מאת:


סוגיית גילוי חומר החקירה בהליכים פליליים והשאלה אילו חומרים נכללים במסגרת החומר אשר על התביעה להעביר לעיונו של נאשם בהליך פלילי, היא אחת הסוגיות שנדונו עד דק בערכאות השיפוטיות השונות. ההלכה המנחה בסוגיה זו יצאה תחת ידי בית המשפט העליון זה מכבר וקבעה כי יש להעניק למונח "חומר חקירה" פרשנות רחבה. השאלה המתבקשת בנסיבות העניין – מהי אותה פרשנות מרחיבה, מעולם לא קיבלה תשובה חד משמעית, ונראה כי סוגיה זו מוכרעת תמיד לגופו של המקרה.
סוגיית חומר החקירה עלתה לאחרונה לדיון בפרשת הרצת מניות איי.די.בי, עת נתבקש ביהמ"ש העליון להכריע בבקשה שהוגשה על ידי איתי שטרום (אחד הנאשמים בתיק) לקבל לידיו את מלוא החומר שהוצא מהטלפון הנייד של עדי שלג – עד מדינה בתיק.
 
בהתאם לעובדות כתב האישום שהוגש כנגד שטורם, הואשם הנ"ל כי הורה לשלג לרכוש מניות איי.די.בי על מנת להקפיץ את מחיר המניה. לטענת התביעה שלג ביצע פעולות מתואמות בין חברות, וזאת בהנחיה של איתי שטרום ובמטרה להשפיע על שער מניית איי. די. בי  שלא כדין. 
לטענת שטרום, כפי שזו מפורטת במסגרת החלטת ביהמ"ש העליון בעניין חומר החקירה (בש"פ 7585/14), הרי שהפעולות שביצע שלג כלל לא היו קשורות להנחיה מטעמו, כאשר מתוך תיק המודיעין שהתקבל במסגרת חומר החקירה, עלה כי המדובר למעשה בשיטת עבודה של שלג, במסגרתה ביצע עסקאות מתואמות על מנת להשפיע על שער מניה של חברה זו או אחרת ולגרוף לכיסיו רווחים.
 
לצורך ביסוס טענתו האמורה פנה שטרום בבקשה לקבל לידיו את מלוא החומר שהוצא מהטלפון הנייד של שלג. 
ביהמ"ש המחוזי (ולאחר מכן העליון) דחה את בקשתו של שטרום בקובעו כי:
העיון בחומרי החקירה מקדם ערך גילוי האמת ותורם לצמצום פערי הכוחות בין התביעה להגנה. במובן זה זכות העיון משקפת גם את האינטרס הציבורי הכלל להבטיח כי מערכת המשפט תכריע בגורלו של נאשם בגדר משפט הוגן בו ניתנה לו הזדמנות מלאה להציג את הגנתו, ואת האינטרס הציבורי לרדת לחקר האמת ולחייב בדין רק את מי שאשמתו הוכחה, במקרה זה לא עלה בידי ההגנה להצביע על תועלת, לא כל שכן ממשית, שתצמח מעיון בכל במידע שהועתק מן הטלפון הנייד. באיזון בין האינטרסים המתחרים על הכף נוטה ביהמ"ש לעבר הסתפקות במידע שכבר הועבר להגנה.
לאור האמור לעיל ניתן לראות כי ביהמ"ש קובע כי לנאשם זכות לנהל את הגנתו שהוא מכיר את מלוא חומר החקירה הנוגע לעניינו. אולם אין משמעה כי כל חומר ייחשב ל"חומר חקירה" וכי יש להראות יסוד של ממש להשערה או לתקווה של הנאשם כי החומר אכן ישפיע על בירור האישום נגדו. בכל מקרה תמיד כדאי להיוועץ עם עו"ד המתמחה בנושא זה בכדי לקבל הכוונה נכונה וייצוג הולם.  
 
גילוי חומר החקירה בהליך הפלילי

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

גירושים בעקבות מגפת הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

המתח הנגזר מהמגפה, מהמחלה, מהחובה לשמור ולהקפיד, הלחץ הכלכלי, הרצון לשמר את מקור הפרנסה וכו', כל אלה רק הוסיפו לחצים והביאו זוגות רבים למצבים חדשים, שונים מאלה אשר היו מכירים בעבר.

הקורונה בבחינת נסיבות לא צפויות לעניין סיכול חוזה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); צביה שיף, עו"ד

התפרצות הקורונה הינה בבחינת נסיבות שלא ניתן היה לצפותן לעניין סיכול חוזה: אמירה חשובה של בית המשפט המחוזי בסוגיה אקטואלית שעולה במלוא העוצמה סביב הסגר השלישי - הפרות הסכמים בשל משבר הקורונה.

להתכונן משפטית וכלכלית ליום של אחרי הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); צביה שיף, עו"ד

"חגיגת החיסונים" בארץ מפיחה בכולנו תקווה שהנה יש אור בקצה המנהרה אליה נכנסנו עם פרוץ מגפת הקורונה - אך יש לזכור כי ישנן השלכות רבות להכרזה על סיום תקופת המשבר הרשמי בישראל, השלכות שעלולות להיות פליליות או טומנות בחובן עלות גבוהה וחשוב לפעול מבעוד מועד ולהיערך בהתאם.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם