מאת: אלי דורון, עו"ד; ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); רימון זינאתי, עו"ד


לאחר ניסיון מוצלח במיוחד שנצבר בתקופת הוראת השעה משנת 2011, יוצאת כעת רשות המיסים בהוראת שעה חדשה המאפשרת הגשת בקשות אנונימיות לגילוי מרצון, וזאת לתקופה של שנה מיום פרסומה (להלן: "הוראת השעה").
 
למעשה מדובר במהלך תקדימי, שטרם נראה דוגמתו, הפונה לכל איש עסקים ישראלי אשר ביצע עבירות מס ונותן לו הזדמנות "לנקות שולחן", להכשיר כסף "שחור" והכל מבלי שינקטו נגדו אי אילו הליכים פליליים. את כל זאת מאפשרת הוראת השעה לעשות מבלי שהמדינה תדע מי האזרח המבקש להכשיר את התנהלותו וזאת עד למועד בו העניין "נסגר" והמס המתחייב הוסכם בין הצדדים. לשון אחר, מדובר כאן על מהלך השקול לחנינת מס - המהלך נותן חנינה לכל עברייני המס, אשר עקב הנוהל החדש יפעלו משפטית נכון, בהתאם לנוהל ובהתאם למתבקש.

משרדנו, המורכב מעו"ד ורו"ח יוצאי רשויות המס ואשר לו ניסיון של עשרות שנים בתחום, מברך את המדינה על המהלך האמור. בניגוד למצב הדברים הרגיל, הגדולה בהוראת שעה זו, טמונה ביכולתו של נישום אשר העלים הכנסות מפעילותו בישראל או מחוצה לה, אם בתחום המסחר ואם בתחום מורכב אחר, להביא בסופו של הליך, להכשרת ההון השחור שנצבר על ידו - בכספת, בחשבון בנק ישראלי, בחשבון בנק זר, בחשבון בנק של צד שלישי או בכל מקום אחר.

אז מה עושים הלכה למעשה?

מניסיוננו, באמצעות הליך שומתי אנונימי, ניתן יהיה להביא להתדיינות ייחודית ותקדימית מול פקיד מס, בכל תחום ובכל ענף, ובכלל זה בענייני מס הכנסה, סוגיות מע"מ, מיסוי מקרקעין ואף סיווגי מכס מורכבים, להציג בפני הרשות את העובדות, ולהתנות את חשיפת שם הנישום בהסכם שומה, שתנאיו יקבעו מראש.
 
דהיינו, להגיע למצב בו החשיפה ותשלום המס יבשילו רק ככל והמו"מ עם הרשות, הושלם בהסכם. הלכה למעשה, הנסיבות המאפשרות קיום דיון שומתי אנונימי, בכל תחום וללא כל מגבלה, יוצרות זירת התנהלות שומתית חסרת תקדים, אשר מחד – מסייעת למדינה לגבות כספים רבים ומאידך, מאפשרת לנישומים להכשיר הון רב.

ברור וגלוי הוא כי בנסיבות בהן מתנהל מו"מ שומתי אנונימי באשר לחבות מס, בין עורך הדין המייצג את האזרח לבין פקיד המס המבקש לגבות את המס, בעוד האחרון אינו יודע מי האזרח המיוצג (אבל הוא כן יודע כמה האזרח חושב שעליו לשלם עבור המחדלים שנעשו) ובעוד עורך הדין המתנהל מולו מהווה קיר חסין הנהנה מחיסיון מוחלט - אזי, יש בנמצא סבירות מוגדלת לפיה פקיד המס יתגמש במידה מרבית, ככול שהחוק מאפשר, לטובת סיום המו"מ בהסכמה ובתשלום מס.
 
האזרח/איש העסקים יוכל לנקות שולחן ולשלם מס בגין מחדליו ובכך לנטרל חשיפה פלילית ולהישאר עם הון שעקב ההליך "הולבן" ופקיד המס, בזכות מקצועיותו, מסירותו ומגבלות החוק - יביא לקופת המדינה כספים נוספים אותם לא ניתן היה להביא אלמלא היה מסתיים הליך שומתי זה בהסכם שומה.

מהלך אידיאלי לישראלים רבים

מטבע הדברים, הוראת שעה ייחודית זו הנה אידיאלית לאנשי עסקים ישראלים רבים שלא דווחו על כל ההכנסות שלהם בישראל וכן לישראלים שהפיקו הכנסות מפעילות עסקית בינלאומית, אשר מעולם לא דווחו כדין לרשויות המס. כעת, ניתנת לאותם אנשי עסקים הזדמנות להכשיר את הונם במסגרת הסכם שומה כולל, וכל זאת בתנאים שיהיו מקובלים עליהם מבעוד מועד, ללא חשיפה להפתעות שומתיות כאלו ואחרות מצד הרשות.

ברור, כי מפאת החיסיון המוקנה לעורכי דין, ניהול הליך גילוי מרצון במסלול האנונימי יש שיעשה בליווי עו"ד ובפרט עו"ד המתמחה בדיני המס, שכן אגב כך יהא מנוע פקיד השומה מלקבל כל מידע נוסף על הפרשה ככל ובסופו של יום לא ייסגר התיק במסגרת הסכם שומתי. לשלמות התמונה נוסיף ונדגיש כי החיסיון ממנו נהנה עו"ד, להבדיל מבעלי מקצועות חופשיים אחרים, הנו חיסיון מוחלט, בלתי ניתן להסרה, לא בדרך של חקירה, לא בדרך של קבלת מסמכים או תפיסה ולא בכל דרך אחרת - עובדה שיש בה כשלעצמה כדי להוביל, בסופו של יום, לכלל הבנה מצד פקיד המס לפיה כדאי מבחינתו לקדם סגירתו של התיק בדרך של הסכם שומה.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

עם תום שנת 2018, יסתיים נוהל גילוי מרצון אנונימי

עם תום שנת 2018, יסתיים נוהל גילוי מרצון אנונימי

מאת: אלי דורון, עו"ד; ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); דורון פסי עו"ד

שימו לב!! נותרו שבועות ספורים עד לסוף שנת 2018 לטובת נקיטה מהירה בהליך של גילוי מרצון אנונימי.

רכבת אחרונה למבקשים גילוי מרצון אנונימי

רכבת אחרונה למבקשים גילוי מרצון אנונימי

מאת: אלי דורון, עו"ד

טוב יהיה לנצל את השבועות האחרונים שנותרו עד לסוף שנה זו לטובת נקיטה מהירה בהליך של גילוי אנונימי. משרדנו עושה זאת מזה שנים רבות, אנו מגישים את הבקשות באמצעות האינטרנט ופועלים עבור הלקוחות בנאמנות ובדיסקרטיות נטולת פשרות.

נטרול חשיפה פלילית באמצעות הליך גילוי מרצון

נטרול חשיפה פלילית באמצעות הליך גילוי מרצון

מאת: אלי דורון, עו"ד

הליך הגילוי מרצון מיועד לישראלים אשר מדעת או שלא מדעת בצעו עבירת מס, אם בישראל ואם מחוץ לישראל ועתה מבקשים הם להסיר את המחדל ולנטרל את החשיפה הפלילית.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם