מאת:


כיצד לפעול מה לעשות כשהעסק הולך ומתדרדר לאור בהלת הקורונה?

ש. ברקוביץ' מבני ברק שואל: אנחנו בעלי עסק מוכר וידוע בקהילתנו. יש לנו כמה סניפים וב"ה הכל פעל כשורה בברכה. מאז התגברות החשש מנגיף הקורונה בארץ, החנויות כמעט ריקות במהלך הימים וההכנסות הולכות ופוחתות באופן דרמטי. אנחנו כבר סופגים הפסדים. האם עדיף לסגור את העסק? ולפחות לחסוך את משכורות העובדים? האם עלי לשלם להם שכר ושאר תשלומים?
 
תשובה:
צר לנו על הדברים שרשמת. לצערנו אתה מתאר מצב מוכר ושכיח - בעקבות הקורונה בעלי עסקים רבים מתקשים לשלם מס והוצאות שוטפות. כפי שניתן להיווכח, המציאות מלמדת אותנו כי גזרות "נופלות" על עסקים ועל פרטיים באופן לא מתוכנן ולא צפוי, מה שלא אחת עלול להביא לידי שינוי מהותי בפעילות העסקית ויציבותו, אם ברמה העסקית ואם ברמה הפרטית. עקב התפשטות נגיף הקורונה נגרמים כמה וכמה שינויים בהתנהלות העסקית של גופים ועסקים רבים בישראל, אשר יש בהם כדי להשפיע על כלל המעורבים וכלל העסקים בישראל. בעוד שההכנסות יורדות עקב נגיף הקורונה, ההוצאות של העסקים נשארות ללא שינוי – שכירות, עובדים וכל הוצאה קבועה אחרת – הוצאות אלה עדין מתקיימות. המשמעות היא שמחד ההכנסות יורדות, מאידך ההוצאות הקבועות ממשיכות והרווחיות יורדת. בחלק מהמקרים נגיף הקורונה, גורם לעסקים רבים לעבור מרווח להפסד, מה שמחייב תוכנית פעולה מיידית ודחופה, עם ראייה קדימה והיערכות אל הלא נודע. בחלק מן העסקים, כמו עסקי התיירות הפגיעה הנה מידית ובחלקם ישנה האטה הדרגתית, על כל עסק ההשפעה היא אחרת. כמובן שעל עסקים ממונפים הנדרשים לשלם החזרי הלוואות או בעסקים בהם הרווחיות נמוכה – החשיפה גדולה עוד יותר. כתוצאה מהקשיים התזרימים, ישנם  עסקים הנוקטים בפעולות מסוכנות ואף פליליות, הכל מתוך "מטרה" לשמור, שלא כדין ובניגוד לחוק, על העסק והמשך תפעולו. למשל עסקים המשלמים לעובדים את מרכיב הנטו בלבד מבלי לשלם את המס בגין שכר העבודה, יש הנמנעים מלהוציא חשבוניות, יש הדוחים תשלומים לספקים, יש הדוחים הכנסות או דיווח על הכנסות ויש הנוקטים במהלכים ופעולות אחרות אשר יש בהן כדי לסבך אותם בפלילים ו/או כדי לחשוף אותם לתביעות אזרחיות, אם אל מול עסקים עצמאיים ואם אל מול גורמים ממשלתיים - מכל תסבוכות אלה יש להימנע. 
 
"כניסה לקשיים איננה גזירת גורל", כאחד המומחים המרכזיים בתחום חדלות הפירעון, אני יכול לומר מנסיון שגם כאשר קיימים גורמים אובייקטיבים במשק המקשים על פעילותה של חברה או עסק כמו בהלת הקורונה בעולם, יש דרכי התנהלות מעשיים שחברה או עסק צריכים לעשות אשר מסוגלים לבלום את ההתדרדרות. בזמני משבר, כל החלטה הופכת להיות משמעותית פי כמה ולעיתים קריטית, ומנהל אחראי יכול להציל את המצב. אסור לעשות פעולות חפוזות תחת לחץ, יש בהחלט מה לעשות באופן אחראי ומושכל, ולכן יש להתייעץ עם גורמים מקצועיים בתחום ולבחון כיצד באופן חוקי ניתן לצמצם עלויות שוטפות מחד וכיצד תחת תנאי הזמן יכול העסק לחזק את פעילותו. יצויין במאמר מוסגר, שלא נדע מצרות, לאור עדכוני חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי שנכנס לתוקפו השנה, מנהל חברה שמוכיח כי התייעץ ופעל באופן מניעתי אקטיבי למניעת קריסה יזכה להגנה מפני אחריות אישית במידה והחברה נכנסת להליכי חדלת פירעון. כך או כך אנו מציעים לבעלי עסקים שלא לחכות להחמרה (!!!) אלא לפנות לגורם מקצועי הבקיא הן בתחום החוקי והן בתחום העסקי ולפעול באופן מפוכח ומותאם למצב, במינימום נזק, תוך הימנעות מביצוע עבירות פליליות או חשיפה לסיכון עסקי או חוקי אחר.
 
* אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי, חוות דעת או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו"ד, בכל מקרה ספציפי מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין.
 
להתייעצות ניתן לפנות באופן מיידי למייל: Nass@dtkgg.com או ליצור קשר טלפונים עם משרדנו.
כיצד לפעול כשהעסק מתדרדר בגלל הקורונה?

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054.

לתאום פגישה עם עו"ד

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 3 גולשים

עשוי לעניין אתכם

ועדת החוקה אישרה את החוק להסדרי חוב בזמן הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח);צביה שיף,עו"ד

ועדת החוקה אישרה אתמול לקריאות שנייה ושלישית את הצעת חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי (תיקון מס' 4 - הוראת שעה) (נגיף הקורונה החדש) (עיכוב הליכים לשם גיבוש ואישור הסדר חוב), התשפ"א 2021. החוק ייכנס לתוקפו שבועיים מיום פרסומו וחברות ויחידים יוכלו להיכנס להסדר בשנה הקרובה.

חישוב גובה מענק קורונה לעסקים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); רמי זועבי, משפטן

משרדנו נותן את הליווי המשפטי המקצועי ואת הסיוע המלא בחישוב הנוסחאות והגשת הבקשות והמסמכים לרשויות המדינה - מה גובה המעניק שמגיע לכם? לחצו כאן למספרים המלאים.

מגפת חדלות הפירעון מאיימת למוטט את כלכלת ישראל

מאת: ד"ר שלמה נס, שותף מייסד בכיר במשרד עו"ד דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות'

משבר הקורונה מציב את המדינה תחת זעזוע חמור. מעבר למגיפה הבריאותית, ההשלכות הכלכליות מטרידות, אולי אף יותר. משקי בית, עסקים וחברות רבים, אשר דחו תשלומים, לקחו הלוואות, הגדילו חובות והרחיבו מסגרות אשראי – מגיעים לקווים אדומים והסכנה הגדולה ניצבת לפנינו. אם המדינה לא תפעל באופן אקטיבי להצלת המצב הכלכלי, נתעורר לתוך "מגיפה" חדשה – מגפת חדלות הפירעון.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.