פושט רגל לא יקבל הפטר מחוב לרשות המסים שמקורו בהונאת מס

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

פסק דינו של בית המשפט המחוזי בתל אביב קובע כי לא ינתן הפטר לחייב בגין חוב שהוא חייב לרשות המסים ואשר מקורו בעבירות מס שבהן הוא הורשע, כך שלמעשה חוב זה ימשיך לרבוץ על החייב למשך שארית חייו.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.