מאת: מערכת האתר


מיסוי בינלאומי הינו מרכיב חשוב ומרכזי ביותר בקרב גופים וחברות ישראליות רבות ושונות בשנים האחרונות בעקבות המצב בו לגופים מסחריים ישראלים רבים מתאפשר לסחור ולמכור את המוצרים והשירותים שלהם ברחבי העולם ללא בעיות ובמקביל להפעיל חברה ושלוחות כשסוגיות המיסוי הבינלאומי בנושא שונות ומשונות. 

במציאות חיינו כיום, מציאות האינטרנט, כמעט כל אדם מן השורה יכול לקיים עסקים שונים בחוץ לארץ ללא קושי רב וליצור עבורו פרנסה והכנסה גם ממקום מושבו בארץ. במטרה לנסות ולהתמודד בסוגיות שונות של מיסוי בין לאומי הקימו רשויות המס בישראל לפני למעלה מ-15 שנים את היחידה למיסוי בינלאומי במטרה שכדי תסדיר ותעניק טיפול יסודי ועקבי בנושא המורכב.

מיסוי בין לאומי - אז וכיום

בעבר נהגו בישראל לפעול לפי מדיניות החיובים הטריטוריאלית שלפיה על כל אחד הוטל מיסוי על מקורות ההכנסה שהיו ידועים ברחבי המדינה בלבד, ללא קשר לעובדה אם הינך תושב מקומי או חוץ. בעשור האחרון החלה להתקיים במחוזותינו רפורמת המס שכללה את אומץ בסיס החיוב האישי לפיו הינך מחויב במס על כל הכנסה – בין אם מקורה בישראל או בין אם מעבר לים. 

תושב ישראלי נדרש כיום לשלם מסים על בסיס בינלאומי, כלל עולמי, בזמן שתושב חוץ ישלם על הכנסות "ישראליות" בלבד. לצורך העניין כתב חדשות ישראל בחי בלונדון אבל משתכר מחברת חדשות בישראל ששוכרת את שירותיו, ישלם מס בישראל על הכנסה זאת גם אם נכנסת לחשבון בנק בבריטניה. לעומת זאת כתב חדשות בריטי שחי בישראל ומעניק את שירותיו לחברה בריטית, משכורתו בבריטניה תחויב במיסוי הבריטי, גם במקרה שהמשכורת נכנסה לחשבון ישראלי.
 

מבחן התושבות

למעשה מי שמכריע את מבחן התושבות בסוגיות מיסוי בינלאומי הוא מס הכנסה שמחליט בפועל איפה מתקיים מרכז החיים של כל אדם. בכדי לקבל החלטה בסוגיה, מס הכנסה בוחן את קשריו השונים של הנבחן בהיבט המשפחתי, חברתי וכלכלי כמובן בדגש על מקום המגורים והעבודה, חשבונות הבנק השונים וכו'. לצורך העניין אם בשנת המס הנבדקת הנבחן חי בארץ יותר ממחצית ימות השנה אזי רוב הסיכויים שיוכרז כתושב מקומי.

ננסה לפשט את הדברים – ישראלית נשואה, בעלת משפחת ואמא לילדים שעובדת בשגרירות מסוימת באחת ממדינה אירופה ובמסגרת תפקידה שוהה את מרבית ימות השנה באותה מדינה זרה ובמקביל שוהה בארץ סדר גודל של חודשיים עד שלושה, מרבית הסיכויים שתוכרז כתושבת ישראל בשל העובדה כי מרכז החיים הכולל את הילדים והמשפחה נמצא בישראל.

מה בנוגע לחברה או גוף מסחרי?

גם מעמד התושבות של חברות או גופים מסחריים בסדרי גודל שונים נבחן על ידי רשות המס ולרוב נקבע באמצעות שתי השאלות המרכזיות הבאות:
א. היכן רשום אותו הגוף והיכן למעשה מתקיימת מרבית הפעילות שלו?
ב. האם מרבית הפעילויות הניהוליות השוטפות מתרחשות בארץ או בחו"ל?

מהו ההבדל בפועל?

במקרה של קביעת תושבות חוץ לא קיימת משמעות והבדלים רבים בכל הנוגע לחברות המס בישראל. כלומר המחוייב ידרש בתשלומי מדרגות המיסוי הזהים לתושב מקומי כאשר אין בפועל הקלה או החמרה עם כל ישראל שהוגדר תושב חוץ ו/או כאלו בעלי הכנסות מעבר לים המדווחות והמחוייבות במס בארץ. 

אמנות בינלאומיות למניעת כפל מס

חשוב לדעת כי בפועל ישנה התנגשות בין מדיניות מדינות שונות לגבי אופן גביית המיסים. כך למשל ישראל שחי בארץ ומתפרנס למחייתו מעסק כלשהו הרשום בצרפת ומתקיים באמצעות גורמים צרפתיים, אזי איזו מדינה למעשה, ישראל או צרפת, היא בעלת זכות הנגיסה הראשונה? האם המסים מגיעים למדינה שיוצרת את ההכנסה בפועל או בעצם "התושב הישראלי" הוא מקור ההכנסה?

לרוב הזכות ניתנת למדינה שבה נוצרים באופן שוטף הרווחים השונים, ובמקרה הזה צרפת, ולאחר שזאת תקח את המגיע לה, גם בתסריט של מסים הנמוכים יותר מאלו שהיו נגבמים בארץ, המדינה לא תוכל לגבות מסים נוספים עקב האמנות הבינאלומיות למניעת כפל מס. אמנות אלו נועדו לשלול תרחישי מיסוי בו נגבים מסים כפולים על מקור הכנסה זהה.
 
בנוסף, יש לזכור כי במרבית אמנות מסוג זה שישראל חתומות עליהן, ישנה מדיניות העברת מידע. כלומר גם בתסריט של מניעת כפל מס, רשויות המס הישראליות מפקחות למעשה על הכנסות במדינות שונות במטרה למנוע כמובן תרחישים שונים של העלמות מס ו/או עבירות מס נוספות אחרות.

כיצד אנחנו יכולים לסייע בנושא?

למשרדנו, המורכב מעו"ד ורו"ח חלקם יוצאי רשויות מס, התמחות ייחודית בכל הקשור במיסוי בינלאומי. ברשותנו הידע והיכולת להקים מבנה מס בין-לאומי המבוסס על אמנות מס אשר יקנה ללקוח יתרון מס באופן בו החברות אשר יפיקו את ההכנסות וינהלו את הפעילות ימצאו במדינות בהן שיעור המס הוא נמוך ואולי גם אפסי, זאת תוך הקטנת החשיפה לסוגיות מס אחרות. כמו כן משרדנו מספק שירותי ייעוץ, ליווי וסיוע בעניין מיסוי בינלאומי גם ליחידים, ולרבות עולים חדשים ותושבים חוזרים.

על מנת לברר פרטים בנושא מיסוי בין-לאומי וכיצד הוא משפיע עלייך ו/או החברה שברשותכם, פנה אלינו עוד היום לייעוץ אישי מיוחד ונשמח להעמיד לשירותך את מיטב מומחי המס הבינלאומי במשרדנו.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף חיפה 04-8147500 סניף מרכז 03-6109100

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 4.85 ע"י 21 גולשים

עשוי לעניין אתכם

תכנון מס לישראלים המקימים חברה ברומניה

תכנון מס לישראלים המקימים חברה ברומניה

מאת: אלי דורון, עו"ד

ליווי משפטי ותכנון מס לישראלים המבקשים להקים חברה ברומניה, לטובת רכישת נדל"ן ו/או לטובת כל פעילות עסקית אחרת

רילוקיישן

רילוקיישן

מאת: צוות האתר

ישראלים רבים עוברים לעבוד במדינות זרות, אם לתקופה קצובה ואם לתקופה לא מוגדרת. יש העושים צעד זה ביחד עם בני המשפחה ויש המעדיפים לעשות כן עצמאית.

האם ה-OECD מעודד שלא במכוון עלייה לישראל?!

האם ה-OECD מעודד שלא במכוון עלייה לישראל?!

מאת: אלי דורון, עו"ד

בשנים האחרונות עדים אנו למגמה הולכת וגוברת של הגדלת המאבק בהלבנת הון והגברת האכיפה של רשות המסים בישראל ובעולם כולו. כחלק מאותו מאבק, הולכת ומסתמנת ברחבי העולם כולו מגמה כוללת של "חובת דיווח" וביטול החיסיון הבנקאי שהיה קיים על פני שנים רבות.

הוסף תגובה