מאת: אלי דורון


גילוי מרצון הוא פעולה הכרחית במצב בו יש צורך בהעברת כספים מחשבון בחו"ל אל פנים הארץ ולעל מנת להשתמש בו ללא חששות מהיתפסות ע"י רשויות החוק.

גילוי מרצון זה הוא מושג המתייחס לדיווח יזום למס ההכנסה על הכנסות מחוץ לגבולות המדינה או כל הכנסות שלא מדווחות לרשויות המס בישראל באופן אוטומטי. כאשר נוצר מצב שבו ישנן הכנסות אשר לא דווחו לרשויות המס מבעוד מועד, מומלץ להיעזר בעורך דין יועץ מס ולפעול בדרך זו.

מדוע ומתי כדאי לבצע גילוי מרצון?

היתרון הבולט בהליך זה, הוא זכייה בהתחשבות מצד רשות המסים ואי העמדה לדין- כך שלא ינקטו נגד המגלה צעדים משפטיים בתמורה לגילוי היזום. ישנן מדינות אשר בהן אף נקבע שיעור מס נמוך יותר באופן יחסי להכנסות אשר דווחו בדיעבד.

רשות המסים שאופת לעודד תיקון דיווחים שגויים והצהרה על כספים שלא דווחו ולמעשה מעודדת את האנשים לפעול בצורה אמינה כלפי הרשות ולכן היא מתחייבת לאי נקיטת צעדים משפטיים כלפיי אלו שיגיעו להתוודות מרצונם החופשי.

גילוי מרצון המקיים את התנאים הללו יכול לחול על העברות הבאות בלבד- השמטת הכנסות ו\או נכסים, ניהול ספרים לא תקין, אי תשלום מס מעסיקים ועבירות מס הקשורות לייבוא וייצוא. עבירה כגון אי הגשת דוחות למשל איננה נכללת באילו.

על מנת שיוכל להתבצע ההליך, על הפניה להיות אותנטית- כזו שלא נעשית לאחר בדיקה חקירה או עידוד ישיר כלשהו של רשות המס או רשויות אחרות, וכאשר לא מתבצע איסוף מידע לגביה מצד הרשות באותו הזמן. חשוב לדעת כי  גם מידע שהתפרסם בכלי התקשורת או במדיום כזה או אחר באופן פומבי לגביי הכנסות או הנכסים הקשורים לגילוי, נחשב כמידע שקיים ברשות המס ולכן לא ניתן לבצע את ההליך גם במקרה כזה. כלומר- רק אם המידע אינו מצוי ברשותו של אף גורם ציבורי ניתן לבצע את הפעולה.
 
 
גילוי מרצון בסיוע עורך דין מס

על מנת להגיש את הבקשה, יש צורך בסיועו של עורך דין מס. את הבקשה, מגיש עורך הדין למחלקת החקירות של רשות המיסים. במידה ותאושר הבקשה, יהיה המבקש חייב לעמוד בכל התשלומים שיקבעו, לרבות קנסות וריבית אשר יתווספו לחוב המס. גם כאן חשובה עזרתו של עורך הדין, שכן בכילותו לייעץ ולהוות זרוע מקשרת בין החייב לרשות, ובמקרים מסוימים אף להוריד את גובה הקנסות ולהפחית את הריבית.

אם מתעורר הצורך בהעברת כספים מחשבונות בחו"ל לישראל מומלץ לבצע את תהליך הגילוי מרצון על מנת לאפשר את השימוש החוקי בכסף ולהימנע מעבירה על החוק והעונשים הצפויים מכך.
 
 

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

עשוי לעניין אתכם

מוקד הכשרת הון שחור וגילוי מרצון

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

נכון להיום יש בנמצא ישראלים רבים שעדין מחזיקים בהון ו/או בכספים שחורים ובכך הם חשופים אזרחית ופלילית אל מול רשויות המס בישראל או מחוץ לישראל. חלקם מחזיקים בהון ו/או בכספים בדרכים מתוחכמות וחלקם מחזיקים את הכספים בדרכים פחות מתוחכמות, בבית, בארון, בכספת, אצל בן משפחה וכדומה.

הפחתת מס על הכנסות שמקורן מעבודה בהליכי גילוי מרצון

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דורון פסו, עו"ד

משרדנו שלח לאחרונה מכתב לשר האוצר משה כחלון, והעלה בפניו הצעה להענקת חנינת מס לנישומים הפונים להליך גילוי מרצון עבור הכנסות שמקורן מעבודה.

לא שילמת מס בישראל על נכס מושכר בחו"ל?

מאת: אלי דורון, עו"ד; ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דורון פסו עו"ד

בעלי דירה המפיקה הכנסה משכירות עליה - לא דיווחתם ושילמתם מס בישראל כנדרש? הליך גילוי מרצון עשוי להסיר מכם את סכנות ההליך הפלילי, קראו כאן בהרחבה בנושא.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם