מאת:


שאלה:
אבקש לדעת מה עמדת רשות המסים ועמדת הפסיקה בקשר להוצאות ללימוד תואר שני במשפטים, לעורך דין.
 
תשובה:
בהתאם להלכה הנוהגת, הוצאות להשתלמות מקצועית יותרו בניכוי ואילו הוצאות לימודי התואר השני לא יותרו בניכוי.
ככלל, לימודי התואר השני יוצרים יתרון מתמיד, שאינו בגדר "שמירה על הקיים", דהיינו לימודי התואר השני מקנים ללומד ידע נוסף ותעודה, ואלו מהווים בעבורו נכס אישי- נכס הוני שאינו מותר בניכוי.
השגת תואר אקדמי מקנה ללומד כלים לצורך עבודתו, אך אלה משתרעים מעבר לידע הנדרש למילוי תפקידו, ולכן בנוגע להוצאות כאלה, בחר המחוקק שלא להתיר ניכוין כהוצאה. לפי ס' 245 וס' 17 לפקודת מס הכנסה הכלל הוא, שלשם בירור הכנסתו החייבת של אדם ינוכו, זולת אם הניכוי הוגבל או לא הותר בס' 31 לפקודה, הוצאות שיצאו כולן בייצור ההכנסה בשנת המס בלבד. משהצביע נישום על הוצאה שהיתה בייצור הכנסתו באותה שנת מס, זכאי הוא לניכוי ההוצאה, ומשמבקש המשיב לטעון אחרת, עליו להוכיח כי ההוצאה הוגבלה או לא הותרה בניכוי. יחד עם זאת, לצורך החלת ס' 17 לפקודה על הנישום להוכיח כי אכן מדובר ב"הוצאה" פירותית במהותה ורק סיווגה ככזו, יאפשר ניכוייה בהעדר הגבלה מפורשת אחרת, בהבחנה מהוצאה הונית המתייחסת למקור ההכנסה, שאינה מותרת בניכוי.
 
---------------------------
אנו עושים את כל המאמצים על מנת לענות בצורה מקצועית ומקיפה. יחד עם זאת, חשוב לנו להבהיר, כי אין לראות בתשובותינו כייעוץ משפטי מחייב ולאור העובדה כי אנו עדים לשאלות מעניינות ומקצועיות אשר לעתים חסרות בנתונים עובדתיים. משל כך אנו בדעה כי יהיה הכי טוב לתאם פגישה, על מנת שנוכל לתת לכם שירות מקצועי ואיכותי.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת ניוזלטרים, הודעות והזמנות לאירועים וכנסים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 1 גולשים

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.