קניין רוחני הוא מונח משפטי כללי המתייחס לזכויות הקשורות ליצירה בטובין ובמשאבים שאינם מוחשיים כגון המצאות, תוכנות מחשב, סמלים או מילים שמזהים מוצר מסחרי, עיצובים גרפיים, ספרות ויצירות אמנות, מוזיקה וסרטים, ציורים וצילומים.
 
מטרתם העיקרית של דיני הקניין הרוחני הינה להגן על התוצרים הרוחניים והאינטלקטואליים הנ"ל ובכך לספק תמריץ וכדאיות להמצאה וליצירה. בשל כך, נחשבת ההגנה על הקניין הרוחני לאחד הכלים החשובים בצמיחתן הכלכלית של מדינות. דיני קניין רוחני משיגים תכלית זו באמצעות הענקת זכויות בלעדיות ליוצרים, ממציאים ומעצבים, כדי להבטיח להם הנאה כלכלית מפרי עמלם הרוחני והאינטלקטואלי תוך כדי איזון בינם לבין האינטרס הלגיטימי של הציבור לעשיית שימוש הוגן ביצירות בנסיבות מסוימות.
 
הקניין הרוחני מחולק לכמה ענפים מרכזיים:
פטנטים, זכויות יוצרים, סימני מסחר, מדגמים ועוד כמה ענפים ממוקדים יותר, כמו זני צמחים, זכויות שידור, הגנה על מעגלים מודפסים, וזכויות המכונות "זכויות שכנות", כמו זכות ביצוע של מבצעים. זכויות יוצרים עוסקים בהגנה שניתנת ליוצר או לבעלים של יצירה מפני שימוש בלתי מורשה ביצירה שהיא קניין רוחני שלו. הגנה זו באה להגן על דרכי ביטוי, ומטרתה לעודד את העשרת עולם הביטויים.
ככלל, נהוג לסמן יצירה שרוצים להדגיש שיש למישהו זכויות שמורות עליה באמצעות הסימון © ולידו הביטוי "כל הזכויות שמורות", אך ברוב מדינות העולם (כולל בישראל) הדבר איננו הכרחי, והיצירה תהיה מוגנת גם ללא הסימון, אם היא עומדת בתנאים מהותיים אחרים.
למעשה, דיני זכויות יוצרים מגנים על "ביטוי מקורי". כתוצאה מן האמור, מה שאינו נחשב ל"ביטוי", כגון רעיונות ועובדות, אינו מוגן בזכויות יוצרים. כמו כן, הדרישה כי הביטוי יהיה "מקורי" הינה מרכזית בדיני זכויות יוצרים, ומגלמת דרישה שמקור היצירה הוא ביוצר. בהתאם לכך, מי שמעתיק יצירה של אחר, גם אם ההעתקה נעשית ברשות, איננו המקור של היצירה, ולכן ההעתקה איננה מוגנת.
כל יצירה שאדם יצר (גם אם לא פורסמה), ללא תלות במדיום שבו פורסמה, מוגנת על ידי החוק, ובתור שכזו אין להעתיקה ללא רשותו של בעל זכויות היוצרים. מעבר לדרישה הנ"ל לפיה על כל יצירה להיות מקורית כדי שתזכה להגנה, נוספה דרישה נוספת והיא דרישת הקיבוע. הכוונה היא לכך שהיצירה צריכה להיות מקובעת בחפץ פיזי. כך למשל, לחן צריך להיות מוקלט על תקליטור או רשום על נייר בתור תווים מוסיקליים.
 
משרדנו, צבר במשך השנים ידע וניסיון רבים בייצוג לקוחות בתחום הקניין הרוחני, בין אם מדובר בצד שטוען כי הפרו את זכויות הקניין הרוחני שלו ובין אם מדובר בצד הנתבע בשל הפרת זכויות הקניין הרוחני של אחרים. באמצעות צוות עורכי דין מיומן, ידע משרדנו לייצג באופן המיטבי כל בעל דין בתחום הקניין הרוחני, בין אם בערכאות המשפטיות השונות ובין אם מול גופים מוסדיים רלבנטיים כגון רשם סימני המסחר.
 
לייעוץ משפטי ראשוני בנושא, צרו עמנו קשר:  054-4251054
 

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.


מידע מקצועי

טיפול בתביעות בדבר העתקת תמונות ותכנים באינטרנט

המשמעות היא כי יש בנמצא יותר ויותר גורמים שרק מחפשים אחרים המעתיקים מתוך האתר שלהם או מכל מקור אחר תמונות, סמלים, סרטים, תכנים ועוד וזאת על מנת לתבוע מהם כסף. למעשה החוק בישראל מאפשר היום די בנקל לתבוע כל גורם המעתיק תמונה או יצירה אחרת או מאמר שהזכויות יוצרים בו שייכים לאחר....

תביעות עקב הפצת לשון הרע באינטרנט

עידן רשת האינטרנט והרשתות החברתיות מאפשר לכולנו להתבטא ולהגיע לקהל גדול יותר מאי פעם ללא מתווכים, ובדומה לכל כלי שימושי ניתן בימנו לנצל זאת במקרים רבים גם לרעה.

רישום סימני מסחר והגנה כנגד מפרים

סימן מסחרי הינו אמצעי חשוב ביותר לטובת מיתוג וקידום מוצר, שירות ועוד, ומשכך חשוב וראוי לרשום אותו בצורה נכונה, כסימן הנמצא בבעלות ממציאו. רישום הסימן המסחרי מבטיח את הבעלות של הלקוח בסימן ומאפשר לו לעשות בו שימוש באופן בלעדי ובכלל זה, להשתמש בו לטובת פרסום פועלו, לבדל אותו מאחרים, למכור אותו, להשכיר אותו וכדומה.

כיצד נגן על האפליקציה שבפיתוחנו?

החשש הקיים אצל יזמים הוא לרוב הפחד כיצד יגנו על הפיתוח שלהם, הן בשלב ההמצאה והן בשלב השימוש. כדי לענות על החשש וחוסר הבהירות מומלץ להתייעץ עם מומחה בתחום שידריך וימנע מהרעיון שלכם "להיגנב" ע"י האחר.

תופעת הפרת זכויות הקניין הרוחני ותפקידו של אגף המכס במלחמה בתופעה זו

קניין רוחני מוגדר כזכות הבעלות של מאן דהוא על היבטים ערטילאיים, לא מוחשיים, של מוצרים שונים אשר בהם הושקעו על ידו הון, מאמץ וכושר יצירה.

הפחתות מס בתחום הקניין רוחני

בתאריך 24 במאי 2012 נתנה הממשלה הקפריסאית אור ירוק להענקת שורה ארוכה של תמריצי מס אשר נועדו להביא לצמיחתה וחיזוקה של כלכלת האי השוכן בים התיכון. תמריצי המס נוגעים לתחומים נרחבים תוך מתן דגש מיוחד על משטר הקניין הרוחני במדינה, מתוך תכלית עיקרית שמטרתה לשפר ולשכלל את התחרותיות בענף זה ולהביא להרחבת ההשקעה בפיתוח ומחקר.

ביהמ"ש הורה לשותף במיזם אינטרנטי להשיב את התוכנה והדומיין בו עשה שימוש לחברה המשותפת

לאחרונה התפרסם פסק דין מפי כב' השופטת ד'ר דרורה פלפל, שעניינו תביעה למתן צו מניעה קבוע ולקביעת פיצוי כספי בגין הפרת זכויות קניין רוחני ועשיית עושר ולא במשפט הנובעות מהעברת רישום הבעלות בשם המתחם "Blidira.co.il" על שם חברת "מקורות תוכנה בע"מ. כמו כן מעשיית שימוש שלא כדין בדומיין ובתוכנה שפותחה במסגרת מיזם אינטרנטי.

ע"א 9183/09 The Football Association Premier League Limited נגד פלוני

המשיב הוא בעל אתר אינטרנט המציע לגולשים צפייה ישירה במשחקי כדורגל בשידור חי ללא תשלום. בית המשפט המחוזי קבע כי לא הופרו זכויות היוצרים של הליגה שמשדרת את השידור החי. כמו כן קבע בית המשפט המחוזי לעניין "שימוש הוגן" כי מדובר במקרה זה בפעילות שיש בה תרומה חברתית חשובה, וכי למשתמשים קיימת זכות להשתתף בחיי התרבות ולצפות במשחקי ספורט בינלאומיים.

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם