מאת: מערכת האתר


מיסוי בינלאומי הינו מרכיב חשוב ומרכזי ביותר בקרב גופים וחברות ישראליות בשנים האחרונות בעקבות המצב בו לגופים מסחריים ישראלים רבים מתאפשר לסחור ולמכור את המוצרים והשירותים שלהם ברחבי העולם ללא בעיות ובמקביל להפעיל חברה ושלוחות כשסוגיות המיסוי הבינלאומי בנושא רבות ושונות.

במציאות חיינו כיום, מציאות האינטרנט, כמעט כל אדם מן השורה יכול לקיים עסקים שונים בחוץ לארץ ללא קושי רב וליצור עבורו פרנסה והכנסה גם ממקום מושבו בארץ. במטרה לנסות ולהתמודד בסוגיות שונות של מיסוי בין לאומי הקימו רשויות המס בישראל לפני למעלה מ-15 שנים את היחידה למיסוי בינלאומי במטרה שכדי תסדיר ותעניק טיפול יסודי ועקבי בנושא המורכב.
 

מיסוי בין לאומי - אז וכיום

בעבר נהגו בישראל לפעול לפי מדיניות החיובים הטריטוריאלית שלפיה על כל אחד הוטל מיסוי על מקורות ההכנסה שהיו ידועים ברחבי המדינה בלבד, ללא קשר לעובדה אם הינך תושב מקומי או חוץ. בעשור האחרון החלה להתקיים במחוזותינו רפורמת המס שכללה את אומץ בסיס החיוב האישי לפיו הינך מחויב במס על כל הכנסה – בין אם מקורה בישראל או בין אם מעבר לים. תושב ישראלי נדרש כיום לשלם מסים על בסיס בינלאומי, כלל עולמי, בזמן שתושב חוץ ישלם על הכנסות "ישראליות" בלבד. לצורך העניין כתב חדשות ישראל בחי בלונדון אבל משתכר מחברת חדשות בישראל ששוכרת את שירותיו, ישלם מס בישראל על הכנסה זאת גם אם נכנסת לחשבון בנק בבריטניה. לעומת זאת כתב חדשות בריטי שחי בישראל ומעניק את שירותיו לחברה בריטית, משכורתו בבריטניה תחויב במיסוי הבריטי, גם במקרה שהמשכורת נכנסה לחשבון ישראלי.

מבחן התושבות

למעשה מי שמכריע את מבחן התושבות בסוגיות מיסוי בינלאומי הוא מס הכנסה שמחליט בפועל איפה מתקיים מרכז החיים של כל אדם. בכדי לקבל החלטה בסוגיה, מס הכנסה בוחן את קשריו השונים של הנבחן בהיבט המשפחתי, חברתי וכלכלי כמובן בדגש על מקום המגורים והעבודה, חשבונות הבנק השונים וכו'. לצורך העניין אם בשנת המס הנבדקת הנבחן חי בארץ יותר ממחצית ימות השנה אזי רוב הסיכויים שיוכרז כתושב מקומי.

ננסה לפשט את הדברים – ישראלית נשואה, בעלת משפחת ואמא לילדים שעובדת בשגרירות מסוימת באחת ממדינה אירופה ובמסגרת תפקידה שוהה את מרבית ימות השנה באותה מדינה זרה ובמקביל שוהה בארץ סדר גודל של חודשיים עד שלושה, מרבית הסיכויים שתוכרז כתושבת ישראל בשל העובדה כי מרכז החיים הכולל את הילדים והמשפחה נמצא בישראל.
 

ומה בנוגע לחברה או גוף מסחרי?

גם מעמד התושבות של חברות או גופים מסחריים בסדרי גודל שונים נבחן על ידי רשות המס ולרוב נקבע באמצעות שתי השאלות המרכזיות הבאות:
א. היכן רשום אותו הגוף והיכן למעשה מתקיימת מרבית הפעילות שלו?
ב. האם מרבית הפעילויות הניהוליות השוטפות מתרחשות בארץ או בחו"ל?

 

מהו ההבדל בפועל?

במקרה של קביעת תושבות חוץ לא קיימת משמעות והבדלים רבים בכל הנוגע לחברות המס בישראל. כלומר המחוייב ידרש בתשלומי מדרגות המיסוי הזהים לתושב מקומי כאשר אין בפועל הקלה או החמרה עם כל ישראל שהוגדר תושב חוץ ו/או כאלו בעלי הכנסות מעבר לים המדווחות והמחוייבות במס בארץ. 
 

אמנות בינלאומיות למניעת כפל מס

חשוב לדעת כי בפועל ישנה התנגשות בין מדיניות מדינות שונות לגבי אופן גביית המיסים. כך למשל ישראל שחי בארץ ומתפרנס למחייתו מעסק כלשהו הרשום בצרפת ומתקיים באמצעות גורמים צרפתיים, אזי איזו מדינה למעשה, ישראל או צרפת, היא בעלת זכות הנגיסה הראשונה? האם המסים מגיעים למדינה שיוצרת את ההכנסה בפועל או בעצם "התושב הישראלי" הוא מקור ההכנסה?

לרוב הזכות ניתנת למדינה שבה נוצרים באופן שוטף הרווחים השונים, ובמקרה הזה צרפת, ולאחר שזאת תקח את המגיע לה, גם בתסריט של מסים הנמוכים יותר מאלו שהיו נגבמים בארץ, המדינה לא תוכל לגבות מסים נוספים עקב האמנות הבינלאומיות למניעת כפל מס. אמנות אלו נועדו לשלול תרחישי מיסוי בו נגבים מסים כפולים על מקור הכנסה זהה. בנוסף, יש לזכור כי במרבית אמנות מסוג זה שישראל חתומות עליהן, ישנה מדיניות העברת מידע. כלומר גם בתסריט של מניעת כפל מס, רשויות המס הישראליות מפקחות למעשה על הכנסות במדינות שונות במטרה למנוע כמובן תרחישים שונים של העלמות מס ו/או עבירות מס נוספות אחרות.
 

כיצד אנחנו יכולים לסייע בתחום זה?

למשרדנו, המורכב מעו"ד ורו"ח חלקם יוצאי רשויות מס, התמחות ייחודית בכל הקשור במיסוי בינלאומי. ברשותנו הידע והיכולת להקים מבנה מס בין-לאומי המבוסס על אמנות מס אשר יקנה ללקוח יתרון מס באופן בו החברות אשר יפיקו את ההכנסות וינהלו את הפעילות ימצאו במדינות בהן שיעור המס הוא נמוך ואולי גם אפסי, זאת תוך הקטנת החשיפה לסוגיות מס אחרות. כמו כן משרדנו מספק שירותי ייעוץ, ליווי וסיוע בעניין מיסוי בינלאומי גם ליחידים, לרבות תושבים חוזרים ועולים חדשים.

 

על מנת לברר פרטים בנושא מיסוי בין-לאומי וכיצד הוא משפיע עלייך ו/או החברה שברשותך,
פנה אלינו עוד היום לייעוץ אישי מיוחד ונשמח להעמיד לשירותך את מיטב מומחי המס הבינלאומי במשרדנו.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 4.86 ע"י 22 גולשים

עשוי לעניין אתכם

ייעוץ מס וליווי משפטי-חשבונאי לעולים חדשים ותושבים חוזרים

ייעוץ מס וליווי משפטי-חשבונאי לעולים חדשים ותושבים חוזרים

מאת: אלי דורון, עו"ד

משרדנו מתמחה בתכנון וייעוץ מס לעולים חדשים ותושבים חוזרים להם נכסים ו/או הכנסות ו/או פעילות בחו"ל או בישראל לטובת הבטחת שקיפות, חוקיות ונטרול כל חשיפה.

העברת כספים מאוקראינה לישראל

העברת כספים מאוקראינה לישראל

מאת: אלי דורון, עו"ד

משרדנו יודע לסייע ולהביא לידי העברה חוקית של הכספים לישראל - אנו נדע להתנהל מול הבנקים, הלשכות המשפטיות והרשויות האחרות ולהביא לידי כך שהכספים בסופו של יום יגיעו לייעודם.

אי התרת זיכוי מסי חוץ ששולמו על הכנסות שהופקו בחו

אי התרת זיכוי מסי חוץ ששולמו על הכנסות שהופקו בחו"ל כנגד המס החל בישראל

מאת: אלי דורון, עו"ד; ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); סטס קפיליוביץ, משפטן

ביום 9.8.2018 דחה בית המשפט העליון בקשה לדיון נוסף על פסק דינו של בית המשפט העליון אשר דחה את ערעורה של חברת יונו סימול בע"מ והעומד בראשה, מר יעקב הראל, על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בתל אביב במסגרתו נקבע כי אין לתן למערער זיכוי בסכום המס ששולם בארצות הברית על הכנסת תאגיד זר כנגד המס החל בישראל (דנ"א 5453-18 יעקב הראל ואח' נ' פקיד שומה גוש דן).

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם