מאת:


הנדון - שיפוי מביטוח לעניין מע"מ

שאלתך:
לאדם נשרפה חנות הלבשה הכוללת מלאי וציוד בשווי של כמיליון ש"ח אשר בשעתו נדרשו בתשומות.
כיום קיבל שיפוי מביטוח - האם השיפוי חייב במע"מ?


תשובתנו:

 1. מימוש כפוי על ידי מעשה נזיקין (בגינו ניתן הפיצוי) אינו מהווה 'מכר' על פי חוק מע"מ, לפיכך הפיצוי בגין נזק אינו חייב במע"מ. חיזוק לכך ניתן למצוא בפסיקה ובהוראת מע"מ - תאמ"ו 66.714.2 אשר לפיה: "פיצוי כספי המתקבל מחברת ביטוח או מהמוכר (כנראה הכוונה 'מהמזיק' – תוספת שלי ב.מ.) בגין נזק, אינו תמורה עבור "עסקה", ולכן אינו חייב במע"מ".
   
 2. יחד עם זאת, מס תשומות שנוכה כדין בגין נכסים אלו - לא יידרש חזרה עלי ידי שלטונות מע"מ וזאת בהתאם להוראת מע"מ - תאמ"ו 66.714.1 אשר לפיה: "עוסק שניכה מס תשומות כדין בעבור נכסים שניזוקו (כגון: שריפה, גניבה, פריצה וכו') – נוהג כדין, ואין לדרוש ממנו בחזרה את מס התשומות.
   
 3.  נוסיף כי בפסק דין בעניין אבי צמיגים נגד ממונה אזורי חיפה אישר ביהמ"ש העליון (ע"א 507/02) את קביעתו של מנהל מע"מ אשר לא דרש מע"מ על פיצויים שנתקבלו עקב נזקי שריפה, שכן עצם קבלת פיצוי או שיפוי בגין נזק רכוש, אינו אירוע המחייב במע"מ.
   
 4. אין לראות בתשובה זו משום ייעוץ משפטי מחייב.
  ---------------------------
  אנו עושים את כל המאמצים על מנת לענות בצורה מקצועית ומקיפה. יחד עם זאת, חשוב לנו להבהיר, כי אין לראות בתשובותינו כייעוץ משפטי מחייב ולאור העובדה כי אנו עדים לשאלות מעניינות ומקצועיות אשר לעתים חסרות בנתונים עובדתיים. משל כך אנו בדעה כי יהיה הכי טוב לתאם פגישה, על מנת שנוכל לתת לכם שירות מקצועי ואיכותי.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת ניוזלטרים, הודעות והזמנות לאירועים וכנסים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 2 גולשים

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.