מאת: אלי דורון, עורך דין - ירון טיקוצקי, עורך דין (רואה חשבון) - נאהי חמוד, עו"ד


השיקים, הינם אמצעי תשלום שכיח, בו משתמשים מרבית האזרחים במדינה, ולו יתרונות רבים ותרומה חשובה לקידום ופיתוח העסקים במשק, אך נוכח היתרבות המקרים בהם שיקים בודדים, או אף פנקסים שלמים, חתומים או ללא חתימה ,נגנבים מבעליהם, נדרשים האחרונים לנקוט בפעולות חשובות כדי למנוע הגניבה או לצמצם נזקים כתוצאה ממנה.

אין חולק, כי עדיף להקדים תרופה למכה, בכך שיש לשמור את השיקים במקום שמור ובטוח, להימנע מהשארתם ללא השגחה, הן בבית והן בכל מקום אחר כמו משרד או רכב, ועל אחת כמה וכמה אם מדובר בשיקים חתומים.

עם היוודע דבר הגניבה, על בעל חשבון הבנק לפנות מיידית וללא כל דיחוי למשטרה, לדווח על הגניבה, תוך ציון מספרי השיקים שנגנבו, ולדאוג לקבל לידיו אישור בדבר הגשת התלונה בו יפורטו כל הנתונים שמסר אודות השיקים שנגנבו.

מיד לאחר הגשת התלונה במשטרה, על בעל החשבון לפנות לסניף הבנק בו מתנהל חשבונו ולהורות להם לבטל השיקים שנגנבו, ולקבל מהבנק העתק הוראת הביטול, וחשוב כי יקבל לידיו מהבנק אף העתק של אישור "דוגמת חתימה", בו מופיעה חתימתו, והמשמש את הבנק לצורך אימות חתימתו על מסמכים שונים במהלך ניהול החשבון והפעלתו.

הצטיידות בעל החשבון בשני המסמכים הנ"ל (אישור בדבר הגשת התלונה למשטרה ודוגמת החתימה), חשובה ביותר, במקרה וצד שלישי כלשהו יבקש לפרוע שיק גנוב, שיחולל עם הצגתו לפירעון בהיותו מבוטל, ויבחר להגיש בקשה לביצוע השיק לאחת מלשכות ההוצאה לפועל.

בעל החשבון, ולאחר קבלת אזהרה מלשכת ההוצאה לפועל בדבר פתיחת תיק לביצוע אותו השיק, יוכל להגיש התנגדות לביצועו, לה יצרף ,בין היתר, תצהיר המפרט את כל העובדות הנוגעות לעניין, ושני המסמכים האמורים לעיל.

הליכי ההוצאה לפועל נגד בעל החשבון יעוכבו, מיג עם הגשת ההתנגדות, שתועבר לדיון בבית משפט השלום הסמוך ללשכת ההוצאה לפועל בה נפתח התיק, אשר יבחן בדיון שייערך את טענות הצדדים והעובדות הרלבנטיות, ויכריע אם לקבל ההתנגדות או לדחותה.

היה ורשם בית המשפט יחליט לקבל ההתנגדות, יועבר הדיון בתיק, כתביעה משפטית, בפני שופט, אך לרוב הצד השלישי, יבחר למחוק את התביעה נגד בעל החשבון, נוכח קבלת ההתנגדות, ומחיקת התביעה כאן, תסייע לבעל החשבון בהתנגדויות נוספות ככל שיוגשו שיקים נוספים שנגנבו ממנו לביצוע בלשכת ההוצאה לפועל.  

חשוב לציין, כי האמור לעיל אינו בבחינת  יעוץ משפטי ולא בא להחליף מתן ייעוץ משפטי בעניין ספציפי מסוים, על פי נסיבותיו.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

עשוי לעניין אתכם

העברת כסף מחשבון בנק בחו"ל לישראל בימי הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו ידע להתנהל בשמך מול המערכת הבנקאית ו/או כל גוף נדרש אחר, לשכות משפטיות של בנקים, קציני ציות ועוד, לטובת הבטחת העברת כספים מחו"ל לישראל באופן המתיישב עם הוראות בנק ישראל.

התנהלות מול בנק בישראל המסרב לקבל כסף המועבר מחו"ל

מאת: אלי דורון, עו"ד

משרדנו מתמחה בייצוג ישראלים מול בנקים בישראל המסרבים לקבל העברות בנקאיות של כספים, המועברות מחשבון בנק בחו"ל לחשבון הבנק של הלקוח בישראל - לחצו כאן לפרטים.

העברת חסכונות עבודה מחו"ל

מאת: צוות האתר

ישראלים רבים עוברים לחו"ל לטובת עבודה במדינה זרה – שם מאמינים הם כי ניתן יהיה להרוויח יותר מכפי שהם מרוויחים בישראל ובכך לשדרג את עצמם ואת משפחתם.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם