מאת: עורך דין אלי דורון


הלבנת הון היא פעולה כלכלית שמטרתה להסוות את מקור הכסף ולספק לבעל ההון השחור
(הון שהושג כתוצאה מפעילות בלתי חוקית או מהעלמת מס) הסבר מניח את הדעת לרשויות המס או האכיפה. 

הלבנת הון מוגדרת כפי שמשתמע מהחוק ככל פעולה שנועדה על מנת להסוות את מקורו האמיתי של רכוש ואת כל הפרטים הנוגעים אליו, כאשר מדובר ברכוש שיש סביבו עבירה על החוק. הלבנת הון איננה פעולה ספציפית אחת והיא למעשה תהליך מורכב וארוך שבמהלכו מתבצעות שלל פעולות הלבנה שמתחיל כבר בביצוע העבירה הראשונית הקשורה לרכוש ו/או הון שחור, וכלה בשימושים שנעשים ברכוש לאחר הלבנתו.
 

הלבנת הון = כיבוס כספים 

הלבנת ההון נקראת גם "כיבוס כספים" זאת משום שבפעולה זו למעשה נעשה "כיבוס" של הכסף, מכסף לא חוקי לכסף נקי - שלא ידועים מקורותיו הבלתי חוקיים או שניקו ממנו את הפרטים המקשרים אותו לעבירות על החוק ולפשיעה. כך בעזרת הלבנת הון ניתן להפוך רכוש או כסף שהושג באופן בלתי חוקי לחוקי כביכול, משום שנעשה טשטוש והעלמה של מקורותיו הלא חוקיים. לרוב מתקשרות הלבנות הון עם עולם הפשיעה המאורגנת. למשל, כסף אשר מגיע מסחר בחומרים לא חוקיים, בנשים, גביית דמי חסות ועוד עסקים בלתי חוקיים. לא זאת בלבד, אלא שהלבנת ההון מהווה גם את הבסיס לכל עסק כלכלי שאיננו פועל או נוסד בהתאם לתקנות החוק הרלוונטיות. אך כיום, הלבנת הון לא נעשית רק בידי פושעים או עסקים בלתי לגאליים אלא גם במקרים נורמטיביים, למשל:
• פיצול הפקדות של סכום כסף גבוה באופן מיוחד, בהפקדות שסכומן קטן מהסכום המצריח דיווח.
• זיוף מסמכים קבלות ורישומים.
• החלפת מוצרים גנובים במוצרים לגאליים וכולי.

כיום פעולות אלו אינן חוקיות באופן מובהק, בניגוד לעבר אשר לא הופיעו תקנות חוק בעניין זה - החוק האוסר על הלבנת הון נחקק בישראל בשנת 2000.

 

עבירות הלבנת הון וכספים

עבירות הלבנת הון משתייכות לקבוצת עבירות המס אשר בתחום הטיפול של מס ההכנסה שנחשב לאחד הנפגעים העיקרים מתהליך הלבנת הכספים. על פי תקנות המס וחוקי המדינה, כל הכנסה מחייבת את בעליה בדיווח לרשויות המס ותשלום מיסים למדינה ולרשויות הפיקוח. כאשר מתבצע טיפול לא חוקי בכספים שאינם מגיעים ממקורות חוקיים והעקבות המקוריים של כספים או רכוש כאלו מיטשטשים באופן מכוון, לא ניתן לחייבם בתשלום מס הכנסה מפני שקשה לאתר אותם. במקרים מסוימים נפתחות חקירות מס שמטרתן לאתר את מקורותיהם של הכספים ולחייבם במס על פי תקנות החוק. כאמור, הלבנת כספים היא פעולה בלתי חוקית בעליל והעונשים המשפטיים בגין ביצוע עבירה זאת הינם חמורים ומשלבים קנסות גבוהים ותקופות מאסר בפועל.
 

כיצד אנו יכולים לסייע בנושא?

הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירות מס או עבירות הלבנת הון? אנחנו כאן בכדי לקבל פיקוד על התיק ולהוריד הדאגה מסדר יומך!
משרדנו מורכב מעורכי דין ורואי חשבון מומחים יוצאי רשויות מס, יוצאי חקירות מס הכנסה, מע"מ, פרקליטות, לשכות משפטיות וגופים נוספים. 
למשרדנו ניסיון מוצלח בטיפול במאות תיקים פלילים מסוג זה - ברקורד המשרד מאות לקוחות מרוצים ולזכותו נרשמו תקדימים רבים.
 
למשרדנו היכולת לטפל בכל כתב אישום שעניינו עבירות מס בכל מקום בישראל ולעשות כל שנדרש, ביצירתיות רבה, על מנת לפתור ללקוח את הבעיה במינימום נזק, במינימום זמן ובמינימום עלויות. למשרד ניסיון רב הן במס פלילי והן במס אזרחי, כך שיש לנו את היכולת לקרוא את התמונה בשלמותה ולעשות הנדרש על מנת לסגור את התיק בכל המישורים. כל לקוח המגיע למשרדנו זוכה לייחס אישי חם ומקצועי ביותר וזאת מצוות מומחים המטפל בעניינו במסירות רבה. אנו מאמינים בכך שברגע שהלקוח הפקיד בידינו עניין רגיש דוגמת כתב אישום פלילי, הבעיה שלו הופעת להיות גם הבעיה שלנו ואנו נעשה לילות כימים, תוך איתור טענות משפטיות, חשבונאיות וכלכליות, לטובת קידום עניינו וסיום הפרשה במינימום נזק.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 4.92 ע"י 26 גולשים

עשוי לעניין אתכם

מס הכנסה - ענישה פלילית ואכיפה אזרחית

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דורון פסו, עו"ד

פעולות רבות למול רשויות המס אינן ניתנות לתיקון בשלבים מאוחרים יותר, ועלולות לגרור חבות מס מיותרת, ועל כן בכל הליך למול רשויות המס, בין אם אזרחי ובין אם פלילי, מומלץ שייעשה בליווי משפטי צמוד.

רשות המס נאבקת בתופעת חשבוניות המס ה"פיקטיביות"

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); ליאור קרשס, משפטנית

לאחרונה אנו עדים לפרסומים לפיהם רשות המיסים הגישה מספר כתבי אישום פליליים כנגד נאשמים שמואשמים בעשיית שימוש בחשבוניות מס "פיקטיביות". הגשת כתבי האישום הנ"ל מצטרפים למאמצים הרבים שרשות המיסים משקיעה מידי שנה למיגור תופעת הפצתן של חשבוניות המס ה"פיקטיביות" כאשר על פי הפרסומים פוגעות בקופה הציבורית בהיקפים של מאות מיליוני שקלים מידי שנה, ובשנים מסוימות אף מיליארדי שקלים.

רשות המס עצרה ישראלים בחשד להעלמת הכנסות בחשבון בנק זר

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דורון פסו, עו"ד

לראשונה, בעקבות מידע שהתקבל ממדינות זרות עמן חתומה ישראל על תקן דיווח CRS, רשות המיסים נקטה בהליכים פליליים כנגד ישראלים בחשד לעבירות מס. שלושת החשודים נעצרו במסגרת שתי פרשות שונות אשר תחילתן בקבלת מידע מאת רשויות המס של מדינות זרות ולפיו חשודים אלו מחזיקים בחשבונות בנק מחוץ לישראל.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם