מאת:

הוצאת אזרחות גרמנית / דרכון גרמני

אזרחות גרמנית לנרדפים של המשטר הנאצי ולצאצאים שלהם
כבר שנים רבות גרמניה מאפשרת לקבל אזרחות גרמנית לגברים שהינם צאצאים של נרדפי המשטר הנאצי. בשנים האחרונות בוצעו מספר שינוים בחוק שהקלו את ההליך ועתה מתאפשרת גם קבלת אזרחות גרמנית לנשים שהינן צאצאיות של נרדפי המשטר הנאצי. שינוי חוק זה מתאריך 20.08.2021 מאפשר הקלות נוספות ופותח חלון הזדמנויות לאנשים שקודם לכן לא היו זכאים לבקש אזרחות גרמנית. הסעיפים הרלוונטיים עבור ישראלים הם לרוב Art.116 Ab.2GG ו15 StAG  §.

אזרחות גרמנית וישראלית 

יתרון נוסף הוא כי במסגרת הליך ההתאזרחות ניתן לשמור על האזרחות הישראלית, ובמידה שהמבקש מחזיק באזרחות נוספת (חוץ מאזרחות ישראלית) אין צורך בוויתור על האזרחות הנוספת שנרכשה מסיבה כל שהיא לפני בקשת התאזרחות גרמנית, במידה שמדינת ישראל מאפשרת זאת.

 

מי זכאי לקבל אזרחות גרמנית?

  • התאזרחות לפי Art.116 Ab.2GG

במידה ונלקחה לך או לאחד מאבותיך האזרחות הגרמנית בין 30.01.1933 ו ה- 08.05.1945 עקב רדיפה פוליטית, דתית או שייכות לעדה מסוימת (במקרה של ישראל "יהדות") במסגרת המשטר הנאצי. מדובר בהתאזרחות על פי זכות ההחזר ("השבה")    (Einbürgerung im Rahmen der Wiedergutmachung)

  • התאזרחות לפי15 StAG  §
ב 20.08.2021 נכנס לתוקף שינוי חוק נוסף ועל פיו ניתן להוציא אזרחות גרמנית גם בהתאם לחוק15 StAG  §. מדובר בהרחבה של התאזרחות לפי Art.116 Ab.2GG וכניסה לתוקף של הקלות נוספות.
מדובר בהתאזרחות של אנשים שאיבדו את האזרחות הגרמנית במסגרת רדיפות הנאצים אך לא בעקבות זה שהאזרחות הגרמנית נלקחה מהם רשמית על ידי המדינה, אלא אבדו אותה בצורה אחרת או שהם או הצאצאים שלהם אינם יכולים לקבל את האזרחות הגרמנית בכלל מסיבה כזו או אחרת.
 

הטבה של אזרחות גרמנית / דרכון גרמני

גרמניה כיום הינה הגוש הכלכלי החזק באירופה ואחד החזקים בעולם. השייכות לאיחוד האירופי מאפשרת למחזיק אזרחות גרמנית לא רק הטבות במדינת גרמניה עצמה אלא גם במסגרת האיחוד האירופי. האזרחות הגרמנית מאפשרת בנוסף כניסה למדינות בעולם שאינן מאפשרות כניסת ישראלים או כניסה למדינות ללא ויזה וכן הקלות נוספות. הקשר ההדוק בין ישראל וגרמניה שממשיך לצמוח ומוביל לשיתופי פעולה רבים במישורים שונים ומגוונים, מאפשר למחזיקי אזרחות כפולה הטבות רבות כגון לימודים, עבודה, חופש תנועה ועוד.

 

תהליך הוצאת אזרחות גרמנית

טיפול בתהליך ההתאזרחות הגרמנית הינו כשנתיים ולעיתים אף יותר. זמן הטיפול תלוי בפרמטרים שונים הקשורים למורכבות התיק, עומס הרשויות הגרמניות וכעת גם בפנדמיה COVID-19. רק לאחר קבלת תעודת התאזרחות מצד הרשויות הגרמניות בגרמניה (Bundesverwaltungsamt/BVA) מתאפשר להוציא/לקבל דרכון גרמני.

תהליך האזרחות מורכב ויש צורך בהכרת התחום וניסיון כדי להכין תיק כנדרש ועל מנת למנוע עיכובים עקב חוסר או אי התאמה של מסמכים. יש חשיבות גבוהה לדיוק בפרטים הנדרשים בטפסים והגשת המסמכים בצורה נכונה. ישנם טפסים שונים לבגירים וקטינים, נספחים ועוד. כדי להוכיח את הזכאות בלא מעט מיקרים יש לפנות לגורמים רלוונטיים בגרמניה (רשויות ערים, ארכיונים, משרדי ממשלה וכדומה). כאן החשיבות עוד יותר גבוהה לאדם מטפל מיומן הדובר גרמנית שפת אם ומכיר את תהליכי ההתקשרות עם המשרדים השונים בגרמניה.

 

תרגומים, אישורים נוטריונים ואפוסטיל

צוות המשרד גם מטפל בתרגומים הנדרשים והאישורים הנוטריונים הדרושים. קיימים מסמכים מסוימים עליהם גם נדרש אפוסטיל ממשרד החוץ שמטופל גם כן על ידי צוות המשרד.
 

הוצאת דרכון גרמני

לאחר קבלת אזרחות גרמנית ניתן לבקש הוצאת דרכון גרמני. תהליך זה לוקח כ 6 שבועות מתאריך הגשת הבקשה. צוות המשרד ילווה את התהליך עד השלמתו.

 

הוצאת אזרחות גרמנית / דרכון גרמני עבור ילד להורה/הורים גרמני/ם
החל מ 31.12.1999 ילד שנולד בחו"ל, כלומר, לא בגרמניה, להורה גרמני, לא ירכוש אזרחות גרמנית באופן אוטומטי. על המעוניין להגיש בקשה מפורשת בתוך שנה לאחר הלידה.
תהליך בקשת אזרחות גרמנית והוצאת דרכון גרמני במקרה זה מצריך טיפול בכמה שלבים לפני כן
  • הצהרת שם של הילד בגרמניה
  • רישום לידה של ילד/ה בגרמניה
  • הוצאת תעודת לידה גרמנית של הילד

 

------------------------------------------------------------------

משרדנו נותן שירותים נוספים בשפה הגרמנית:

הוצאת מסמכים ו/או תעודות מרשויות גרמניות
תרגומים ואישורים נוטריונים
רישום גירושים בגרמניה
 
 
 

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054.

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.