מאת:


הצעת החוק שהביא ח"כ כרמל שאמה-הכהן מבקשת לתקן עוול קיים בכך שעסקים קטנים נאלצים לספוג עונש כבד פעמים, פעם אחת כאשר פושטי רגל נמנעים מלשלם להם, ופעם שניה כשנדחקים לקרן זווית בפירוק חברה בשל נושים בעלי עדיפות ונושים מובטחים הקודמים להם וכן מהעובדה הפשוטה שיכולת המיקוח שלהם בנושא של קבלת בטחונות וערבויות מהחברות שאיתם עובדים מצומצמת מאוד, יחסית לנושים הכבדים דוגמת הבנקים.
בשני המקרים למעשה כיום סופגים בעלי העסקים הקטנים את העלויות בעצמם, וקורה לא אחת שהם בעצמם נאלצים לפשוט רגל בשל החובות האבודים.
התיקון המוצע ימנע את העוול הכפול ע"י תיקון בשני מקומות העוסקים בדיני קדימה: פק' פשיטת הרגל ופק' החברות.

בשתי הפקודות יבוא התיקון לידי ביטוי בהוספת סעיף שזו לשונו:
בפקודת פשיטת רגל חוב של פושט רגל (בפק' החברות: חוב של חברה) לעסק קטן, אשר מחזור עסקיו, בפק' פשיטת הרגל:בשנה שקדמה לשנה בה הוכרז פושט הרגל(בפק' החברות: בתאריך הקובע) אינו עולה על 2.5 מיליון שקלים חדשים, ובלבד שהסכום בדין קדימה לא יעלה על 25% מסך החוב ובכל מקרה, לא יותר מ- 21,000 שקלים חדשים.

בדברי ההסבר להצעה מוסיף ח"כ שאמה ומפרט שבישראל פועלים כיום כ- 450,000 עסקים, מתוכם 99% עסקים בינוניים וקטנים. אי תשלום חובות על ידי פושטי רגל וחברות בפירוק לנושים בעלי עסקים קטנים היא תופעה שכיחה, הגורמת לאלפי בעלי עסקים קטנים לשלם את מחיר החוב. פשיטת רגל של עסק או פירוק של חברה, בפרט חברה גדולה, עלולים ליצור תגובת שרשרת של פשיטות רגל אצל בעלי עסקים קטנים שהם קבלני המשנה או ספקי השירותים שלה.

אם ננסה להשוות את מצבם של עובדי חברה בפירוק שאיבדו את מקור פרנסתם ונמצאים בדין קדימה כנושים מובטחים, הרי שמצבם של בעלי העסקים הקטנים חמור בהרבה, שכן בנוסף לאיבוד כספם כפי שכתבתי לעיל, הם מאבדים גם סחורה ותשלומים חודשיים קבועים בגין שירותים שמספקים, נאלצים לספוג את כל העלויות בעצמם ולא אחת פושטים את הרגל בעצמם.

אומנם הצעת החוק אינה מתקנת את מלוא החוב אך יחד עם זאת גם קבלה של 25% ו/או 21,000 שקלים, מתוך החוב, יעזרו בהחלט לכל בעל עסק קטן להמשיך ולנהל את עסקו. 

הצעת חוק מתן דין קדימה לבעלי עסקים קטנים כנושים בפשיטת רגל ובפירוק חברה (תיקוני חקיקה), התשע

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

ועדת החוקה אישרה את החוק להסדרי חוב בזמן הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח);צביה שיף,עו"ד

ועדת החוקה אישרה אתמול לקריאות שנייה ושלישית את הצעת חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי (תיקון מס' 4 - הוראת שעה) (נגיף הקורונה החדש) (עיכוב הליכים לשם גיבוש ואישור הסדר חוב), התשפ"א 2021. החוק ייכנס לתוקפו שבועיים מיום פרסומו וחברות ויחידים יוכלו להיכנס להסדר בשנה הקרובה.

חישוב גובה מענק קורונה לעסקים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); רמי זועבי, משפטן

משרדנו נותן את הליווי המשפטי המקצועי ואת הסיוע המלא בחישוב הנוסחאות והגשת הבקשות והמסמכים לרשויות המדינה - מה גובה המעניק שמגיע לכם? לחצו כאן למספרים המלאים.

מגפת חדלות הפירעון מאיימת למוטט את כלכלת ישראל

מאת: ד"ר שלמה נס, שותף מייסד בכיר במשרד עו"ד דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות'

משבר הקורונה מציב את המדינה תחת זעזוע חמור. מעבר למגיפה הבריאותית, ההשלכות הכלכליות מטרידות, אולי אף יותר. משקי בית, עסקים וחברות רבים, אשר דחו תשלומים, לקחו הלוואות, הגדילו חובות והרחיבו מסגרות אשראי – מגיעים לקווים אדומים והסכנה הגדולה ניצבת לפנינו. אם המדינה לא תפעל באופן אקטיבי להצלת המצב הכלכלי, נתעורר לתוך "מגיפה" חדשה – מגפת חדלות הפירעון.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים