מאת:


הנדון - הכרה בהוצאות רכב

שאלתך:
יש לי לקוח עצמאי (לא חברה) שהעיסוק שלו לבצע מסירות מכתבים של הוצאה לפועל ומכתבי תביעה מהבנקים, לשם כך הוא מעסיק 2 עובדים שעובדים בכל הארץ במסירות מכתבים. לצורך העסק הוא רכש 2 רכבים בחוזה העסקה של העובדים רשום כי אין לבצע נסיעות פרטיות וכמו כן ידוע לעבוד כי מדובר ברכב עבודה המיועד רק ורק לצורכי עבודה. העובדים חתמו על הסכמים ובסוף יום העבודה הרכב עומד במקום העסק או ליד מקום ביתו של העובד תלוי בזמן יצאה בבוקר לעבודה מאחר והעובדים מתחילים בשעות מקודמות (6:00). כל עובד עושה בממוצע 55,000 קילומטר בשנה.

שאלתי - 
 1. לעניין מס הכנסה האם יש אפשרות להכיר במלוא הוצאות הרכב ולא לבצע תיאום של 45% או שווי רכב?
 2. מה לגבי עניין מע"מ האם יש אפשרות להכיר לצורכי מע"מ את מלוא המע"מ?
אשמח אם תוכלו להפנות אותי לפסק דין בנושא.
 
תשובתנו:
 1. תקנות מס הכנסה (ניכוי הוצאות רכב), תשנ"ה-1995 מחריגות מההוראה הכללית כלי רכב מסוג "רכב תפעולי", המוגדר כרכב שהתקיים בו, להנחת דעתו של פקיד השומה, אחד מאלה:
  - הרכב הוא רכב ביטחון, כהגדרתו בתקנות התעבורה, התשכ"א-1961, המשמש בפעילות מבצעית או ביטחונית בלבד;
  - הרכב לא הועמד לרשות עובד כלשהו של המעביד, הוא משמש רק לצורכי המעביד או בעל משלח היד או העסק, לפי העניין, מקום העיסוק של המעביד, של בעל משלח היד או של בעל העסק, לפי העניין – אינו בבית מגוריו ובתום שעות העבודה הרכב אינו יוצא מחוץ למקום העיסוק.
 2. ככל וניתן יהא לסווג את כלי הרכב נשוא עניינינו "כרכב תפעולי"- הכרת הוצאות הינה מלאה, בשים לב כי על הרכבים להישאר במקום העיסוק בסיום יום העבודה.
 3. לעניין מע"מ, תקנות מס ערך מוסף, התשל"ו–1976 קובעות מהו סוג הרכב שיוגדר כפרטי לעניין הכרת תשומות. "רכב פרטי" לפי התקנות הוא רכב נוסעים פרטי דו-שימושי או רכב מסחרי שמשקלו מתחת ל-3.5 טון. ברכישת רכב כזה לצורכי שימוש בעסק לא יוכר מס ערך מוסף ברכישה פרט למקרים בהם הרכב הינו כלי עבודה עיקרי של העסק כגון: מונית, רכב סיור, רכב הסעות, שליחויות ורכב המשמש להוראת נהיגה.
 4. בעניינו, יתכן וניתן יהיה לטעון כי הרכבים הנם כלי העבודה העיקרי של העסק (שליחויות).
 5. לעניין הכרת תשומות כנגד הוצאות שוטפות של אחזקת רכב – ניתן להכיר מע"מ בגובה 2/3 והיתרה תתווסף לסכום ההוצאה אשר יקוזז כנגד הכנסות לעניין מס הכנסה.
 6. ברכבים אשר אינם נכללים בתקנות, כלומר כלי רכב אשר משקלם מעל 3.5 טון ואלה שמשקלם פחות אשר פורטו ברשימה שבחוק, יוכר מע"מ מלא הן ברכישה והן בשוטף.
 7. אין לראות בתשובה זו משום ייעוץ משפטי מחייב.
  ---------------------------
  אנו עושים את כל המאמצים על מנת לענות בצורה מקצועית ומקיפה. יחד עם זאת, חשוב לנו להבהיר, כי אין לראות בתשובותינו כייעוץ משפטי מחייב ולאור העובדה כי אנו עדים לשאלות מעניינות ומקצועיות אשר לעתים חסרות בנתונים עובדתיים. משל כך אנו בדעה כי יהיה הכי טוב לתאם פגישה, על מנת שנוכל לתת לכם שירות מקצועי ואיכותי.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת ניוזלטרים, הודעות והזמנות לאירועים וכנסים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 1 גולשים

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.