מאת:


מס הישבון הוא החזר או הקלת מס הניתנת לבעלי מקצוע מסוימים בתנאים מוגדרים מראש, בעיקר בנוגע להוצאות הנוגעות לתחום הייצוא. מס ההישבון מתייחס למעשה לזכותו של עסק העוסק בייצור לשם ייצוא לתבוע מהמדינה החזרים על ההוצאות שלו.

כשמדובר במס הישבון, הציבור אינו בקיא דייה ואינו מקשר את המושג באופן דומה למס הכנסה או מע"מ, בהם עשויים להינתן זיכויים הוא הקלות. לכן, עסקים מסוימים ולא מעטים, בעיקר עסקים קטנים, אינם מודעים כלל לזכותם לתבוע מהמדינה החזרים על פי חוק ההישבון בסכומים משמעותיים. החזרי המס על פי תקנות ההישבון משפיעים על פעולות רבות בעסק, כמו תמחור מוצרים נכון ותוצאות עסקיות שונות, ולכן יש להם חשיבות רבה ויכולת לתרום לעסק ולשגשוגו במישורים רבים.
 

משמעות המונח הישבון

הישבון משמעותו "החזר" והוא נוגע להחזרי מסי קנייה ומכס. תקנות ה-"הישבון" מוגדרות ומעוגנות ע"י חוקי מכס שונים: פקודות המכס, תקנות המכס, חוק מס הקנייה, חוק מיסים עקיפים ועוד. מושג זה זוכה להגדרה מפורטת בנוהלי המכס והמע"מ, לפי הגדרה זו, ההישבון הוא החזר או דחייה של תשלום מיסי ייבוא (מכס ומס קנייה) ליצואנים בכמה מקרים:
1. במקרה של ייבוא מרכיבים המשמשים לייצור מוצרים לשם ייבוא.
2. רכישת מרכיבים שיובאו על ידי גורם אחר והם משמשים ליצירת מוצרים שיעודם הוא ייצוא.
3. רכישת מרכיבים או מוצרים שיוצרו ביצור מקומי אשר מיועדים ליצוא או לייצור מוצרי ייצוא.
4. ובמקרה של ייבוא מוצרים מסווגים שנעשתה בהם פעילות ייצור בישראל ולכן מכן יוצאו.

כך שלמעשה, היצואן הישראלי זכאי לתבוע מהמדינה הישבון במספר מקרים בהם הוא רכש מרכיבים לשם יצירת מוצרים שאותם הוא מייעד לייצוא. חשוב לזכור כי לא כל ייצוא גם אם על פי התנאים מזכה בהישבון. הזיכוי תלוי בהסכמי המס המוגדרים עם המדינות שאליהם מיועד הייצוא. למשל, בייצוא למדינות אירופה אין זכאות להישבון מכס, אך ניתן למרות זאת לקבל החזר על מסי הקנייה.
 

קבלת הישבון - איך זה עובד?

ניתן לקבל את ההחזר בשני אופנים מרכזיים:
* אשראי - שבו מקבל היצואן אשראי לפי הצהרתו, ולאחר בדיקת מכס נעשה קיזוז המקטין את האשראי בהתאם, ואת העודף משלם היצואן.
* החזר לפי אחוזים - שיעור ההחזר נקבע מכל דולר ייצוא באחוזים. לפי אחוז זה, יקבל היצואן לחשבון הבנק את ההחזר.

לכל עסק העוסק בייצוא כדאי להיות בקיא בתקנות ההישבון ולתבוע את ההחזרים אליו הוא זכאי עפ"י החוק - למידע נוסף בנושא ולייעוץ מקצועי בכל שאלה אודות מס הישבון מוזמנים לפנות אלינו בכל עת.
מס הישבון

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.85 ע"י 21 גולשים

עשוי לעניין אתכם

קורונה, מס עזבון, חנינת מס ומה שביניהם

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

הטעמים אשר עמדו בבסיס ביטול מס העזבון בשנת 1981 שרירים וקיימים אף עתה. הטעמים המרכזיים אשר עמדו בבסיס ביטול מס העזבון הושתתו על כך שאין בנמצא עילה למסות כספים אשר המס בגינם כבר שולם על ידי המנוח...

השוואת הון נגדית

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); צביה שיף, עו"ד

דרך שכיחה של מס הכנסה לזהות רווחים חשודים היא באמצעות השוואה בין הצהרות הון בתקופות שונות. קפיצה גדולה "פתאומית" או נכס שצץ פתאום, יחשב כחשוב וידרוש הסבר מספק - ג' בעל עסק בתחום התיווך נתן תשובה שלא סיפקה את מס הכנסה ולא הסכים לוותר.

טיפול בשומת מס מבוססת הפרש הון בלתי מוסבר

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מתמחה בכל הקשור בייצוג אזרחים ישראליים הנתונים במחלוקת עם רשויות מס הכנסה המבוססת על הצהרות הון, הפרשי הון בלתי מוסברים, השוואות הון וכו' - קראו כאן.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם