מאת:


כרבע מהמשפחות בישראל מתגוררות כיום בשכירות - שליש מתושבי ירושלים וחצי מתושבי תל אביב נמצאים בתוך שוק השכירות אשר הינו חשוב וחיוני למימוש הזכות לדיור נאות. מרבית השוכרים נמנים על העשירונים הבינוניים והנמוכים ואי אפשר להתכחש לעליית מחירי השכירות בשנים האחרונות במדינה, על כן בחודש יוני האחרון הוגשה לשולחן הכנסת הצעת חוק זכויות השוכר והמשכיר.
 
הצעת חוק זו מטרתה כפולה. האחת, להבטיח כי ציבור שוכרי הדירות יתגוררו בדירות ברמה נאותה ובעלות אפשרית, והשניה לשמור על זכות הקניין של המשכירים ולעודדם להשכיר את דירותיהם. כך מוצע בהצעת החוק הנ"ל הסדרים אשר נותנים מקום לשני הצדדים להסכם השכירות – לשוכר ולמשכיר – ומסדירים את שוק השכירות מבלי לפגוע בשוכר, בניצול עמדתו והפער בינו לבין המשכיר ומבלי לפגוע במשכיר הדירה או במוטיבציה שלו להשכיר את דירתו. מדובר בהסכמים אשר דומים לאלו שבארצות הברית ובמדינות האיחוד האירופי ובמקומות נוספים. יש להדגיש שהצעת חוק זו נוגעת לדירות אשר מושכרות לשם מגורים בלבד ואינה תקפה לגבי דירות כמו מעונות סטודנטים, דירה הניתנת לעובד במסגרת העבודה, דירה זמנית לחוסה במעון או דירה בבית מלון או בית הארחה המיועדת לתיירות או נופש. הצעת החוק נותנת מקום לחופש החוזים כאשר היא מחייבת כי הסכם השכירות ייחתם על ידי המשכיר והשוכר, אך מגבילה באופן בעייתי את אותו החופש כאשר מאפשרת התנייה על החוק, לטובת השוכר בלבד. הצעת החוק מציעה להגביל את התוספות אשר רשאי משכיר לדרוש מהשוכר כמו פיקדון (מוגבל לפיקדון שלא יעלה על סכום של חודש שכירות אחד לשנה), שיק ביטחון / שטר חוב לביטחון (מוגבל לסכום שאינו עולה על 4 חודשי שכירות ובלבד שהשוכר הסכים לכך בחוזה השכירות). עוד מציעה הצעת החוק להגביל את העלאת דמי השכירות אשר רשאי משכיר להעלות עד 5% לשנה אלא אם התקיימו תנאים אשר מצדיקים את העלאה גבוהה מזו ומפורטים בהצעת החוק (נכנס לדירה שוכר נוסף, הדירה שופצה ובכך שופרו חייו של השוכר שיפור של ממש, חלה עליה ניכרת בהוצאות המשכיר לתפעול הדירה וכד'). הצעת חוק זו נראית ככזו הדואגת לזכויות ולאינטרסים של השוכר והמשכיר כאחד. עם זאת, לא ניתן להתכחש להתערבות הגסה של הצעת החוק בחופש החוזים המבטא את הרצון החופשי של הצדדים בבואם להתקשר בחוזה.
 
כמשכיר דירה ואף כשוכר מומלץ להתייעץ עם עורך דין מוסמך אשר הדבר בתחום בקיאותו ומומחיותו על מנת שזה יביא את האינטרסים והזכויות שלך על מנת שיבואו לידי ביטוי בחוזה הנרקם ואף בעת הצורך ינהל את ההליכים מול הערכאות הרלוונטיות במקצועיות, מהירות ונחישות, תוך מתן יחס אדיב על מנת להביא לך את התוצאה הטובה ביותר לך. למשרדנו הכלים והאמצעים לייעץ ולתת חוות דעת מבוססת ובמידת הצורך להתדיין בבתי המשפט באופן מהיר ומקצועי. לייעוץ ולייצוג פנו למשרדנו ותזכו לליווי צמוד וקשר אישי מן הרגע הראשון ועד קבלת התוצאה הרצויה. נשמח לעמוד לרשותכם בעת הצורך.
זכויות שוכר ומשכיר

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

העברת נכס מקרקעין לנאמנות

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח), בת-אל עובדיה, עו"ד; לידור עמר, משפטן

החל בשלב בו נוצרת הנאמנות, ולאור השוני וחוסר הבהירות בין הוראות הדין לעמדת רשות המיסים בעניין, מתעוררות שאלות רבות אשר יש לתת עליהן את הדעת - לדוגמא, האם יצירת הנאמנות מהווה אירוע מס? בהנחה שכן, האם אירוע שכזה יהיה חייב במס או שמא פטור?

רכישת דירה בזמן קורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); לידור עמר, משפטן

נגיף הקורונה (COVID-19) הגיח אל עולמנו בתחילת שנת 2020 והביא עמו סט של כללים חדשים בעולם כולו ובעולם הנדל"ן בפרט - מדריך זה, מטרתו להתוות את עשרת הדיברות למעוניין ברכישת דירה בתקופת משבר הקורונה.

רכישת / מכירת דירה בימי הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו יודע להיכנס במהירות לפרטי העסקה, לבצע את כלל הבדיקות הנדרשות לטובת הבטחת השלמת עסקה ברורה חלקה ונקייה ובנוסף לייעץ לך, הרוכש או המוכר, בכל הקשור לשיקולי המס.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים