מאת:


הנדון - העברת סכום כסף גדול במתנה מדודה בחו"ל

שאלתך:

בעלי ואני קיבלנו מהדודה שלי בארה"ב, לכבוד החתונה, סכום כסף גדול. הבעיה היא שמסתבר שהיא רוצה להעביר את הסכום מחשבונה לחשבוננו אך הבנק אינו מאשר זאת. איך זה יכול להיות? מה אכפת לבנק כל עוד אני מקבלת כסף ולא נכנסת למינוס? מה ניתן לעשות?

 

תשובתנו:

מה שאת מתארת אינו חריג, זו תופעה הולכת וגוברת שאנשים אינם מצליחים להעביר כספים מחשבון בנק חו"ל לחשבון בישראל או מחשבון בנק בישראל לחשבון בנק אחר בארץ, אם מבן משפחה אחד לאחר, אם מחברה לפרטי, גם במקרים של מתנות ולעיתים אפילו כשמדובר בתשלומים אחרים. אין כאן עניין אישי של הבנק מול לקוח כזה או אחר, זו מגמה כללית של הבנקים לאור המצב החדש אליו נקלעו מצד החקיקה והאכיפה בישראל בתקופה האחרונה. מאחר ועיקר המידע אודות כספים עובר דרך הבנקים הם נדרשים לאתר עבירות מס, עבירות הלבנת הון, קומבינות והונאות - אם הבנק לא יעשה זאת הוא צפוי לקבל קנסות גבוהים המסכנים את קיום הבנק, לכן כאשר נתקל הוא בהעברת סכום גדול בין חשבונות בינלאומיים פרטיים כמו במקרה של הדודה שלך וחשבון הבנק שלכם, במקום להיכנס לחקירות ובדיקות, פקיד הבנק יעדיף שלא להסתכן ולסרב לקבל את הכסף.

 

התנהלות הבנקים מקורה ברגולציה קשה, בהסכמים בין-לאומיים, הוראות חוק, אמנות בינלאומיות, חקיקה אירופאית או אמריקאית, אשר דורשים מהם להתנהל כחוקרים פרטיים, לבדוק את מקורות הכסף, לברר אם בוצעו עבירות בדרך או ישנה התנהלות לא כשירה וכדומה. מצופה מהבנק לנהל  "חקירה כלכלית" על כל פעולה בנקאית של הלקוח ולראות שהוא לא מבצע עבירה בארץ או בעולם. התוצאה של כל זאת היא שהעברות רבות נתקעות והאזרח מוצא עצמו נבוך, עם כסף פוטצניאלי שלו, שאינו יכול לעבור לידיו, ואת סניף הבנק שלו שעומד מולו ולא לטובתו. אין זה אומר שהמתנה מהדודה בארה"ב אבודה ולא תוכלו לקבל אותה. ישנם הליכים שניתן לעשות אל מול הבנקים או רשויות המס להכשרת העברת הכספים. יש לפעול בזהירות בליווי של גורם משפטי הבקיא הן בדיני בנקאות והן בדיני המיסים, המכיר את הנהלים של רשויות המס, ולהביא לידי כך שהבנק ישחרר את הכספים ויאשר את ההעברה.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת ניוזלטרים, הודעות והזמנות לאירועים וכנסים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 1 גולשים

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.