למחלקת המס האזרחי של משרדנו ניסיון עשיר, בן עשרות שנים, בטיפול בכל סוגיות המס האזרחי בישראל.
בזכות הניסיון הרב שנצבר במחלקה בתחום זה, מיוצגים בה לקוחות רבים, ביניהם לקוחות פרטיים וחברות, בכל העניינים הקשורים במס ישראלי.
המחלקה מטפלת במגוון רחב של ענייני מס, ביצירתיות ובמקצועיות נטולת פשרות, תוף שמירה על דיסקרטיות ונאמנות מוחלטת ללקוח. 
 
אנו מכירים היטב את הלחצים הנפשיים והכלכליים המופעלים על לקוחותינו ואנו מעניקים להם את השירות המיידי ביותר, תוך מודעות רבה לצורך ביחס אישי ואינטימי. צוות המחלקה ושותפי המשרד מעניקים לכל לקוח את המענה המקצועי ביותר, במינימום זמן ובמינימום עלות, כשהמטרה היא שישולם מינימום מס, תוך שקיפות מלאה ובהתאם להוראות החוק. לזכות המחלקה עשרות פסקי דין תקדימיים, בהם שכנענו את בתי המשפט, במסגרת הליכים רבים ומגוונים, כי יש להעדיף את עמדת לקוחותינו על פני עמדת רשויות המס. פסקי דין אלה יושמו במקרים רבים אחרים בזכות עבודה מאומצת של מחלקת המסים של משרדנו. הצלחות אלו מעידות על היכולת הבלתי מעורערת של המחלקה להילחם עבור הלקוח בכל חזית אפשרית.
 
שירותים הניתנים ע"י מחלקת מיסוי אזרחי
 • ייעוץ מס ללקוחות פרטיים ולעסקים – הליווי ניתן הן במסגרת התנהלותו השוטפת של העסק והן לטובת מטרה ספציפיתכגון: קידום עסקה ו/או מהלך עסקי ו/או רכישה ו/או  ביצוע שינוי ו/או כל מהלך אחר.
 • מתן חוות דעת משפטיות התומכות באסטרטגיית מס ו/או בהתנהלות כזו או אחרת וזאת על מנת להבטיח התנהלות חוקית ושקופה ולטובת נטרול חשיפה פלילית.
 • ליווי רואי חשבון ויועצי מס מטעם הלקוח לטובת הגשת דיווחים שנתיים ו/או דיווחים אחרים, תוך מתן גיבוי משפטי לצורך הצגת עמדת מס בשקיפות, ומבלי שעצם הדיווח ייצר קושי משפטי ו/או בעיית מס. 
 • הוצאת פרה – קבלת רולינגים (החלטה מראש) מהמחלקות השונות בהנהלת רשות המס  ו/או גיבוש הסכמות אחרות עם הנהלת רשות המס ו/או לשכות משפטיות ו/או גורמים אחרים ברשות המס, לטובת הכרה מראש של עמדת הלקוח, באופן התנהלותו ובחבות המס שהלקוח סבור כי עליו לשאת. 
 • ניהול מחלוקות שונות מול רשויות המס - התנהלות מול מפקחי המס ומול הנהלת רשות המס ו/או לשכות משפטיות. יתכן והמחלוקת תהא אזרחית בלבד וייתכנו מצבים בהם המחלוקת האזרחית שלובה בעניינים פליליים בהם נותנת המחלקה מענה באמצעות מחלקת המיסוי הפלילי של משרדנו.
 • ניהול מגעים והליכים שומתיים בפני רשויות המס ו/או פקידי השומה ו/או מנהל מע"מ ו/או מנהל מס שבח, אם בשלבים ראשונים (שלב א') ואם בשלבים מתקדמים (שלב ב'), לרבות התנהלות מול לשכות משפטיות, וזאת במטרה להביא לידי פתרון מהיר ומוצלח ולגיבושו של הסכם שומה המתיישב עם האינטרסים של הלקוח.
 • הגשת ערעורים לבית המשפט על החלטת רשות המס וניהול ערעורי מס הכנסה ו/או ערעורי מע"מ ו/או עררי מס שבח, במטרה לבטל את דרישות המס.
  לזכות משרדנו הצלחות ותקדימים רבים, חלקם במסגרת הסכמים שהתגבשו לאחר הגשת ערעור וחלקם במסגרת פסקי דין סופיים. 
 • הגשת ערעורי מס בפני בית המשפט העליון וזאת במטרה לשמור על שנקבע על ידי בית המשפט המחוזי או מתוך מגמה להביא לידי התערבות בית המשפט העליון בקביעת בית המשפט המחוזי.
 • בלימה של הליכי גביה הננקטים כנגד נישומים על ידי רשויות המס, אם בדרך של מגעים והסדרים מול פקידי השומה השונים ואם בדרך של פניה לבית המשפט.
 • הכשרת הון לא מדווח ו/או הון שחור וזאת באמצעות הליך של גילוי מרצון ו/או הליכים אחרים הנדרשים לטובת נטרול חשיפה פלילית והבטחת התנהלות חוקית ושקופה/

   

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף חיפה 04-8147500 סניף מרכז 03-6109100

מידע מקצועי

תושבות ישראלית לסיווג הכנסות ממשחקי פוקר

ביום 9.10.18 ניתן פסק דינו של בית המשפט העליון בעניין ע"א 476/17 בו נדחה ערעור שהוגש על ידי הנישום, ונקבע כי המערער היה "תושב ישראל" בשנת המס 2007, וכי הכנסותיו ממשחקי פוקר יסווגו..

סיום הטבת המס בהעברת דירה מחברה לבעל מניות

עושים שימוש בדירה הרשומה בבעלות החברה? בקרוב תחויבו במס - במטרה לאפשר לנישומים להתכונן לכניסתו לתוקף של סעיף 3(ט1) לפקודה העניק המחוקק לבעלי מניות מהותיים מספר אפשרויות כיצד לנהוג בדירות העתידות להיזקף כהכנסה עבורם, בהתאם לאחת האפשרויות להלן.

הפחתת חיובי / החזרי מס שבח

הפחתת חיובי מס שבח ו/או החזרי מס שבח, בדרך של פריסת מס שבח ו/או תכנון מס בסיוע עורכי דין ורואי חשבון יוצאי רשויות מס שבח..

ביקורת ניהול ספרים במס ההכנסה

ייצוג בעלי עסקים בביקורת ניהול ספרים ו/או בהליכים לפסילת ספרים ע"י עו"ד ורו"ח מומחים בדיני מס, יוצאי מס הכנסה​

דיווח מפורט למע"מ גם בעסקאות מול עוסקים מהרש"פ

בתאריך 4 בפברואר 2018 פרסמה רשות המסים הודעה לציבור בנושא "העברת הדיווח על רכישות מהרש"פ ומכירות לרש"פ לדיווח המפורט", לפיה נקבע כי עוסקים המדווחים באופן מפורט על עסקאותיהם מול עוסקים מהרש"פ יהיו פטורים מהגשת טפסי מע"מ 878 (רכישות מרש"פ) ו- 879 (מכירות לרש"פ).

חשיבות ייעוץ וליווי משפטי בתחום מיסוי המטבעות הווירטואליים

כפי שידוע, עמדתה של רשות המסים בנושא מיסוי הפעילות במטבעות ווירטואליים קיבלה ביטוי במסגרת חוזר מס הכנסה שפרסמה היא בחודש פברואר 2018.

טיפול משפטי לקבלת החזרי מע"מ ו/או מס הכנסה

משרדנו מעניק טיפול משפטי מיוחד בקבלת החזרי מע"מ והחזרי מס הכנסה בסיוע צוות עורכי דין ורואי חשבון מנוסים יוצאי רשויות המס.

כללי ציות ל- חקירתה של שרי אריסון

בעקבות הפרסומים בכלי התקשרות אודות חקירתה של אשת העסקים, הגברת שרי אריסון, בחשד לביצוע עבירות של מתן שוחד על ידי חברת שיכון ובינוי לנציגי ממשל זרים, נבקש להבהיר את החשיבות שבהטמעת כללי הציות ומינויו של "קצין ציות".

חיוב מסעדת "בני הדייג" בתוספת מס בעקבות ביקורת רשות המסים

ביום 12.7.18 ניתן פסק דין בעניין ע"מ 39182-10-14 דייגי - נמל תל-אביב בע"מ נ' פקיד שומה תל אביב 1 (פורסם בנבו, 12.07.2018).

זהירות, תאונת מס מעולם הקריפטו!

לאחרונה מגיעים אליי ישראלים המעבירים את כספם הדיגיטלי לבנקים בעולם, מה שבהחלט מובן - אלה מבינים כי מסוכן להחזיק את המטבעות בארנק הפרטי שלהם ותחת זאת מעדיפים הם להעביר את הכסף לבנק המכיר במטבעות ומאפשר להם לבצע פעולות המרה ולהחזיק מטבעות ממינים וסוגים שונים, לרבות פיאט, באותו בנק ממש.

חיוב משיכות בעלים ושומה עפ"י תחשיב כלכלי

בתאריך 29 ביולי 2018 ניתן פסק דינו של בית המשפט המחוזי מרכז, כבוד השופט שמואל בורשנטיין, בעניין צווים לפי מיטב השפיטה לשנים 2009-2012 שהוציא פקיד השומה פתח תקווה למר חמדאן נהאד וגאדה ולחברת נורדנט בע"מ שהינה בבעלותו המלאה של המערער.

עובדים שכירים לא יוכלו לנכות הוצאות בגין תשלומי דמי ביטוח לאומי

לאחרונה דחה בית המשפט המחוזי בקשה לאישור תובענה כייצוגית נגד רשות המסים שעניינה בשאלה האם יש להתיר לעובד שכיר ניכוי הוצאות בגין תשלומי דמי ביטוח לאומי (לרבות רכיב אבטלה ואימהות) בהתאם לסעיף 17 לפקודת מס הכנסה (נוסח חדש), התשכ"א-1961, זאת בניגוד לעמדתה של רשות המסים.

אי הכרה בניכוי מס תשומות בענף הזהב

תדהמה בענף הזהב - בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי על העוסקים לחקור את מקור הזהב לצורך קיזוז מס תשומות כדין. ביום 27/6/18 ניתן פסק דין בתיק שיוצג על ידי משרדנו במסגרת ע"מ (ת"א) 49874-08-15‏ אביוב גולד ואח' נ' אגף המכס ומע"מ חקירות יחידת ביקורת פשיעה חמורה, במסגרתו דחה בית המשפט המחוזי בתל אביב ערעור על שומת תשומות שהגישו שתי חברות העוסקות בענף הזהב.

פס"ד חדש בעניין אי הכרה בקיזוז תשומות והטלת כפל מס

ביום 26.7.18 ניתן פסק דינו של בית המשפט המחוזי בתל אביב בערעורו של מר ברק אלימלך שפעל תחת שם העוסק "הכי טובים בכשרויות" כנגד החלטת מנהל מע"מ תל-אביב 3 להשית על המערער, בין היתר, כפל מס תשומות בגין ניכוי שלא כדין של מס תשומות הגלום בחשבוניות שקיבל מקבלן משנה בשם עופר אביבי בתקופה שבין 2012-2014.

הנטל להוכחת קיומן של הוצאות שהוצאו בייצרו הכנסה

ביום 23/07/2018 ניתן פסק דינו של בית המשפט המחוזי בבאר שבע, כב' השופט גד גדעון, לפיו נדחה ערעור על שומה בצו שהוציא פקיד שומה אילת למערער וכן החלטה על פסילת ספרים לשנות המס 2010-2012.

הלבנת רווחים "שחורים" ממימוש ביטקוין ו/או מטבעות דיגיטליים אחרים

למשרדנו היכולת והניסיון לפעול בשם אותם ישראלים שצברו רווחים דיגיטליים "שחורים" ולפעול בתבונה ובזהירות לטובת הכשרת אותם רווחים, "הלבנתם" וניקוי השולחן אל מול רשויות המס, כשאת הכול יודעים אנו לעשות עבורך, מבלי שתחקר, מבלי שתפתח נגדך חקירה פלילית ומבלי שינקטו נגדך הליכים פלילים.

הסכם עם מס הכנסה למימוש קריפטו

ישראלים רבים מחזיקים מטבעות דיגיטליים ממינים ומסוגים שונים. אותם ישראלים, בחלק גדול של המקרים, חוששים לממש את אותן מטבעות וזאת בשל הלא נודע. הם חוששים לעשות כן משום שהם לא יודעים, לדוגמא, מה יהיה שיעור המס שייחול בגין המימוש ו/או משום שהם לא יודעים האם ועד כמה יתקשו להכניס את התמורה שתתקבל אל תוך המערכת הבנקאית הישראלית.

סירוב קבלת העברות כסף מחו"ל

ישראלים רבים מייצרים הכנסות בגין עבודות אותן הם מבצעים מחוץ למדינת ישראל, כך שהתגמול לו הם זכאים אמור להתקבל אצלם מלקוחות הממוקמים מחוץ לגבולות מדינת ישראל. לפעמים התגמול קשור בלקוח או בשירות הנוגע במדינת ישראל ולפעמים אין כל קשר בין מקבלי השירות והגורמים המשלמים לבין מדינת ישראל.

ייצוג יבואנים המבקשים לבצע הליך של ייבוא מקביל

שוק המוצרים המיובאים לישראל הוא גדול וססגוני - אלפים רבים של פריטים מיובאים לישראל מדי יום ביומו, אם בענף המזון, אם בענף האופנה, אם בענף הקוסמטיקה ואם באין ספור ענפים ומישורים אחרים.

ייצוג בעל מניות ו/או דירקטורים – בניהול מאבקים מול בעלי מניות אחרים ו/או נושאי משרה בחברה

במדינת ישראל עסקים רבים מיוסדים כחברה בע"מ, כלומר, הפעילות מתבצעת באמצעות אישות משפטית, המורכבת מבעלי מניות ודירקטורים הפעילים לטובת פעילות מוגדרת.

יש לך כסף בחשבון בנק בחו"ל אותו הבנק בארץ מסרב לקבל? תן לנו לעזור לך!

לישראלים רבים כספים אותם הם צברו בחשבונות בנק בחו"ל, ואשר מקורם בעבודה בחו"ל, בשהות ממושכת בחו"ל, בירושות, במתנות, בתקופת שליחות ו/או באינספור מצבים אחרים אשר איפשרו להם להרוויח ו/או לקבל כסף ולהפקידו בבנק מחוץ לישראל ולהתייחס לזה כ-"כרית בטחון".

ניהול דיונים שומתיים בפני רשויות המס - דיני שלב א', שלב ההשגה ושלבים מאוחרים יותר

רשות המס פועלת נמרצות לטובת גביית מס מאזרחי מדינת ישראל. על פי דיני המדינה כל תושב ישראלי חייב לשלם לרשות המיסים את המס בגין מלא ההכנסות שלו בישראל ובעולם.

ייעוץ לישראלים שנדרשו ע"י מס הכנסה למלא טופס 5329

ישראלים רבים, להם אין תיק במס הכנסה, מקבלים ממס הכנסה דרישה למלא טופס 5329 - המקבל טופס זה חייב לקבל ייעוץ, נא לא למלא את הטופס לבד. לטופס זה השלכות משפטיות חשובות ולכן כל מילה הנכתבת בו חשובה, לכל מילה הנכתבת בו השלכות מס אזרחיות ופליליות ולכן משנה זהירות מתחייב.

שירותיו וחשיבותו של עורך דין מומחה בדיני מע"מ ומס

במדינתנו מרכיב המס הנגבה מכל אזרח ואזרח על ידי רשויות המס השונות, מהווה חלק מהותי ומורגש בהתנהלותו היום-יומית של כל עסק, מקטן ועד גדול, בכל רחבי הארץ.

ייצוג תושבים זרים בעלי חשבונות בנק בישראל, אל מול הבנק בישראל

לתושבים רבים חשבונות בנק בישראל - חשבונות אלה, בחלק גדול מהמקרים, נפתחו לפני שנים רבות ובהם הופקדו כספים על פני שנים וזאת משום שהמדינה עודדה יהודים רבים החיים בחו"ל להפקיד חסכונות וכספם בשטח המדינה.

הטבות מס בגין בניין מאושר להשכרה

נישום שבכוונתו לבנות בניין שכולו או חלקו מיועד להשכרה למגורים, זכאי, באמצעות פנייה מתאימה למרכז ההשקעות שבמשרד התמ"ת, להקנות לבניין או לחלקו מעמד של בניין מאושר להשכרה למגורים. הקניית המעמד האמור לבניין, מזכה את הנישום בשורה ארוכה של הטבות מס משמעותיות ביותר, זאת לאחר שנבדקת עמידת הבניין במספר תנאים הקבועים בחוק לעידוד השקעות הון.

מס הכנסה מבקש ממך עוד כסף?

למשרדנו ניסיון של עשרות בשנים ואלפי תיקים, בכל הקשור בהתנהלות אל מול רשויות המס, בכל הארץ ובפני כל פקידי השומה – כשבכל אותם מקרים פעל משרדנו, בניסיון להביא לידי ביטול דרישת המס או לכל הפחות - להפחיתה.

הסכמי נאמנות והקמת נאמנויות ישראלים ו/או בין לאומיות ייחודיות

למשרדנו, המורכב מעו"ד ורו"ח, חלקם יוצאי רשויות מס, ניסיון רב בכל הקשור בעריכת הסכמי נאמנות והקמה של נאמנויות ישראלית ו/או בין לאומיות, כאלה המבטיחות את האינטרסים של כל הנוגעים בדבר.

בבעלותך חשבון בנק בחו"ל שלא דווח למס הכנסה? מחלקת המס של משרדנו תדע להכשירו עבורך

למשרדנו, המורכב מעו"ד ורו"ח יוצאי רשויות מס ומשרד המשפטים, ניסיון של עשרות שנים, בייצוגם של מאות ישראלים להם חשבון בנק בחו"ל, עליו הם לא דווחו למס הכנסה ואשר את המס בגינו לא שילמו בישראל.

הסכם בין יורשים פטור ממס

חיי כול אחד ואחד מאתנו מסתיימים במוקדם או במאוחר. חלקנו עורכים צוואה עובר לפטירה וחלקנו, במודע או שלא, נמנע מלעשות כן. חלקנו מותיר מאחוריו יורשים/צאצאים וחלקנו נפטרים עריריים - עם או בלי צוואה, עם או בלי צאצאים.

ניהול בוררויות על ידי עו"ד ורו"ח מהמובילים במדינה

למשרדנו, המורכב מעורכי דין, רואי חשבון וכלכלנים יוצאי משרד המשפטים, רשויות מס ועוד, ניסיון עשיר בכל הקשור בניהול בוררויות במגוון רחב של נושאים.

הצעת חוק חדשה - מיסוי הכנסה מפעילות בכלי השיט לפי תפוסה

ביום 18.7.2018 פורסמה ברשומות הצעת חוק חדשה המבקשת להסדיר את עניין חישוב ההכנסה החייבת של חברות ספנות ישראליות העוסקות בהובלה בינלאומית של טובין בהתאם לשיטה הנהוגה ברוב מדינות העולם - "מס התפוסה".

הצעת חוק - מס הכנסה

ביום 18.7.2018 פורסמה ברשומות הצעת חוק חדשה המבקשת להסדיר את עניין חישוב ההכנסה החייבת של חברות ספנות ישראליות העוסקות בהובלה בינלאומית של טובין בהתאם לשיטה הנהוגה ברוב מדינות העולם - "מס התפוסה".

מימוש מטבעות דיגיטליים באופן חוקי ובטוח

קראו כאן בעניין מימוש מלא וחוקי של מטבעות דיגיטליים בתיאום ובהסכמה מראש של רשויות המס, תוך נטרול חשיפות מס ואיסור הלבנת הון מיותרת.

תחולת סעיף 94ב לפקודת המס על מכירת מניות של חברה זרה

האם סעיף 94 ב לפקודת מס הכנסה זה חל גם בנסיבות של מכירת מניותיה של חברה זרה? זו הסוגיה העיקרית שעמדה לפתחו של בית משפט המחוזי מרכז במסגרת פסק דינו שניתן ביום 9/7/2018.

מה דין רכיב המע"מ כאשר צדדים להסכם לא התייחסו לרכיב זה?

בפסק הדין שניתן לאחרונה (ביום 6/6/2018), נדרש בית המשפט המחוזי בתל-אביב (כבוד השופט נפתלי שילה), בין היתר, לסוגיית רכיב המע"מ כאשר הצדדים להסכם לא התייחסו לרכיב זה (ת"א 19830-03-15 אביב נ' שפיר הנדסה אזרחית וימית בע"מ).

פס"ד בעניין ע"מ 32523-06-15 שפיגולנט נ' פקיד שומה רחובות

ביום 27 ביוני 2018 פורסם פסק דינו של בית המשפט המחוזי מרכז בעניין שפיגולנט שעניינו בשומה לפי מיטב השפיטה אשר הופקה בשנת 2003 בעת שהמערער היה בחו"ל וסירוב מס הכנסה לקבל את השגתו של המערער בשל העובדה כי הוגשה רק בשנת 2015.

הודעת רשויות המס - גם פירות וירקות ייחשבו "כיבוד קל"

ביום 28 ביוני 2018, פורסמה הודעתה של רו"ח פזית קלימן, סמנכ"לית בכירה שומה וביקורת ברשות המיסים בעניין הגדרת "כיבוד קל" בתקנות מס הכנסה (ניכוי הוצאות מסויימות), תשל"ב-1972.

מס שבח ומס רכישה

משרדנו, המורכב מעו"ד ורו"ח יוצאי רשויות מס שבח ומס רכישה, מתמחה בייצוג ישראלים אשר ביצעו עסקת נדל"ן ואשר כתוצאה מאותה עסקה נתונים הם במחלוקת שומתית עם רשויות מס שבח.

השלכות מס מעסקת מכירת חברת "פרוטרום"

עסקה זו הינה בין העסקאות הגדולות בתולדות המשק הישראלי ולעומת זאת הכנסותיה של מדינת ישראל ממסים בגינה צפויות להיות בהיקף מוגבל, לאור מבנה האחזקות בפרוטרום טרם מכירתה, זהות בעלי המניות, מבנה העסקה והוראות הדין.

החוק לצמצום השימוש במזומן

על סמך המלצות ועדת לוקר, עבר בקריאה שלישית ביום 18.3.18 החוק לצמצום השימוש במזומן, התשע"ח-2018, המגביל את סכום העסקאות שניתן לבצע בכסף מזומן או בצ'ק - להלן נסקור את עיקרי החוק, אשר ייכנס לתוקף החל מיום 1.1.2019

שומת מס הכנסה ו/או מע״מ למסעדות המדווחות על רווח בלתי סביר

כל בעל עסק באשר הוא חייב לנהל מערכת הנהלת חשבונות הכוללת את כל הכנסותיו והוצאותיו לצורך דיווח מלא לרשות המיסים. כך גם בענף המסעדנות. על כל מסעדן להעביר את כל נתוני המסעדה לדו"ח שנתי בו בעל המסעדה אמור לדווח על הרווח של המסעדה ועל המס הנגזר ממנו.

ביטול שומת מס

לפני כשנה קיבל על עצמו משרדנו את הטיפול בתיק בו הוצאה שומת מס לנישום מכוח סעיף 119א' לפקודת מס הכנסה - הסיבה להוצאת שומת המס הייתה בגין חוב של חברה בע"מ שמניותיה היו רשומות על שמו של מרשינו.

פטור מחבות לביטוח לאומי

בפסק הדין בעניין: ב"ל 69967-09-16 הוכהויזר נ' המוסד לביטוח לאומי שניתן לאחרונה בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים, נפסק כי שהייה בחו"ל לתקופה של 4 שנים, איננה מנתקת בהכרח את תושבותו של אדם מישראל לעניין החבות במס הכנסה וביטוח לאומי, כל עוד נראה כי על פי מבחני "מרכז החיים" שנקבעו בפסיקה, לא הייתה כוונה להגר מישראל לאלתר וכי לא נעשו פעולות של ממש להעברת מרכז החיים מישראל לחו"ל.

ייצוג ישראלים המקבלים בירושה כספים/נכסים אשר לא דווחו למס הכנסה

ישראלים רבים מקבלים ירושות הכוללות, לא אחת, גם נכסים עליהם ככל הנראה המוריש נמנע מלדווח לרשויות המס בישראל. לפעמים היורשים יודעים בוודאות כי אותם כספים ו/או חשבונות בנק ו/או נכסים אכן לא דווחו למס הכנסה הישראלי ולפעמים היורשים מעריכים ולא יודעים בוודאות האם ועד כמה הכסף או הנכסים דווחו על ידי המוריש לרשויות המס בישראל ו/או לכל גורם נדרש אחר.

תחולת הלכת שיתוף נכסים וחוק יחסי ממון על נכס "חיצוני" וסוגיות מס העשויות לנבוע מכך

הלכת שיתוף הנכסים נוגעת לבני זוג שנישאו לפני יום ה-1/1/1974, לפיה קיימת חזקה שיסודה בדיני הזכויות שביושר כי יש לראות בנכסי בני הזוג כרכוש משותף של שניהם, גם אם בפועל הוא רשום באופן פורמלי ע"ש אחד מבני הזוג בלבד.

חבות המס על רווחים הנובעים מהשכרת דירות בישראל ובחו"ל

בחלק זה אנו נבחן את היבטי המיסוי על רווחים שנובעים מהשכרת דירות מגורים בישראל ומעבר לים. ככלל בישראל ישנם שלושה מסלולי מיסוי בהם יכול לבחור משכיר הדירה - מסלול פטור ממס (מלא או חלקי), מסלול חיוב מס מופחת בשיעור של 10% ומסלול חיוב לפי מדרגות המס. בנוסף תושב ישראל אשר נובעים לו רווחים מדירות בחו"ל, יכול לבחור בשני מסלולי מיסוי עיקריים, מסלול חבות מס פרוגרסיבי ומסלול חבות מס של 15%.

עולים חדשים/ותיקים ותושבים חוזרים? אתם על הכוונת של רשות המס!

עולים חדשים, עולים ותיקים ותושבים חוזרים? דעו לכם כי אתם על הכוונת של רשות המס הישראלית - קראו כאן על הבעייתיות בפנייה אתם עלולים להיתקל ועל הפתרון האפשרי.

התנהלות מול עוסקים מהרשות הפלסטינית

עובדים מול עוסקים ברשות הפלסטינית? כדאי שתכירו את הנהלים המיוחדים שנקבעו בעניין הובלת טובין/סחורה משטחי הרשות הפלסטינית לישראל, חשבוניות המס המיוחדות, ניכוי מס תשומות, ביטול עסקה, הנחה, החזרה וזיכוי.

סקירת חוזר מס הכנסה 7/2017 בעניין מיסוי בעל מניות מהותי בשל משיכה מחברה

שנת 2017 הסתיימה לפני ימים ספורים ועמה הסתיים גם המועד להשבת יתרות כספים אותם חייבים בעלי מניות לחברה שבבעלותם ("חו"ז בעלים") שהופיעו במאזן ליום 31/12/16, בהתאם לתיקון 235 לפקודת מס הכנסה. נישומים רבים שלא סילקו את יתרות החו"ז ליום 31/12/16 עד לסוף שנת 2017 מוצאים עצמם כעת חשופים לחיוב במס אותו עליהם להסדיר.

הורחב הפטור מדיווח לרשות המסים למשקיעים בשוק ההון

בשורה למשקיעים בשוק ההון, בעקבות החלטת ועדת הכספים מיום 25/12/17 לאשר תיקון לתקנות פקודת מס הכנסה לעניין פטור מהגשת דו"ח. עד לתיקון, משקיע בשוק ההון שמחזור עסקאותיו בענף היה בגובה של 640,000 ₪ ומעלה היה חייב בהגשת דו"ח. בעקבות התיקון לתקנות פקודת מס הכנסה, שאושר על ידי וועדת הכספים של הכנסת ביום 25/12/17, עלה רף המחזור המחייב בהגשת דו"ח ל- 2,500,000 ₪.

החלטת מיסוי 1592/17 בעניין חבות במע"מ של תובע ייצוגי בגין גמול

יש לראות בגמול עבור פועלו של התובע המייצג במסגרת התובענה הייצוגית, כתמורה עבור שירות בעל אופי מסחרי אשר נופל בגדר החלופה הראשונה להגדרת "עסקת אקראי" שבחוק. על כן, על הגמול שנפסק לתובע המייצג יחול מס ערך מוסף בשיעור מלא.

חיוב במע"מ בגין מחילת חוב

מחילת חוב הינה עניין שבשגרה במשק וחברות מוחלות חובות מסיבות שונות לרעותן המקיימות איתן עסקים. מחילת חוב נובעת בדרך כלל בשל קושי עסקי שעברה חברה, בין אם מחילת חוב בהסכמה ובין אם במסגרת הליך של חדלות פירעון שבו מאושר הסדר נושים לחברה במסגרתו משולם לנושים סכום הנמוך מגובה החוב כלפיהם.

הרפורמה באופן טיפול המיסוי במשיכות כספים מהחברה על ידי בעל מניות

במאמר זה נעמוד על עיקרי השינוי בהוראות החוק כפי שהובאו בחוזר מס הכנסה בנושא: "סעיף 3(ט1 )לפקודת מס הכנסה – מיסוי בעל מניות מהותי בשל משיכה מחברה" אשר על פיו הוקשחה (לטעמנו באופן דרקוני), החבות במס על פעולות אשר הינם בגדר חו"ז בעלים.

ייעוץ חשבונאי וייעוץ מס ע"י רואה חשבון יוצא רשויות מס

רואי החשבון ועורכי הדין במשרדנו מתמחים מזה עשרות בשנים בבחינת כל סוגיית מס המובאת לטיפולם, הן במישור המשפטי הטהור והן במישור החשבונאי, מה שמאפשר לנו לתן ללקוח מענה מס וייעוץ מס ייחודי, יצירתי, חכם ומקצועי.

השקת קוד אתי ע"י רשויות המס

רשות המסים השיקה לאחרונה קוד אתי אשר לאורו יפעלו עובדים ומנהלים ברשות - הקוד גובש בעבודת מטה מאומצת ויסודית שנמשכה כשנה וחצי, במהלכה נערכו תהליכי היוועצות פנים ארגוניים ובהם סקר מקיף בקרב כלל עובדי רשות המסים.

רשות המס מגבירה את האכיפה על מייצרי הכנסות ממסחר דרך האינטרנט

רשת האינטרנט הינה זירת ענק בלתי מוגבלת ליצירת הכנסות. מכיוון שהפוטנציאל ליצירת הכנסות הוא בלתי מוגבל, אלה המפתחים בקיאות ברשת ולומדים להכיר את אופן התנהלותה יכולים די בנקל לייצר רווחים בסכומים ענקים ללא כל סיכון, ללא מלאי וללא עובדים.

החלטת מיסוי - מועד החיוב בהעמדת כספים מחשבון ליווי בנקאי בהתאם לחוק המכר (דירות)

במסגרת תיקון 147 לפקודה (שתחולתו מיום 1.1.06) התווספה לפקודה האפשרות לפנות למנהל בבקשה לקבלת החלטת מיסוי, שהנה החלטה בנוגע לחבות המס של המבקש (בכל דיני המס, ולא רק על פי מס הכנסה). בפקודה נקבעו שני סוגי החלטות, בהסכם, ושלא בהסכם. על החלטות בהסכם נקבע שלא ניתן לערער, בניגוד להחלטות שלא בהסכם עליהן ניתן להגיש בבוא העת ערערו כחלק מהערעור על השומה.

היום יותר מתמיד, לא ניתן לחמוק מרשות המסים, גם אם מדובר בהעלמת מסים חוצה גבולות...

כידוע, משנת 2003 הפכה שיטת המס בישראל לשיטת מיסוי על בסיס פרסונלי, לפיה מי שמוגדר כ"תושב ישראל", יחויב במס, בישראל על כלל הכנסותיו, לרבות אלו אשר הופקו, נצמחו או נתקבלו בידיו מחוץ לישראל. בהתאם לזאת דיני מדינת ישראל קובעים כי כל אדם, תושב ישראל, מחויב בתשלום מס על כל הכנסה שלו, גם אם צמחה מעבר לים.

תופעה מדאיגה של אי תשלום מס מהשכרת דירות - כיצד ניתן להתמודד?

רשות המסים עושה מאמצים לאתר כסף שחור בכל ענפי השוק, ומהודעה שפורסמה על ידה ולפיה נתפס ברשתה אדם שנחשד בהעלמת הכנסה מהשכרת דירות, אנו למדים כי היא מרכזת את מאמציה גם בענף הדירות להשכרה, שוק אשר מגלגל מיליוני שקלים בשנה.

המדינה מעודדת ילודה ויציאה לעבודה באמצעות הטבות מס

בתאריך 16/05/17 יצאה בשורה ממשרד האוצר אשר נוגעת ומשפיעה באופן ישיר על חייהם של מיליוני ישראלים. לאחר שעברה בקריאה שנייה ושלישית בהצבעות במליאת הכנסת, פורסם ביום 16/05/17 חוק מס הכנסה (הגדלת נקודות זיכוי להורים – הוראת שעה), לפיו יוגדל מספר נקודות הזיכוי הניתנות להורים עבור ילדיהם עד גיל 5, בשנים 2017 ו-2018. מטרתה של הוראת השעה היא להגדיל את ההכנסה הפנויה בקרב משפחות המצויות במעגל העבודה.

איחרת בהגשת דו"חות למע"מ?! לא הגשת כלל?! אתה צפוי לסנקציה מנהלית ופלילית

בחוק מע"מ ניתן למצוא חלק עונשי בו העבירות נחלקות לשני סוגים: הראשון, עבירות טכניות של התנהלות פסולה אשר אין בהן דרישה לכוונה פלילית להעלמת מע"מ, ודינן הוא עד שנת מאסר; והשני, עבירות מהותית שבבסיסן העלמה מודעת ומכוונת של תשלומי מע"מ ודינה הוא עד 5 שנות מאסר.

סנקציות כלכליות - הדרך להילחם בסרסורים מנצלי הנשים

פשיטה שערכה המשטרה לאחרונה על בתיהם של חמישה חשודים בחשד לעבירות של סרסרות כאשר האשמה הנלווית לכך היא עבירת הלבנת הון, עבירות מרמה והונאה והשמטת הכנסה במזיד, מבטאת מגמה הולכת וגוברת של מאבק בזנות בדרך של מאבק כלכלי ולא מאבק בזונות עצמן, המנוצלות ברובן על ידי סרסורים.

עבירות על פי פקודת מס הכנסה

ככלל עבירות מס הכנסה נגרמות כאשר הנישום אינו מדווח על הכנסותיו כדבעי, כלומר לא ממלא אחר הוראות החוק הכתוב. במקרה של הרשעה בעבירות מס חשוף הנאשם למאסר ממושך ובמקרים מסוימים אף סנקציה כלכלית משמעותית.

תכנית "נטו למשפחה" - נקודות זיכוי להורים

תכנית משרד האוצר "נטו למשפחה" כוללת הטבות במיסוי למשפחות עובדות ובהן סבסוד צהרונים, תוספת נקודות זיכוי לנשים ולגברים בגין ילדים עד גיל 6, הרחבת מענק עבודה והפחתת מכסים על בגדי תינוקות, הנעלה ומכשירי סלולר. התוכנית כשמה כן היא ולכן צפויה היא להעלות את שכר הנטו של משקי הבית באלפי שקלים בשנה, בהתאם לאשכול הסוציו-אקונומי.

מלחמת רשות המסים בבעלי הדירות להשכרה עולה שלב

על בעיית המס הטמונה בענף השכרת הדירות בישראל ושיטת המיסוי הנהוגה בארץ על דירות להשכרה לפי החוק - מסלול פטור מלא/חלקי, מסלול מס בשיעור 10%, מסלול חיוב במס רגיל.

מלחמת רשות המיסים בהברחת טבק וסיגריות

לאחרונה ערים אנו ליותר ויותר "תפיסות" של רשות המסים של הברחות מוצרים מסוגים שונים ובראשם טבק וסיגריות. רשות המיסים מנהלת מלחמת חורמה במבריחים המשתמטים מתשלום מס, כשהדבר נכון למסים ישירים ולמסים עקיפים כאחד.

מהו מועד הוצאת חשבונית וחיוב במס ערך מוסף בעסקה מתמשכת?

חשבונית מוגדרת בפרק א' לחוק מס ערך מוסף התשל"ו-1975 ולה מספר צורות המתייחסות לדרך ביצוע העסקה ומהותה, כמפורט בסעיפים 45 ו-47 לחוק מס ערך מוסף. החובה להוציא חשבונית עסקה, להבדיל מחשבונית מס, מוטלת על כל עוסק, אפילו אם העסקה פטורה ממס. חשבונית מס רשאי להוציא רק עוסק מורשה, והוא חייב לעשות כן על פי דרישת הקונה.

הטבות המס ליצרני חשמל בטכנולוגיית הפוטו-וולטאי

בדיון שנערך ב-24/7/17, אישרה ועדת הכספים של הכנסת פטור מדיווח למס הכנסה ליצרני חשמל ביתיים המפיקים הכנסה באמצעות טכנולוגיה פוטו-וולטאית, בהתאם לחוק לעידוד השקעה באנרגיות מתחדשות וזאת עד לגובה הכנסות שנתי של כ-98,000 ₪ - כל הפרטים בעניין כאן.

מלחמת רשות המיסים בענף הזהב ותופעת החשבוניות הפיקטיביות

בשנים האחרונות, אנו העוסקים בתחום המס באופן יום יומי, רואים במחוזותינו עלייה משמעותית בהיקף עבירות מע"מ בענף הזהב. העבירות המרכזיות בהן נחשדים נישומים הינן שימוש ו/או רכישה של חשבוניות "פיקטיביות". ידוע לנו כי רשות המסים בשילוב משטרת ישראל עושה מאמצים רבים לאתר את העוסקים בדבר, שכן על פי נתוני הרשות מדובר על הפסדים של מיליארדי שקלים לקופת המדינה.

מס ערך מוסף בשיעור אפס

עניין חבות במע"מ בשיעור אפס מוסדר בסעיף 30 לחוק מע"מ המונה שורה של עסקאות עליהן מוטל מע"מ בשיעור אפס. משמעות קביעה זו היא כי העסקאות עצמן מוגדרות כחייבות במס אולם שיעור המס הינו אפס. מבין הסעיפים הקטנים שבסעיף 30 לחוק מע"מ, ראינו לנכון להתייחס לשני סעיפים העשויים להיות רלוונטיים ללא מעט חברות אשר עוסקות ב-"ייצוא שירותים".

רשות המסים עושה כל מאמץ לאתר אי רישום תקבולים, הפעם בכפר סבא

תקבול הנו מונח המוגדר בהוראות מס הכנסה (ניהול פנקסי חשבונות), תשל"ג- 1973 ("הוראות ניהול ספרים") כדלקמן: "כל סכום במזומן, בשטר, או בשיק שהתאריך הנקוב בו מאוחר מתאריך קבלתו, או בכרטיס אשראי, שקיבל הנישום, במישרין או בעקיפין, במהלך עסקו".

האם סניף ישראלי של חברה זרה הנותן לה שירות ומקבל את כספו ישירות מהחברה הזרה, זכאי למע"מ בשיעור אפס?

שאלה זו נדונה לאחרונה בפסק דינו של בית המשפט המחוזי בתל אביב (כב' השופט הרי קירש) בעניין ע"מ 55563-09-14 אוסקר גרוס נ' מע"מ ת"א 3. באותו עניין דובר על חברה ישראלית (להלן: "המערערת") אשר שימשה זרוע של חברה זרה (להלן: "חברת האם").

ניצנים של שינוי... מגמה מבורכת של רשות המסים

עת לבקר ועת לשבח... רשות המסים פרסמה השבוע כי היא שלחה כ-2,700 מכתבים לשכירים שבדיקת נתוניהם העלתה כי בסבירות גבוהה הם זכאים להחזר מס עבור שנת 2013, על כך כמובן יש לשבחה.

משיכה מחברה כהכנסתו של בעל המניות המהותי

במאמר זה נציג את החידושים שחלו במיסוי משיכות בעלים מחברה, בעקבות חוק ההתייעלות הכלכלית (תיקוני חקיקה ליישום המדיניות הכלכלית לשנות התקציב 2017-2018) התשע"ז-2016 (להלן: "חוק ההתייעלות") שבמסגרתו התווסף לפקודת מס הכנסה (להלן: "הפקודה") סעיף 3(ט1).

דינו של חוק מיסוי דירות להיפסל / טור דעה

בימים אלה מתקיימים דיונים בבג"ץ אודות תוקפו של חוק מיסוי ריבוי דירות הידוע בכינויו הציבורי מס דירה שלישית. מס זה הינו מס שמוטל על יחיד/תא משפחתי, שבבעלותו 3 דירות או יותר ושסך חלקי הבעלות בהן יחד הינו 249% ומעלה. המס מוטל על כל הדירות שבבעלות החייב במס למעט שתי דירות, לפי בחירתו.

משקלה הראייתי של הרשעה פלילית בהליך אזרחי

בעניין רע"א 9759/16 מג'די אבו מור נ' רשת המיסים דן בית המשפט העליון בבקשת רשות ערעור על החלטת בית המשפט המחוזי שלא להתיר למבקשים, חברה ומנהליה, להביא ראיות לסתור את פסה"ד בהליך הפלילי.

חברת ארנק - שינויי חקיקה והשלכותיהם

במאמר זה נביא את השינויים שחלו במיסוי חברות ארנק, בהתאם לחוק ההתייעלות הכלכלית (תיקוני חקיקה ליישום המדיניות הכלכלית לשנות התקציב 2017-2018) התשע"ז-2016 (להלן: "חוק ההתייעלות") אולם בטרם נעשה זאת, נסביר בקצרה מהי חברת ארנק ומה יתרונותיה.

תביעת פטור ממס הכנסה לנכים

היה והנך אדם עיוור או נכה המדינה, במקרים רבים, מקנה לך פטור ממס הכנסה בגין חלק מהכנסותייך. מחובתך לפעול במידי ע"מ לקבל את ההטבה. עצם היותך אדם עובד למרות מגבלתך, היא ברכה המעידה על נחישותך. בנסיבות אלו אינך אמור לשלם מס. כל שנדרש זה - לבקש את הפטור. אם זמני ואם קבוע, אם בגין מחלת הסרטן, אם בגין בעיות לב ואם בגין כל בעיה רפואית אחרת. זו לא בושה, זוהי חובתך כלפי עצמך לדרוש ולקבל את הפטור ואת המס ששילמת ביתר במהלך השנים האחרונות שלא לצורך.

טור דעה בעקבות פסק הדין בנושא שווי שימוש ברכב (ע"מ 34518-01-15 ב.ד. מיקוד תקשורת ובטחון בע"מ נ' פקיד שומה חיפה)

השאלה המשפטית שעמדה בפני בית המשפט היא, האם תקנות שווי השימוש ברכב שהתקין שר האוצר יוצרות חזקה בדבר שווי השימוש הניתנת לסתירה כעמדת המערערת, או שמא מדובר בהוראת דין כופה שאין לסטות ממנה, כעמדת פקיד השומה, ובאופן מעשי האם ניתן לחשב את שווי השימוש ברכב באופן ספציפי, תוך שימוש ביומן רכב ממוחשב המבחין בין נסיעה עסקית לבין נסיעה פרטית? או שמא, יש לדבוק בתקנות שווי השימוש ברכב?

מלחמת רשות המיסים בבעלי היאכטות... היש לה תכלית?!

ייבוא יאכטות לישראל עלול לחייב בתשלום מס ומע"מ כחוק, במיוחד כאשר מדובר באזרח ישראלי, ברם גם אם כלי השיט בעל דגל זר על בעלי היאכטה לשלם מסי יבוא במקרים מסוימים. המשמעות של "יבוא יאכטה" כולל הפלגה לישראל בכוחות עצמה או הובלתה כמטען על אוניה. המס החל על ייבוא יאכטה לישראל הינו 17% מע"מ ומס קנייה שגובהו תלוי במספר מרכיבים.

הפרשי הון בלתי מוסברים - מתנות שהתקבלו מהורים וייחוס לשנים פתוחות בלבד

ביום 26/2/17 ניתן פסק דינו של בית המשפט המחוזי בתל אביב בעניין ע"מ 10156-09-13 ציון כהן נ' פקיד שומה גוש דן, בו נדרש בית המשפט להתייחס לשומה בגין הפרשי הון בלתי מוסברים, ובפרט לסוגיות שעולות מפעם לפעם בתיקי הפרשי הון לפיהן מקורו של גידול ההון הנו בכספים שהתקבלו מהורי הנישומים וטענה לפיה אין לייחס את הפרשי ההון לשנים פתוחות בלבד.

החלטת מיסוי חדשה בנושא מיזוגים פיצולים - שינוי מבנה מורכב

חברה תושבת ישראל המחזיקה ב-100% ממניותיה של חברה תושבת ישראל נוספת, הגישה בקשה לאשר כי פיצול פעילותה של חברה ב' ומיזוג חלק ממנה אל חברה א' עומדים בהוראות סעיפים 105ט, 105א(1), 103ב לפקודת מס הכנסה, וכן לקבוע את מועד הפיצול.

האם ניתן עדיין לנקוט בהליך של גילוי מרצון?

רשות המסים לא מצאה לנכון להאריך לאחרונה את נוהל הגילוי מרצון והוראת השעה מעבר ליום 31.12.16 - על הנסיבות, ההשלכות, תמונת המצב ודעתנו המקצועית בנושא.

תיקוני חקיקה בתחום המס

חוק ההתייעלות הכלכלית (תיקוני חקיקה ליישום המדיניות הכלכלית לשנות התקציב 2017 ו-2018), התשע"ז-2016 (להלן: "חוק ההתייעלות"), שנכנס לתוקף החל מיום 1.1.2017, כולל תיקוני חקיקה בתחום המס. להלן נסקור את השינויים העיקריים בתחום המס כפי שאלה באו לידי ביטוי במסגרת חוק ההתייעלות.

האם תקבול בגין תניית אי-תחרות הינה הכנסה שבהון או הכנסה פירותית?

בערעור הנדון בבית המשפט המחוזי שבלוד נדחה ערעורו של עובד אשר טען כי תקבול בגין תניית אי תחרות בחוזה פרישה, יש למסות כתקבול הוני.

נדחה ערעור הכרת תושב חוזר כמשקיע תושב חוץ בישראל

על פי נתוני בנק ישראל, השקעות תושבי חוץ בישראל בחודש ינואר 2016 הסתכמו בכ- 570 מיליוני דולרים, הפעילות התרכזה בענף המידע והתקשורת. כחלק מרצון לעודד השקעות הון ויוזמה כלכלית בארץ, חוקק החוק לעידוד השקעות הון התשי"ט-1959.

נדחה ערעור חייבת על ההחלטה כי יש לחייבה בחוב המס על אף שאינה המנהלת בפועל של בית העסק

בהחלטה מיום 26.7.16 בע"מ (י-ם) 55361-11-14 נדחה ערעור חייבת על החלטת מנהל מע"מ לוד, בגדרה דחה את השגת המערערת על שומה לפי מיטב השפיטה שהוצאה לה עקב אי דיווח על מכירת ביצים שהוברחו משטחי הרשות הפלסטינית לישראל.

נדחתה בקשה לסעד זמני שימנע מרשות המיסים לנקוט הליכי גבייה עד הכרעה בהליך העיקרי

בהחלטה מיום 29.7.16 בתיק ה"פ 31180-05-16 נקבע כי יש לדחות את הבקשה לסעד זמני שהוגשה כנגד רשות המיסים בבקשה לקבוע כי עליה להימנע מנקיטה בהליכי גבייה עד להכרעה בהליך העיקרי.

תאגיד זכאי לקבלת פיצויים ללא הוכחת נזק שנגרם לו, בגין עוולת לשון הרע כנגדו

סעיף 10 לפקודת הנזיקין [נוסח חדש] (להלן:"הפקודה") קובע כי "תאגיד לא ייפרע פיצויים בשל עוולה אלא אם גרמה לו נזק". סעיף 7א לחוק איסור לשון הרע, תשכ"ה-1965, (להלן: "החוק") מאפשר לניזוק בגין לשון הרע פיצוי ללא הוכחת נזק בסך 50,000 ₪ וכפל הסכום הנ"ל במקרים בהם הוכחה כוונה לפגוע. זאת מן הרציונל לפיו לא תמיד ניתן לכמת את הנזק הנגרם כתוצאה מהוצאת לשון הרע.

רשות המסים פרסמה תוספת 1 לחוזר מס הכנסה מס' 4/2002 שליטה וניהול של חברה בישראל

בעקבות פרסומם של פסקי הדין בעניין ניאגו, ינקו וייס, ו-שי צמרות (אורנית), פרסמה רשות המסים ביום 28.8.16 תוספת 1 לחוזר מס הכנסה מס' 4/2002 "שליטה וניהול של חברה בישראל" (להלן: "התוספת").

הרחבת חובת הדיווח ביחס למקום התושבות לצורכי מס

על מנת להרחיב את בסיס המידע הנמצא בידי רשות המסים ולשפר את יכולתה לגבות מס אמת, הורחבה בתיקון מספר 223 לפקודה מיום 7.4.16, חובת הדיווח המוטלת מכוח סעיף 131 לפקודה, בכך שנוסף לו, בין היתר, סעיף 131(א)(5ה) לפקודה, שיחול על דוחות שיש להגישם החל משנת המס 2016 ואילך.

תושבות חברה לצורכי מס

על פי הוראות פקודת מס הכנסה כפי שהתפרשו בפסיקה, עצם העובדה כי חברה הוקמה במדינה זו או אחרת, אינה מהווה ראיה מכרעת לצורך קביעת מקום מושבה (דהיינו קביעה האם היא תושבת ישראל אם לאו).

הכנסות בסך מיליוני שקלים ממשחק פוקר חויבו במס

בערעור (ע"מ 19898-03-13) שנדון בביהמ"ש המחוזי בתל אביב, נפסק ביום 15.6.16 כי הכנסה ממשחק פוקר הינה הכנסה ממשלח יד ולפיכך יש למסותה בהתאם לשעורי המס השוליים אליהם כפוף המערער.

היבטי המס הכרוכים בחלוקת נכסי עיזבון

האם קבלת נכסים בירושה ו/או על פי צוואה מהוה אירוע מס אשר נושא בהשלכות מיסוי שונות? סעיף 88 לפקודת מס הכנסה (חלק כללי), התשכ"א-1961 (להלן: "הפקודה") מגדיר את המונח "מכירה" באופן רחב כדלקמן:

חברה לנאמנויות - תחולת פרק רביעי 2 לפקודת מס הכנסה

חברה תושבת ישראל, אשר הוקמה במטרה לנהל נאמנויות ולהחזיק בנאמנות עבור אחרים, הגישה בקשה לאשר כי פרק רביעי 2 בחלק ד' לפקודת מס הכנסה לא יחול על תחומי פעילותה, וכן לאשר בהחלטת מיסוי כי חובת הדיווח לפי סעיף 131(א)(5ב) לפקודה אינה חלה על נאמנות אשר פרק רביעי 2 לא חל עליה, ולא על אדם המכהן או משמש כנאמן בנאמנות כאמור.

ישראלים שחיו והרוויחו כספים בחו"ל מתקשים להעביר את כספם לישראל

כידוע, החל משנת 2003 שאלת "התושבות" הפכה להיות שאלת מפתח, בכל הקשור לחבויות המס על פי הדין הישראלי והבין לאומי. כך יוצא שלטובת קביעת זכותה של רשות המס הישראלית למסות אזרח ישראלי אשר עבד והרוויח בחו"ל, בגין הכנסותיו בחו"ל, עליה לקבוע היכן היה מרכז חיו של אותו עובד בתקופה בה הופקה ההכנסה וככול וימצא כי מרכז חיו של אותו עובד היה מחוץ לישראל, הרי שרשות המס הישראלית תהא מנועה מלמסות את העובד בגין הכנסותיו אלה.

תושבות - מה לעשות עם קבלת הודעה בדבר הפסקת תושבות?

תארו לעצמכם מצב בו הנכם חיים מזה שנים בחו"ל, וביום בהיר אחד אתם מקבלים בדואר מכתב המודיע לכם כי אינכם נדרשים יותר לשלם דמי ביטוח לאומי ואף מתברר כי הנכם זכאים להשבת דמי ביטוח לאומי ששולמו באופן רטרואקטיבי. האין זו הפתעה משמחת? מסתבר שלא בהכרח...

החלטת מיסוי בנושא חבות במע"מ של מכירת פירות וירקות חצויים, אתרוגים וקנאביס רפואי

לאחרונה, פרסמה רשות המסים החלטה בדבר החבות במס במכירת חצאי אבטיח ודלעת, אתרוגים וכן בנושא מכירת קנאביס רפואי. יצוין כי למעשה מדובר בהבהרה להוראת פרשנות מס' 6/2015 שעסקה בנושא החבות במע"מ של מכירת פירות וירקות.