מאת:

רפובליקת אנגולה, המתאוששת ממלחמת אזרחים בת 27 שנים עם סיום השלטון הפורטוגלי, שוכנת בדרום מערב אפריקה וגובלת בנמיביה, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, הרפובליקה של קונגו וזמביה. מדובר במדינה בעלת אוכלוסייה המונה כ- 19,000,000 תושבים, כמות מצומצמת יחסית לשטחה שהוא כ- 1,246,000 קמ"ר. שיטת המשפט באנגולה דומה לשיטת המשפט הפורטוגזית והחוקה הפורטוגזית שולטת במדינה.

על אף שאנגולה שוכנת באזור הנחשל ביותר באפריקה, ועל אף ש- 85% מכוח העבודה מועסק בתחום החקלאות, כל זאת בנוסף למלחמת האזרחים שפקדה אותה זה שלושה עשורים כמעט, היא אחת מהמדינות בעלות שיעור הצמיחה הגבוהה והמהירה ביותר באפריקה. זאת הודות להיותה של אנגולה בעלת אוצרות טבע רבים, בעיקר נפט ומכרות ויהלומים.

ייצוא הנפט של אנגולה ופעילויות הייצור הנלוות מהוות כ- 45% מהתוצר הלאומי הגולמי של המדינה ומהווה 90% מהייצוא. כמו כן, אנגולה הינה חברה בארגון המדינות המייצאות נפט (אופ"ק) ונחשבת למדינה מהמובילות באפריקה בייצוא נפט (בעיקר לארה"ב). למעשה, אנגולה בין המדינות המובילות בעולם בייצוא נפט ומייצרת כ- 2 מיליון חביות נפט ביום. חשיבותה של אנגולה כספקית נפט מתבטאת גם בהלוואות נוחות בסך מיליארדי דולרים שהוענקו ע"י ממשלת סין לצורך פיתוח הסקטור החקלאי בה וכיום היא שותפת הסחר הגדולה ביותר שלה ביבשת אפריקה. כמו כן, השקיעה סין מיליארדי דולרים במיזמי חיפוש נפט כחלק משורה של השקעות סיניות לפיתוח שדות הנפט באזור מערב אפריקה, מה שצפוי להביא להפיכתה של מערב אפריקה, ואנגולה בפרט, להיות אזור חשוב במפת הנפט העולמית.

אנגולה ידועה גם במכרות היהלומים הרבים שבה. עפ"י מכון היהלומים הישראלי באנגולה ישנם 14 מכרות יהלומים פעילים וכ-100 מכרות הפתוחים בפני משקיעים חדשים, הממוקמים ב-14 מ-18 הפרובינציות של המדינהחשוב לציין כי יחסיה של אנגולה עם ישראל הם יחסי ידידות, זאת בין היתר הודות לעמידתה של ישראל בימי מלחמת האזרחים לצידה של אנגולה עת שהיתה תחת אמברגו בינלאומי. עובדה שתרמה לפיתוח הקשרים העסקיים בין המדינות והעדפתם של יזמים ישראלים, בין היתר בתחום היהלומים, פרויקטים של טכנולוגיות חקלאות ובתחום עסקאות ביטחוניות בין שתי המדינות.

אם כן, הפוטנציאל הטמון באנגולה הינו עצום, שכן מדובר במדינה בעלת שטחים נרחבים ואוכלוסיה זעירה יחסית. מדובר במדינה בעלת אוצרות טבע רבים, בהם נפט, יהלומים, עץ, וקו חוף המתאים לתיירות ונופש. חברות בינלאומיות שראו פוטנציאל רב במשאבי טבע נדירים אלו, כבר עתה מקימות את מרכזיהן במדינה. לאור זאת ניתן לראות בשנים האחרונות כי קיימת באנגולה תנופת פיתוח בתחום הנדל"ן הכולל פרויקטים להקמת מבני בתי מגורים, משרדים ומלונות לצורך אכלוסם של מאות ואלפי עובדי חברות הנפט והגז הבינלאומיות שכבר עתה פועלות במקום.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

ייצוג דיירים בהתחדשות עירונית

מאת: ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח)

במאמר זה נסקור את החשיבות בבחירת עו"ד בעל ידע וניסיון בתהליך התחדשות עירונית, נבחן את אבני הדרך ואת מקומו של עו"ד בכל אחת מנקודות זמן אלו.

הוצאות פיתוח מגרש אינן מהוות חלק ממחיר המקרקעין לצורך חישוב מס רכישה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

בית המשפט העליון דן בשני ערעורים שבמרכזם השאלה האם בעת רכישת מקרקעין שלא עברו פיתוח, תוך התחייבות לשאת בהוצאת הפיתוח של המגרש, יש לראות בסכום שאותו מתחייב לשלם הרוכש עבור פיתוח המגרש כחלק ממחיר המקרקעין המחויב במס רכישה או שמא יש לראות את ההתחייבות לשאת בהוצאות הפיתוח כהתחייבות נפרדת מההתחייבות לרכישת המקרקעין שאין לשלם עליה מס רכישה.

חברה קבלנית או איגוד מקרקעין ?

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

ביהמ"ש קבע, כי חברה שחתמה על הסכם לביצוע פרויקט תמ"א 38, אך בפועל לא פעלה באופן שוטף ורציף לביצוע הפרויקט, כך שבפועל כל מה שהיה בידי החברה הוא בגדר זכות במקרקעין, תסווג כאיגוד מקרקעין. כפועל יוצא מכך נקבע כי מכירת מניותיה של חברה כזאת - תהיה בגדר פעולה באיגוד מקרקעין ותחויב במס רכישה כדין.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.