מאת:

כיצד לפעול מה לעשות כשהעסק הולך ומתדרדר לאור בהלת הקורונה?

ש. ברקוביץ' מבני ברק שואל: אנחנו בעלי עסק מוכר וידוע בקהילתנו. יש לנו כמה סניפים וב"ה הכל פעל כשורה בברכה. מאז התגברות החשש מנגיף הקורונה בארץ, החנויות כמעט ריקות במהלך הימים וההכנסות הולכות ופוחתות באופן דרמטי. אנחנו כבר סופגים הפסדים. האם עדיף לסגור את העסק? ולפחות לחסוך את משכורות העובדים? האם עלי לשלם להם שכר ושאר תשלומים?
 
תשובה:
צר לנו על הדברים שרשמת. לצערנו אתה מתאר מצב מוכר ושכיח - בעקבות הקורונה בעלי עסקים רבים מתקשים לשלם מס והוצאות שוטפות. כפי שניתן להיווכח, המציאות מלמדת אותנו כי גזרות "נופלות" על עסקים ועל פרטיים באופן לא מתוכנן ולא צפוי, מה שלא אחת עלול להביא לידי שינוי מהותי בפעילות העסקית ויציבותו, אם ברמה העסקית ואם ברמה הפרטית. עקב התפשטות נגיף הקורונה נגרמים כמה וכמה שינויים בהתנהלות העסקית של גופים ועסקים רבים בישראל, אשר יש בהם כדי להשפיע על כלל המעורבים וכלל העסקים בישראל. בעוד שההכנסות יורדות עקב נגיף הקורונה, ההוצאות של העסקים נשארות ללא שינוי – שכירות, עובדים וכל הוצאה קבועה אחרת – הוצאות אלה עדין מתקיימות. המשמעות היא שמחד ההכנסות יורדות, מאידך ההוצאות הקבועות ממשיכות והרווחיות יורדת. בחלק מהמקרים נגיף הקורונה, גורם לעסקים רבים לעבור מרווח להפסד, מה שמחייב תוכנית פעולה מיידית ודחופה, עם ראייה קדימה והיערכות אל הלא נודע. בחלק מן העסקים, כמו עסקי התיירות הפגיעה הנה מידית ובחלקם ישנה האטה הדרגתית, על כל עסק ההשפעה היא אחרת. כמובן שעל עסקים ממונפים הנדרשים לשלם החזרי הלוואות או בעסקים בהם הרווחיות נמוכה – החשיפה גדולה עוד יותר. כתוצאה מהקשיים התזרימים, ישנם  עסקים הנוקטים בפעולות מסוכנות ואף פליליות, הכל מתוך "מטרה" לשמור, שלא כדין ובניגוד לחוק, על העסק והמשך תפעולו. למשל עסקים המשלמים לעובדים את מרכיב הנטו בלבד מבלי לשלם את המס בגין שכר העבודה, יש הנמנעים מלהוציא חשבוניות, יש הדוחים תשלומים לספקים, יש הדוחים הכנסות או דיווח על הכנסות ויש הנוקטים במהלכים ופעולות אחרות אשר יש בהן כדי לסבך אותם בפלילים ו/או כדי לחשוף אותם לתביעות אזרחיות, אם אל מול עסקים עצמאיים ואם אל מול גורמים ממשלתיים - מכל תסבוכות אלה יש להימנע. 
 
"כניסה לקשיים איננה גזירת גורל", כאחד המומחים המרכזיים בתחום חדלות הפירעון, אני יכול לומר מנסיון שגם כאשר קיימים גורמים אובייקטיבים במשק המקשים על פעילותה של חברה או עסק כמו בהלת הקורונה בעולם, יש דרכי התנהלות מעשיים שחברה או עסק צריכים לעשות אשר מסוגלים לבלום את ההתדרדרות. בזמני משבר, כל החלטה הופכת להיות משמעותית פי כמה ולעיתים קריטית, ומנהל אחראי יכול להציל את המצב. אסור לעשות פעולות חפוזות תחת לחץ, יש בהחלט מה לעשות באופן אחראי ומושכל, ולכן יש להתייעץ עם גורמים מקצועיים בתחום ולבחון כיצד באופן חוקי ניתן לצמצם עלויות שוטפות מחד וכיצד תחת תנאי הזמן יכול העסק לחזק את פעילותו. יצויין במאמר מוסגר, שלא נדע מצרות, לאור עדכוני חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי שנכנס לתוקפו השנה, מנהל חברה שמוכיח כי התייעץ ופעל באופן מניעתי אקטיבי למניעת קריסה יזכה להגנה מפני אחריות אישית במידה והחברה נכנסת להליכי חדלת פירעון. כך או כך אנו מציעים לבעלי עסקים שלא לחכות להחמרה (!!!) אלא לפנות לגורם מקצועי הבקיא הן בתחום החוקי והן בתחום העסקי ולפעול באופן מפוכח ומותאם למצב, במינימום נזק, תוך הימנעות מביצוע עבירות פליליות או חשיפה לסיכון עסקי או חוקי אחר.
 
* אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי, חוות דעת או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו"ד, בכל מקרה ספציפי מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין.
 
להתייעצות ניתן לפנות באופן מיידי למייל: [email protected] או ליצור קשר טלפונים עם משרדנו.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 3 גולשים

עשוי לעניין אתכם

כלים משפטיים לעסקים הנתונים בסכנה לחדלות פירעון עקב מלחמת חרבות ברזל

מאת: אלי דורון, עו"ד

מהלכים אלו יכולים מאוד לעזור לעסקים המתמודדים עם נושים אשר מסרבים לגלות גמישות, מסרבים להמתין ומאיימים בהליכים ואף נוקטים בהליכים כנגד הניזוקים. כל הפרטים במאמר>>

גביית דמי מזונות בהליך חדלות פירעון

מאת: אלי דורון, עו"ד

במסגרת החקיקה הקיימת, ישנם מספר מנגנונים, המאפשרים לקבל דמי מזונות גם כאשר החייב מצוי בהליך חדלות פירעון. הן החייב והן הנושה/ זכאי למזונות יכולים לממש את זכותם, הן ביחס לסדר נשייתם והן ביחס לזכאות לקבל בסופו של יום את מלוא הסכום שנפסק, לאור העובדה כי צו ההפטר לא חל על חוב מזונות.

מימוש דירת מגורים במסגרת הליך חדלות פירעון

מאת: אלי דורון, עו"ד

חוק חדלות פירעון ביטל את ההגנה, שניתנה בעבר לדירת המגורים של פושט הרגל, ובמקביל העניק הגנה הדורשת הפעלת שיקול דעת משפטי קפדני בעת הבחירה לממש דירת מגורים. מה אומרות על כך פסיקות בית המשפט?

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.