מאת:

בית המשפט קבע כי בסמכותו להורות לתביעה לשאת בעלויות העתקה של חומרי חקירה, עלויות שעשויות להגיע לעשרות אלפי שקלים בתיקי גדולים  רבי היקף.

חוק סדר הדין הפלילי מעניק לנאשם בהליך הפלילי ולסנגורו זכות עיון בחומר החקירה והעתקתו על מנת שיוכלו להכין את מתווה ההגנה כנגד האישומים בצורה הטובה ביותר. עם זאת, החוק לא מטיל על התביעה חובה למסור להגנה עותק מחומר החקירה או לשאת בעלות יצירתו של עותק.
בפסק דין שניתן לאחרונה, בעניינה של מדינת ישראל נגד נאשמי  נאשמי תיק חפיציבה  פרדי אלגמיל ואחרים,  ניתנה החלטה   עקרונית  וכלכלית בצעד חשוב לטובת הנאשמים במערכת המשפט הפלילית. עלויות ההליך המשפטי מטילות משא כלכלי כבד על הנאשם. הפחתת הנטל הכלכלי, תאפשר לציבור רחב יותר של נאשמים להגן על עצמם בצורה אפקטיבית יותר כנגד האישומים העומדים נגדם.

נדון עניינם של מספר נאשמים אשר הוגש נגדם כתב אישום בתיק רחב היקף אשר כלל לא פחות מ-230 ארגזים של חומר חקירה. חלק ניכר מהחומר נסרק על ידי התביעה, ועותקים דיגיטליים נשלחו אל הנאשמים. בית המשפט המחוזי חייב את התביעה לסרוק על חשבונה את יתרת החומר אשר טרם נסרק, כמות שעמדה על כשישים ארגזים, ולהעביר עותקים להגנה. בית המשפט המחוזי פעל בדרך זו מתוך התפישה שההסדר הנוהג, לפיו אנשי ההגנה מגיעים למשרדי התביעה בשביל לעיין בחומר החקירה ומעתיקים רק את הנדרש להם, אינו מתאים לתיקים רבי היקף אשר מחייבים התייחסות מיוחדת. המדינה ערערה לבית המשפט העליון.

בית המשפט העליון קבע כי כל עוד התביעה עומדת בחובתה לאפשר לסנגורים תנאים הולמים לעיון בחומר החקירה ולהעתיקו, אין ההסדרים הקבועים בחוק סדר הדין הפלילי מחייבים אותה לשאת בעלות העתקת החומר. עם זאת, מוסיף בית המשפט העליון כי נוכח ההתפתחויות הטכנולוגיות והרווחה הכלכלית של ימינו, יש לפרש בצורה ליבראלית את זכויות הנאשמים וחובות המדינה בהתאמה.

במסגרת אותה פרשנות ליבראלית זו מדגיש בית המשפט העליון כי ייתכנו מקרים בהם הטלת עלות ההעתקה על נאשם חסר אמצעים תעלה בפועל כדי שלילת זכות העיון. במקרי קיצון אלה, בית המשפט יבחן היטב את יכולתו הכלכלית של הנאשם לשאת בהוצאות ההעתקה והן את הצורך הממשי, אם ישנו, בנשיאה בהוצאות אלו.

בנסיבות הקונקרטיות של פסק הדין נקבע כי כיוון ומדובר בסכום  סריקה נותר של  התיקים פחות מ-60,000 שקלים, כסכום שאינו מטיל משא כבד מידי על כתפי ההגנה, יש לחלקו שווה בשווה בין הנאשמים.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

עבירות סמים בצה"ל

מאת: אלי דורון, עו"ד

צה"ל נוקט בעמדה מחמירה כלפי עבירות סמים ומטפל בהן באופן רחב באמצעות אכיפה, מניעה וענישה. לפיכך מדיניות הענישה בצה"ל הינה מחמירה וכוללת בדרך כלל מאסר בפועל. העזרות בליווי משפטי מקצועי יכולה לחסוך במקרים רבים חודשי מאסר ממושכים ורישום פלילי המכתים את החייל לתקופה ממושכת בחייו האזרחיים.

ערעור פלילי

מאת: אלי דורון, עו"ד

לכל אדם ישנה הזכות להגשת ערעור על פסק הדין שהתקבל בגינו ו/או על חומרת העונש. כמו כן, ניתן להגיש ערעור על החלטת פסק הדין בערכאת ערעור, אך זכות זו נתונה לשיקול בית המשפט. מומלץ להיוועץ עם עורך דין ליטיגציה, על מנת שיסייע בכל ההליך.

התנאים למשפט חוזר - סיפורו של רומן זדורוב

מאת: אלי דורון, עו"ד

עריכת משפט חוזר משמעה ניהול ההליך המשפטי מהתחלה והוכחה חוזרת באמצעות ראיות את העובדות הנטענות בכתב האישום. לאור זאת, לא בנקל מורה בית המשפט על עריכת משפט חוזר, אלא הדבר נעשה במקרים נדירים במיוחד.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.