מאת: אלי דורון, עורך דין - ירון טיקוצקי, עורך דין (רואה חשבון ) - סיון קאופמן, עורכת דין


חשבון בנק משותף הוא למעשה חשבון שרשומים בו יותר מבעל חשבון אחד. מידת השותפות נקבעת בהתאם לתנאים שהוסכמו בין שותפי החשבון. בעת פתיחת חשבון משותף נוצרות שתי מערכות יחסים: האחת, בין בעלי החשבון, והשנייה, בין כל אחד מבעלי החשבון לבין הבנק. לעניין זכויות החתימה בחשבון המשותף נהוג כי עם פתיחת החשבון, השותפים חותמים בטופס פתיחת החשבון על הרשאה הדדית, לפיה הזכות ליתן הוראות בחשבון, תהיה נתונה לכל אחד מהם לחוד. יודגש כי כל אחד מהשותפים רשאי לבטל הרשאתו, אולם במצב של ביטול הדדי רשאי הבנק לקבל הוראות בחשבון אך ורק מכל השותפים יחד.

היתרונות בחשבון בנק משותף
איתנות פיננסית: עצם העובדה כי מרבית הכספים של השותפים לחשבון, אם לא כל הכספים, מרוכזים בחשבון בנק אחד, הופכת את החשבון לחשבון יציב יותר המצטייר בעיני הבנק כחשבון בו מתנהלת פעילות פיננסית קבועה ושיטתית של השותפים. עניין אשר משליך ישירות על יחס הבנק כלפי השותפים, גם ברמה האישית.

הטבות שונות: השותפים המנהלים חשבון בנק משותף, נהנים מהטבות שונות כגון: החיסכון בעמלות, האפשרות לקבל הלוואות בתנאים טובים יותר, מסגרות אשראי גבוהות יותר, יחס אדיב מצד נציגי הבנק ועוד. ייתכן ובעלי החשבון כלל לא היו זוכים לאותן הטבות אלמלא החשבון המשותף.

מעבר להטבות הבנקאיות השונות העומדות בפני השותפים, חשבון מסוג זה מעניק לבעלי החשבון המשותף בקרה טובה יותר על עולמם הפיננסי.
גם הבנקים נהנים מחשבון מסוג זה, מאחר והמדובר בחשבון יציב המייצר פחות סיכונים לבנק.

 

הסיכונים בחשבון בנק משותף

עיקול בחשבון: לא אחת נתקלים השותפים בסיטואציה בה אחד מהם נקלע לקשיים כלכליים שיביאו לניהול הליכי הוצאה לפועל נגדו. אחת הסנקציות המרכזיות, הננקטות במסגרת ניהול הליכי הוצאה לפועל, הינה צעד של עיקול ובכלל זה עיקול כספי חשבון הבנק. זכות העיקול נקבעת על פי סוג החשבון וזכויות החתימה בו כפי שהוגדרו בעת פתיחת החשבון. כאשר לשותפים זכות חתימה יחד בחשבון המשותף לא ניתן לבצע עיקול כספים מהחשבון בגין חוב שצבר אחד השותפים. לעומת זאת, במצב בו מוקנית לכל שותף זכות חתימה נפרדת בחשבון המשותף, כן ניתן לבצע עיקול מהחשבון שמנהלים השותפים יחד. בהתאם להלכה הפסוקה בעניין זה, הזוכה בהליך ההוצאה לפועל רשאי לעקל את מלוא הסכום בחשבון הבנק של החייב, במקרים בהם לשותף החייב זכות חתימה נפרדת ועצמאית בחשבון.

 

קיזוז מהחשבון: לעיתים אחד מהשותפים מנהל בנוסף לחשבון המשותף, חשבון נפרד המצוי ביתרת חובה. קיימות שתי תפיסות שונות בעניין זכות הקיזוז של הבנק במקרה מסוג זה: על פי התפיסה הראשונה, הבנק רשאי לקזז את חובו של לקוח הנובע מן החשבון שלו כיחיד כנגד היתרה בחשבון המשותף, כל אימת שלבעל החשבון האפשרות לתת הוראת תשלום לבנק בנפרד וללא התערבות הצד האחר; גם התפיסה השנייה תומכת בעיקרון כי הבנק רשאי לקזז את חובו של הלקוח, הנובע מן החשבון שלו כיחיד כנגד היתרה שבחשבון המשותף. אולם, זכות זו מוקנית לבנק עד כדי חלקו היחסי של אותו שותף בחשבון.

פטירת אחד מהשותפים: פטירתו של אחד מהשותפים בחשבון תגרום להקפאת החשבון עד להוצאת צו ירושה או צו קיום צוואה. אין כך הדבר במקרה בו השותפים חתמו על סעיף "אריכות ימים" שמטרתו למנוע את הקפאת החשבון בעקבות פטירת אחד מהשותפים. נדגיש כי השימוש בסעיף "אריכות הימים" החל רק בשנים האחרונות וחל רק בחלק מהבנקים.

התייחסות לכל אחד ואחד מהפרמטרים שאוזכרו לעיל הינה צעד הכרחי בבואכם לשקול האם באמת משתלם לכם לפתוח חשבון בנק משותף.
האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי ואינו בא במקום ייעוץ משפטי.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

העברת כסף מחשבון בנק בחו"ל לישראל בימי הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו ידע להתנהל בשמך מול המערכת הבנקאית ו/או כל גוף נדרש אחר, לשכות משפטיות של בנקים, קציני ציות ועוד, לטובת הבטחת העברת כספים מחו"ל לישראל באופן המתיישב עם הוראות בנק ישראל.

התנהלות מול בנק בישראל המסרב לקבל כסף המועבר מחו"ל

מאת: אלי דורון, עו"ד

משרדנו מתמחה בייצוג ישראלים מול בנקים בישראל המסרבים לקבל העברות בנקאיות של כספים, המועברות מחשבון בנק בחו"ל לחשבון הבנק של הלקוח בישראל - לחצו כאן לפרטים.

העברת חסכונות עבודה מחו"ל

מאת: צוות האתר

ישראלים רבים עוברים לחו"ל לטובת עבודה במדינה זרה – שם מאמינים הם כי ניתן יהיה להרוויח יותר מכפי שהם מרוויחים בישראל ובכך לשדרג את עצמם ואת משפחתם.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם