מאת:

הסגרה היא צורה של שיתוף פעולה בינלאומי בעניינים פליליים - בהליך זה, המדינה הריבונית מסכימה "להיכנע" לבקשתה של מדינה אחרת להעביר לידיה אדם שנמצא בגבולותיה ונתבע שם בעבירה פלילית או שהוא מבוקש במדינה המבקשת או שנשפט בה. מטרת ההסגרה היא להימנע ממצב עניינים בו פלוני מתחמק מאחריותו הפלילית ע"י בריחה לטרטוריה של מדינה אחרת.

הליך ההסגרה מבוסס על החוק הבינלאומי ובהעדרו של חוק בינ"ל אחיד, שיתוף הפעולה יכול להתקבל על ידי אמנה, דיפלומטיה ואו מתוך מטרה ליחסי גומלין והדדיות בין מדינות. יודגש כי גם בהעדר יחסי גומלין, ההסגרה אינה נמנעת באם במדינה המתאימה קיים חוק מתאים, ספציפי. ברומניה מוסדרת ההסגרה בחוקה, בחוק הפלילי ובפקודה מספר 302/2004 אשר מתייחסת לשיתוף פעולה בינלאומי.

התנאים להסגרה ברומניה:
1. תנאים הנוגעים לאדם אשר הסגרתו מבוקשת -
פקודה 302/2004 קובעת כי ניתן להסגיר נתבע בעבירה פלילית או מי שניתן גזר דין כנגדו בהתאם לבקשה של מדינה זרה.
ע"פ הפקודה פטור יינתן במקרים הבאים:
א. מדובר באזרח רומני (אלא אם התקיימו תנאים אשר מפורטים בחוק).
ב.מדובר בחולה נפש אשר מאושפז במוסד מתאים ברומניה.
ג. מדובר בזר בעל חסינות בינ"ל (זאת בכפוף לתנאים ולהגבלות של אמנות והסכמים בינ"ל)
ד. זרים אשר זומנו בחו"ל לשימוע כצדדים, עדים או מומחים, לפני שהוגשה בקשה לסמכות הרומנית השיפוטית ובכפוף להסכמים בינ"ל.

בכל הנוגע להסגרה של אזרח רומני, על פי החוק ניתן להסגירו בכפוף לאמנות והסכמים בינ"ל להם רומניה היא צד ובעל בסיס של יחסי גומלין והדדיות.
יודגש כי ההסגרה תתאפשר באם אחד מהתנאים הבאים יתקיים:
א. המדינה המבקשת התחייבה כי באם יינתן גזר דין של מאסר יוחזר האזרח לרומניה לביצועו
ב.לאדם אשר מבוקשת הסגרתו יש בית מגורים בטרטוריה של המדינה המבקשת.
ג. לאדם אשר מבוקשת הסגרתו קיימת אזרחות במדינה המבקשת.
ד.האדם אשר הסגרתו מבוקשת ביצע את העבירה בטריטוריה של האיחוד האירופי או נגד מדינה חברה באיחוד, אם הבקשה הגיע ממדינה אשר חברה באיחוד.

 

2. תנאים הנוגעים לעבירה -
א. ההסגרה תתאפשר רק אם אותו אדם לא הורשע כבר באותה עבירה.
ב. ניתן לבקש הסגרה רק אם מדובר בעבירה פלילית ע"פ החוק של המדינה המבקשת או ע"פ החוק הרומני.
*יחד עם זאת באם רומניה היא צד לאמנה עם מדינה אחרת ואותה אמנה קובעת כי בעבירה מסוימת ניתן לשפוט אדם פעמיים אזי, ניתן יהיה להסגירו.
(ההבדל בין דרישות חוקיות משפטיות והשם אשר ניתן לאותה עבירה על ידי המדינות הוא אינו רלוונטי, אם הצהרה או אמנה בין המדינות אינה קובעת אחרת)
ג. בכל הנוגע לעבירת מס, החוק קובע כי בעבירות מס ומכס תינתן הסגרה רק תחת התנאים אשר נקבעו בהסכמים בינ"ל מתאימים ורק אם העבירה תואמת את התנאים לעבירה פלילית ע"פ החוק הרומני. לא ניתן לסרב להסגרה בטענה כי בחוק הרומני לא מדובר בעבירת מס.

3. תנאים אשר נוגעים לעונש -
ניתן לבקש הסגרה מרומניה רק אם גם ברומניה וגם במדינה הזרה העונש בגין העבירה הוא לפחות שנתיים מאסר ורק אם המאסר בפועל לא יפחת משנה. בנוסף על המדינה המבקשת להתחייב כי לא יינתן עונש מוות.

4. תנאים הנוגעים לכשירות -
במידה ומדובר בעבירה אשר לא בוצעה בשטחה של המדינה המבקשת עדיין עשויה ההסגרה להינתן במקום בו החוק הרומני מכשיר את ההליך הפלילי מחוץ לגבולות רומניה באמצעות הרשויות השיפוטיות שלו או כאשר המדינה המבקשת תוכיח שהמדינה השלישית בה בוצעה העבירה לא תדרוש הסגרה. הסגרה לא תינתן אם ע"פ החוק הרומני והחוק במדינה המבקשת העברה מוגדרת כעברה רק אם קיים מתלונן נפגע וזה מתנגד להסגרה.

תנאים הנוגעים להליך עצמו
על ההסגרה להיעשות בכתב על ידי הרשות המוסמכת במדינה המבקשת ועליה להיות מלווה במסמכים תומכים על פי הנדרש בחוק. על המסמך להיות מוגש למשרד המשפטים. אם הבקשה מוגשת בערוצים דיפלומטים היא תועבר באופן מידי למשרד המשפטים. ניתן להגיע להסכמה גם בדרך אחרת, על פי הסכם בין מדינות.

פרק 19 פסקה 4 לחוקה קובעים כי הסמכות להחליט בשאלת ההסגרה נתונה לבית המשפט ותפקיד משרד המשפטים מסתכם ב-
א. בחינה רגולטיבית של הבקשה של הבקשה כאשר על זו להיעשות לפני העברת הבקשה לרשויות השיפוט (יש לבחון את הבקשה ע"פ אמנות והסכמים בין המדינות)
ב.פיקוח על אכיפה יחד עם משרד הפנים באם הבקשה תאושר.

יחד עם זאת, בכל המקרים הפרוצדורה קובעת כי ההחלטה הסופית נתונה בידיו של בית המשפט גם כאשר מדובר בהסגרה לרומניה וע"פ בקשתה. רומניה לא תאפשר הסגרה כאשר המוסגר עשוי להישפט בבית משפט אשר אינו מאפשר הליך הוגן ואשר אינו מגן על זכויותיו של הנאשם.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

עבירות סמים בצה"ל

מאת: אלי דורון, עו"ד

צה"ל נוקט בעמדה מחמירה כלפי עבירות סמים ומטפל בהן באופן רחב באמצעות אכיפה, מניעה וענישה. לפיכך מדיניות הענישה בצה"ל הינה מחמירה וכוללת בדרך כלל מאסר בפועל. העזרות בליווי משפטי מקצועי יכולה לחסוך במקרים רבים חודשי מאסר ממושכים ורישום פלילי המכתים את החייל לתקופה ממושכת בחייו האזרחיים.

ערעור פלילי

מאת: אלי דורון, עו"ד

לכל אדם ישנה הזכות להגשת ערעור על פסק הדין שהתקבל בגינו ו/או על חומרת העונש. כמו כן, ניתן להגיש ערעור על החלטת פסק הדין בערכאת ערעור, אך זכות זו נתונה לשיקול בית המשפט. מומלץ להיוועץ עם עורך דין ליטיגציה, על מנת שיסייע בכל ההליך.

התנאים למשפט חוזר - סיפורו של רומן זדורוב

מאת: אלי דורון, עו"ד

עריכת משפט חוזר משמעה ניהול ההליך המשפטי מהתחלה והוכחה חוזרת באמצעות ראיות את העובדות הנטענות בכתב האישום. לאור זאת, לא בנקל מורה בית המשפט על עריכת משפט חוזר, אלא הדבר נעשה במקרים נדירים במיוחד.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.