מאת:


כסף שחור: איך אפשר להכשיר את ה-"שרץ"?

שאלה: (ש. דנינו, קריית מלאכי) "התחלנו אחי ואני בעסק קטן ולא רשמי, כלומר העסק לא נרשם ברשויות המס ומשכך לא הוציא קבלות או חשבוניות ו/או שילם מס בגין רווחיו. לאט לאט הוא התרחב, בייחוד בזמן הקורונה, אנשים חיפשו פתרונות זמינים עם שליח עד הבית והעסק שלנו תפס ב"ה תאוצה. אין ספק שאי אפשר להמשיך ולפעול באופן בלתי רשמי. מצד שני אנחנו חוששים מעניינים פליליים על הפעילות שלנו עד כה, אם נפנה היום להסדיר את ענייננו מול  רשויות המס...כיצד נכון לפעול?"

 

תשובה: ראשית נתייחס לגבי פעילות העסקית ה-"בלתי רשמית" שציינת שאינה מוסדרת, אינה חוקית ומסוכנת מאוד. בעידן של ימינו לרשות המס כלים רבים ומתוחכמים לאיתור עסקים או אזרחים אשר ביצעו עבירות מס. מניסיוננו הרב, רשויות המס בישראל מקבלות את המידע, מכינות תוכנית חקירה ופועלות אל מול "עבריני המס" לכאורה המאותרים על ידם ומיד אחר כך פועלות נמרצות כנגדם פלילית ו/או אזרחית, מה שבהחלט מייצר אירוע מיותר ולא נעים לאזרח, לעסקו ולבני ביתו. כך שבאופן חד משמעי חשובה הסדרת פעילותכם בהקדם. נציין שגם בנסיבות בהן האזרח לא פנה אלינו בזמן בכדי שנפעל לנטרול ולהסרת המחדלים שבוצעו על ידו והרשויות בפועל הקדימו אותו והגיעו אליו בטרם פעל, יש דרכים לפעול מול המערכת המשפטית, אם בשלב השומה, אם בשלב המעצר והחקירה ואם בשלב ניהול המשפט הפלילי, אבל נקווה כי לא תגיעו למצבים אלה.

 

לשאלתך בדבר הסדרת העניין מול רשות המס - יוזמת האזרח לנטרל את המחדלים ביוזמתו הופכת את הקערה על פיה ומעמידה אותו באור שונה לחלוטין בהשוואה למצב בו הוא נתפס! אולם פנייה תמימה לרשויות עלולה להסתיים במפח נפש ונזק גדול. שפת עולם המיסוי שונה משפתו של אדם מן היישוב וקשה לאדם לצפות את ההשלכות השונות של מעשיו או תצהיריו. כוונתך רצויה וראויה אך פניה תמימה לרשויות עלולה להסתיים במפח נפש ונזק גדול. לכן, נכון וחשוב לא לקחת את הסיכון, לפעול באופן יזום לפני שהרשות תגיע אליך, אולם זאת אך ורק בליווי צמוד של עורך דין מומחה בתחום המס וכבר משלב הפניה ההתחלתי. חשוב להבין כי עד לסוף שנת 2019 היה בנמצא נוהל "גילוי מרצון" אשר פורסם על ידי רשות המס, במסגרתו נסללה הדרך לישראלים המבקשים לדווח על עבירת מס בטרם מגלה אותם המערכת וכל עוד עמדו בתנאים המתבקשים הפרשה נסגרה בדרך של תשלום מס, ללא חקירה וללא הליכים פליליים. במסלול המיוחד הזה הוגבל שיקול הדעת של רשות המס וקבע כי כל עוד האזרח יוזם ופונה כנדרש בנוהל, לא ינקטו נגדו הליכים פליליים. היום ללא נוהל מיוחד זה, כל הנושא "פתוח לפרשנות" ונתון לשיקול דעת הגורמים המטפלים במקרה ולכן נדרשת התנהלות של עורך הדין אשר יודע למנף את חובת החיסיון העומדת לזכות הלקוח והמייצג אזרח המבקש לנטרל חשיפה פלילית. רק מומחה ידע להסתמך על זכות החיסיון הקיימת בחוק, ולהתנהל באופן פרטני ונקודתי את מול הגורמים הרלוונטיים ברשות.

 

מומלץ מאוד להתייעץ מראש לפני נקיטה כל פעולה שהיא עם עו"ד הבקיא בתחום המיסוי, באופן מפורט וספציפי. מומלץ מאוד להגיד הכל, לא להסתיר מעורך הדין שום מידע, הוא אינו מייצג את הרשות אלא דואג לאינטרסים שלך. מאחר ומשום שקיימת חובת סודיות, אין כל חשש להתייעץ ולשתף בכל. על עורך דין לאמוד חומרת עבירות המס ולאור זאת להציג את הדרכים להכשיר את הפעילות העסקית וההון מול הרשות. הניסיון מוכיח כי עו"ד מנוסה אשר מכיר את הרשויות היטב, יוכל להוביל להשגת פתרון אופטימלי, גם כיום לאחר סיום נוהל גילוי מרצון באופן רשמי.

* אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי, חוות דעת או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו"ד, בכל מקרה ספציפי מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין.

---------------------------
אנו עושים את כל המאמצים על מנת לענות בצורה מקצועית ומקיפה. יחד עם זאת, חשוב לנו להבהיר, כי אין לראות בתשובותינו כייעוץ משפטי מחייב ולאור העובדה כי אנו עדים לשאלות מעניינות ומקצועיות אשר לעתים חסרות בנתונים עובדתיים. משל כך אנו בדעה כי יהיה הכי טוב לתאם פגישה, על מנת שנוכל לתת לכם שירות מקצועי ואיכותי.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת ניוזלטרים, הודעות והזמנות לאירועים וכנסים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.66 ע"י 3 גולשים

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.