מאת:


נקודת המוצא היא שדיון בהליך מזורז של בקשה למתן הוראות בהליכי פירוק יכלול גם הכרעה במחלוקות הנוגעות לעניין ולגבי הליכים כנגד נושאי המשרה במידה וקיימים. יחד עם זאת כאשר המחלוקות בין הצדדים מורכבות מדי עד כדי פגיעה בלתי סבירה במי מבעלי הדין, הבקשה תמחק על הסף, וההכרעה במחלוקות בין הצדדים תידון בתביעה רגילה. 
 
לאחרונה הגיעה הסוגיה לביהמ"ש העליון במסגרת ערעור על דחיה על הסף של בקשה למתן הוראות. ביהמ"ש העליון קיבל את הערעור על ההחלטה לסילוק על הסף והחזיר את התיק לביהמ"ש המחוזי על מנת שידון בבקשה למתן הוראות, על אף מורכבותה של המחלוקת.
 
הרקע לבקשה הוא הליכי פירוק שתי חברות שנמצאות בשליטת המשיבות, שבמסגרתם מונה חוקר לבחינת התנהלות החברות והמשיבות, וזאת במטרה לחקור את הסיבות לקריסתן של שתי החברות. ממצאי החקירה העלו כי במסגרת תכנית הבראה המשיבות התחייבו בהתחייבות בלתי חוזרת למתן הלוואה, אשר הופרה לשיטת החוקר. על סמך ממצאי החקירה, הגישו המפרקים - המערערים בענייננו - בביהמ"ש המחוזי בקשה למתן הוראות במסגרתה התבקש ביהמ"ש להורות למשיבות להעביר לקופת הפירוק כספים שיכסו את חלק מחובותיהן של החברות. כל זאת בהתאם להוראות סעיף 374 לפקודת החברות, שמאפשר הטלת סעד פיצוי כנגד בעל שליטה בגין מעשה שעשה שלא כדין בנוגע לחברה בפירוק. ביהמ"ש המחוזי קבע כי המסגרת הדיונית שבה בחרו המפרקים היא איננה מתאימה לבירור המחלוקת, שכן מדובר במסכת עובדתית מסועפת אשר דורשת שמיעת עדויות ובירור עובדתי אשר אינם מתאימים להליך מהיר של בקשה למתן הוראות, ועל כן נעתר לבקשת המשיבות לסלק את הבקשה על הסף.  
 
בעקבות כך הוגש הערעור דנא בביהמ"ש העליון אשר הפך כאמור את החלטת ביהמ"ש המחוזי. ביהמ"ש העליון קבע כי משלא הוגשו תצהירים הכוללים את גרסאותיהם העובדתיות של בעלי הדין, אין ביכולתו לקבוע אם המחלוקת אכן מורכבת ואיננה מתאימה להליך האמור. משכך, החזיר ביהמ"ש את התיק למחוזי על מנת שיקבע האם המשיבות הפרו את התחייבותן. עוד קבע ביהמ"ש העליון כי אם ביהמ"ש המחוזי יגיע למסקנה שאכן הופרה ההתחייבות, יוכלו המשיבות לטעון למורכבות ההליך פעם נוספת בעניין הקשר הסיבתי בין ההפרה לנזק ובעניין גובה הפיצוי. 
 
עפ"י ביהמ"ש העליון, שימוש בהליך של בקשה למתן הוראות נועד לאפשר את ביצוע תפקידו של המפרק באופן יעיל ומהיר. לצורך כך יכולה חברה בפירוק לגשת להליך זה לקבלת סעד כנגד בעל שליטה. יחד עם זאת, דיון בהליך מזורז כנגד בעל דין יתקיים רק כאשר הפגיעה בזכויותיו הדיוניות תהא מידתית וצודקת. על כן, במקרים מסוימים, כגון מורכבות המחלוקת, יסלק ביהמ"ש את הבקשה על הסף. אולם, על מנת שביהמ"ש יוכל לבחון האם המקרה שעומד בפניו אכן מורכב באופן שבירורו בהליך מזורז יפגע באופן בלתי מידתי במי מבעלי הדין, על שני הצדדים להגיש תצהירים הכוללים את גרסאותיהם העובדתיות שיתמכו בטענתם לגבי מורכבות המחלוקת.
ביהמ

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

חישוב גובה מענק קורונה לעסקים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); רמי זועבי, משפטן

משרדנו נותן את הליווי המשפטי המקצועי ואת הסיוע המלא בחישוב הנוסחאות והגשת הבקשות והמסמכים לרשויות המדינה - מה גובה המעניק שמגיע לכם? לחצו כאן למספרים המלאים.

מגפת חדלות הפירעון מאיימת למוטט את כלכלת ישראל

מאת: ד"ר שלמה נס, שותף מייסד בכיר במשרד עו"ד דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות'

משבר הקורונה מציב את המדינה תחת זעזוע חמור. מעבר למגיפה הבריאותית, ההשלכות הכלכליות מטרידות, אולי אף יותר. משקי בית, עסקים וחברות רבים, אשר דחו תשלומים, לקחו הלוואות, הגדילו חובות והרחיבו מסגרות אשראי – מגיעים לקווים אדומים והסכנה הגדולה ניצבת לפנינו. אם המדינה לא תפעל באופן אקטיבי להצלת המצב הכלכלי, נתעורר לתוך "מגיפה" חדשה – מגפת חדלות הפירעון.

החברה הושפעה מהקורונה? חובת הגילוי על הדירקטור

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); צביה שיף, עו"ד

גם החברה שלכם הושפעה ממשבר הקורונה? חובת הגילוי והאחריות עלייך כדירקטור - קרא כאן המלצות חשובות לגבי גילוי בדו"חות הקרובים ואיך לשרוד בעולם מלא סיכונים?

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם