מאת:

על תוכנית הסיוע לעסקים קטנים וזעירים של בנק ישראל

נעדכן כי בימים האחרונים פרסם בנק ישראל מתווה למתן סיוע לעסקים קטנים וזעירים בפירעון הלוואות, שאומץ כאמור על ידי כלל המערכת הבנקאית.

הטלטלה הקשה והמשבר העמוק בעקבות התפרצותו של נגיף "הקורונה", ממשיכים להכות במשק ובמגזר העסקים הקטנים והזעירים בפרט. כחלק מתוכניות הסיוע לעסקים, בהם נוקטת הממשלה יחד עם בנק ישראל, ננקטו צעדים רבים בכדי למזער את השלכות המשבר הקשות ולסייע בהתאוששות המגזר העסקי. בימים האחרונים, בהם הנגיף מרים שוב את ראשו והד של קריאות לסגר שלישי מתחיל להישמע, פעל בנק ישראל לגיבוש תוכנית סיוע לעסקים קטנים וזעירים המאפשר להם דחיית הלוואות. חשוב לציין כי המתווה הנ"ל הוא אחד מן מהצעדים העיקריים שנקט בנק ישראל אשר גיבש מתווה דומה בחודשים האחרונים המסייע למשקי הבית בתשלומי משכנתאות והחזרי ההלוואות. המתווה אשר פורסם בשבוע האחרון מתאים את תנאיו לאותם עסקים קטנים וזעירים שנפגעו באופן משמעותי מן המשבר.
 

עיקרי התוכנית

ראשית, נעמוד על הגדרתו של "עסק קטן" שהיא כאמור עסק אשר מחזור פעילותו נע בין 10 מיליון ₪  ל-50 מיליון ₪, ו-"עסק זעיר" הוא עסק אשר מחזור פעילותו עד 10 מיליון ₪. על פי עיקרי תנאיו של המתווה החדש, יוכלו העסק הקטן והזעיר לדחות את תשלום קרן הלוואה וזאת בתנאי שההלוואה נמצאת בסטאטוס "דחייה" וכי מחזור עסקאותיהם ירד ב-25% במשך 3 חודשים (לא רציפים) לעומת התקופה אשתקד. דחייה זו תביא להפחתת חיוב חודשיים של יותר מ-70% וזאת ללא שיקול דעתו של הבנק. אומנם הדחייה נעשית כאשר הבנק מנוע מלהפעיל את שיקול דעתו בדחייה אולם בנק ישראל קבע את התנאים מבעוד מועד כאשר בהלוואות מעל 500,000 ₪ הדחיה תבוצע לתקופה של עד 6 חודשים (על פי בחירת הלקוח) ובהלוואות עד 500,000 ₪ הדחייה תהיה עד 12 חודשים. בנק ישראל מפרסם כי בין החודשים מרץ-נובמבר 2020 המערכות הבנקאיות אישרו כ-180 אלף בקשות לדחיית הלוואות, אשר בחודשים האחרונים חזרו מרבית העסקים הקטנים והזעירים לשלם את החזרי ההלוואות שנדחו במשבר. המתווה המדובר מציג כאמור את תנאי המינימום בדחיית תשלומי הלוואות אשר יבוצעו ללא עמלות אלה ע"פ שיעור הריבית המקורי של ההלוואה ומועד כניסתו לתוקף של המתווה יהיה בין התאריכים 1/1/21 ו-31/3/21. מנגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, נמסר כי שלב המתווה הנוכחי יוסיף לסייע לבתי העסק שנפגעו מהמשבר, יתרום להתאוששות המשק והאצת הפעילות העסקית בו. עוד הוסיף פרופ' ירון כי מתווה דחיית ההלוואות יסייע לעסקים הקטנים והזעירים ליצור גשר תזרימי בכדי לצלוח את תקופת אי-הודאות בה אנו נמצאים. בנוסף לדברי נגיד בנק ישראל אשר פורסמו במסגרת המתווה, מסר המפקח על הבנקים, יאיר אבידן, כי גיבוש המתווה הנוכחי ממקד את הסיוע לקבוצת העסקים הקטנים והזעירים והוא כחלק ממתווה הסיוע למשקי הבית שנפגעו משמעותית מהמשבר. המפקח על הבנקים הוסיף כי יש לראות בחשיבות רבה את הסיוע לסקטור העסקים הקטנים שהוא מנוע הצמיחה של המשק ודחיית הלוואות תעניק לו "אוויר לנשימה" בתזרימי העסקים.
 
בסיומם של דברים, נדגיש כי מתווה הסיוע לעסקים הקטנים והזעירים הוא חלק ממדיניות הממשלתית הננקטת בהצבת "רשת ביטחון" לאותם עסקים המתמודדים יומם וליל עם השלכות המשבר. רשויות המדינה גייסו את המערכת הבנקאית לתוכנית הסיוע וזאת נרתמה כאשר "צו השעה" הגיע. נראה כי בימים בהם המשבר הכלכלי ונגיף "הקורונה" ממשיך להכות גלים ברחבי העולם, בבנק ישראל נושאים את עיניהם אל היום שאחרי וזאת בתקווה למזער את נזקי המשבר. משרדנו מלווה עסקים בהגשת בקשות וערעורים במקרה של דחייה, נשמח לתת מענה ויעוץ בתחום זה.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

מענק סיוע לעסק להשתתפות בהוצאות קבועות

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שלומי פרץ, משפטן

ניתן יהיה להגיש תביעה החל מה-15 בחודש העוקב לתום תקופת הזכאות הרלבנטית (שלגביה מוגשת התביעה), ועד תום 90 ימים מאותו מועד, אך מנהל רשות המיסים הוסמך להאריך את התקופה להגשת תביעה, בתנאי שלא תעלה על 30 ימים.

הזדמנויות עסקיות בזמן קורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); צביה שיף, עו"ד

תקופה משבר הקורונה הנה הזדמנות נהדרת ליזמים, לחברות עם הון נזיל או לחברות שמחפשות משקיעים או מיזוגים, להגיע להזדמנויות עסקיות חדשות ומעניינות - לחצו כאן לפרטים.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.