מאת:


הצעת החוק שהביא ח"כ כרמל שאמה-הכהן מבקשת לתקן עוול קיים בכך שעסקים קטנים נאלצים לספוג עונש כבד פעמים, פעם אחת כאשר פושטי רגל נמנעים מלשלם להם, ופעם שניה כשנדחקים לקרן זווית בפירוק חברה בשל נושים בעלי עדיפות ונושים מובטחים הקודמים להם וכן מהעובדה הפשוטה שיכולת המיקוח שלהם בנושא של קבלת בטחונות וערבויות מהחברות שאיתם עובדים מצומצמת מאוד, יחסית לנושים הכבדים דוגמת הבנקים.
בשני המקרים למעשה כיום סופגים בעלי העסקים הקטנים את העלויות בעצמם, וקורה לא אחת שהם בעצמם נאלצים לפשוט רגל בשל החובות האבודים.
התיקון המוצע ימנע את העוול הכפול ע"י תיקון בשני מקומות העוסקים בדיני קדימה: פק' פשיטת הרגל ופק' החברות.

בשתי הפקודות יבוא התיקון לידי ביטוי בהוספת סעיף שזו לשונו:
בפקודת פשיטת רגל חוב של פושט רגל (בפק' החברות: חוב של חברה) לעסק קטן, אשר מחזור עסקיו, בפק' פשיטת הרגל:בשנה שקדמה לשנה בה הוכרז פושט הרגל(בפק' החברות: בתאריך הקובע) אינו עולה על 2.5 מיליון שקלים חדשים, ובלבד שהסכום בדין קדימה לא יעלה על 25% מסך החוב ובכל מקרה, לא יותר מ- 21,000 שקלים חדשים.

בדברי ההסבר להצעה מוסיף ח"כ שאמה ומפרט שבישראל פועלים כיום כ- 450,000 עסקים, מתוכם 99% עסקים בינוניים וקטנים. אי תשלום חובות על ידי פושטי רגל וחברות בפירוק לנושים בעלי עסקים קטנים היא תופעה שכיחה, הגורמת לאלפי בעלי עסקים קטנים לשלם את מחיר החוב. פשיטת רגל של עסק או פירוק של חברה, בפרט חברה גדולה, עלולים ליצור תגובת שרשרת של פשיטות רגל אצל בעלי עסקים קטנים שהם קבלני המשנה או ספקי השירותים שלה.

אם ננסה להשוות את מצבם של עובדי חברה בפירוק שאיבדו את מקור פרנסתם ונמצאים בדין קדימה כנושים מובטחים, הרי שמצבם של בעלי העסקים הקטנים חמור בהרבה, שכן בנוסף לאיבוד כספם כפי שכתבתי לעיל, הם מאבדים גם סחורה ותשלומים חודשיים קבועים בגין שירותים שמספקים, נאלצים לספוג את כל העלויות בעצמם ולא אחת פושטים את הרגל בעצמם.

אומנם הצעת החוק אינה מתקנת את מלוא החוב אך יחד עם זאת גם קבלה של 25% ו/או 21,000 שקלים, מתוך החוב, יעזרו בהחלט לכל בעל עסק קטן להמשיך ולנהל את עסקו. 

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת ניוזלטרים, הודעות והזמנות לאירועים וכנסים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

מגמות ותהליכים בדיני חדלות פירעון, לרבות בעקבות משבר הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); עינבל רחמים-אביטל עו"ד

איזון אינטרסים הוא שם המשחק בעולם המשפט. כך גם בדיני חדלות פירעון נדרש לאזן בין האינטרסים השונים של הגורמים המעורבים בהליך חדלות הפירעון, תוך שמירה על יציבות כלכלית של שוק החברות והעסקים ומטרות ערכיות שחשובות לחברה בכללותה.

הרמת מסך נגד בעל מניות המתקשר בשם חברה חדלת פירעון

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

בית המשפט המחוזי בתל אביב דן בתביעה כספית בערעור על פסק דינו של בית משפט השלום במסגרתו נקבע כי יש לחייב את בעל המניות בחברה בחוב של החברה, מאחר וזה התקשר בהסכם בשם החברה לאחר שהחברה הייתה חדלת פירעון וכאשר היה ברור לו כי החברה לא תוכל לעמוד בהסכם.

תביעות נגד נושאי משרה ורואי חשבון במסגרת הליכי חדלות פירעון של תאגידים

מאת: ד"ר שלמה נס, עו"ד ורו"ח; שי גליקמן, עו"ד; עינבל רחמים-אביטל, עו"ד; עומר לוי, עו"ד

בית המשפט העליון קבע לאחרונה כי קיימת אפשרות על פי הדין להכיר בזכויות תביעה נגד רואי חשבון מבקרים של חברה ככאלו שעומדות לבעלי תפקיד מטעם בית המשפט בעת הליכי חדלות פירעון ולא רק לנושי החברה. בכך קבע כי קיימת אפשרות בדין לחייב רואי חשבון מבקרים באחריות ישירה כלפי החברה המבוקרת ובעלי מניותיה.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.