מאת:


הנדון - פטור ממס הכנסה לנכים ועיוורים

שאלתך:
מ. גרינברגר מאלעד: אחי ואני מנהלים עסק עצמאי בשותפות. לאחי יש מחלה המלווה אותו מלידה וגורמת לו לנכות פיזית מסוימת. האם בשל מצבו אנו זכאים להטבות בתחום המס?
 
תשובתנו:
ראשית, יש להפריד בין ההטבה לאחיך כיחיד לבין העסק המשותף. באופן כללי, הניסיון שלנו מלמד כי קיימת מודעות נמוכה בקרב אנשים עם מוגבלויות, לזכויות רבות המוקנות להם על פי חוק, וכדאי בהחלט לוודא כי אחיך מקבל את הזכויות וההטבות המגיעות לו. בפקודת מס הכנסה אכן קיימות הוראות מיוחדות המתייחסות לפטור ממס לנכים - בפקודה נקבע כי קיים פטור ממס על הכנסותיו של "עיוור או נכה בשיעור של 100% בגין ליקוי אחד או נכה עם נכות משוקללת של 90% לפחות בשל מספר ליקויים באיברים שונים" (תחשיב אחוזי הנכות מעט מורכב, אין זה המקום לפרטו).
 
שאלתך עוסקת בהכנסות מהעסק של אחיך, יש לשים לב כי הפטור ממס מסווג לשניים. קיים הבדל בין פטור המוענק בגין הכנסה מיגיעה אישית אקטיבית. זאת אומרת פעילות ממשית מחזורית כדוגמת עסק ועבודה, כמו במקרה שלך, לבין פטור בגין הכנסה אחרת, פאסיבית, כמו הכנסה מדמי שכירות, ריבית דיבידנד וכדומה. וכן יש לשים לב כי הפטור מתוחם עד לתקרת הכנסה שנתית המתעדכנת מדי שנה. הזכאות לפטור נקבעת בהתאם לקבוע בתקנות הביטוח הלאומי (קביעת דרגות נכות), לאחר "הגשת בקשת פטור ממס הכנסה" למשרד השומה בצירוף מספר טפסים כנדרש בצירוף טופס ויתור סודיות רפואית, שובר אגרה משולם, ותיק מסמכים הרפואיים רלוונטיים למחלות ולמגבלות. המגיש יזומן לבדיקה של הוועדה הרפואית, אשר תדון בעניינו ותקבע את אחוזי הנכות התואמים את מצבו הרפואי בהתחשב בכל המחלות והליקויים הרפואיים. יש בנמצא חובה להיערך לישיבה זו נכונה, לרכז את כל הבעיות הרפואיות, פיזיות ונפשיות ובהתאם לפעול. מובהר כי יש בנמצא מצבים רבים בהם אזרח זכאי להטבה, משמע - כלל הבעיות הרפואיות שלו מביאות אותו לרף הנדרש, אך הלה לא מודע לכך. משכך, יש צורך בבחינה של כלל המגבלות והבעיות, לחשבן ולהציגן נכונה וזאת על מנת לקבל את המגיע, כאשר ראוי.
 
יצוין כי נכים שכבר נקבעו להם נכויות רפואיות בשיעור הנדרש לשם קבלת הפטור, כדוגמת נפגעי פעולות איבה או ניצולי שואה מכוח חוק נכי המלחמה בנאצים, או עובד שניזוק במהלך עבודתו מכוח חוק הביטוח הלאומי, יהיו זכאים לפטור ממס באופן אוטומטי מכוח אותה קביעה, ולא יצרכו לעבור ועדה נוספת. בשל הבירוקרטיה הכרוכה בהליך, מומלץ לגשת אליו בליווי עו"ד המתמחה בתחום, רצוי יוצא מס הכנסה, כזה הבקיא בתקנות ביטוח לאומי ובמבחנים לקביעת דרגת הנכות לפיהם מעניקה הוועדה הרפואית את אחוזי הנכות הנו הכרחי, בין היתר לטובת הערכת סיכויי התביעה לקבלת הפטור ממס עוד בשלבים מוקדמים והאפשרות למנוע הגשה תביעה מיותרת.  יודגש כי במידה ותתברר זכאות וההליך יבוצע באופן הנכון הרי שבנוסף לשנה השוטפת, עומדת אפשרות לקבלת החזרי מס רטרואקטיבית לתקופה של 6 שנים.
 
משרדנו המורכב מעו"ד ורו"ח, חלקם יוצאי מס הכנסה, מתמחה בליווי אזרחים שכאלה, החל משלב ראשוני של ריכוז הבעיות הרפואיות, הכנת תיק רפואי, הגשה נכונה לוועדות המתאימות, הגשת בקשות מדויקות לקבלת הפטור והחזרים שנים אחורנית. עסקינן בבקיאות והתמקצעות אותה נשמח להעמיד לרשותך ולגרום לכך שתקבל החזר מס מהותי בגין שנים לאחור וכן תקבל גם בעתיד את הפטור ממס כקבוע בחוק. 
---------------------------
אנו עושים את כל המאמצים על מנת לענות בצורה מקצועית ומקיפה. יחד עם זאת, חשוב לנו להבהיר, כי אין לראות בתשובותינו כייעוץ משפטי מחייב ולאור העובדה כי אנו עדים לשאלות מעניינות ומקצועיות אשר לעתים חסרות בנתונים עובדתיים. משל כך אנו בדעה כי יהיה הכי טוב לתאם פגישה, על מנת שנוכל לתת לכם שירות מקצועי ואיכותי.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת ניוזלטרים, הודעות והזמנות לאירועים וכנסים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 1 גולשים

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.