מאת: מערכת האתר


הוצאה לפועל הוא השם שניתן לגוף מוסדי במדינה שמהותו סיוע בעת גביית כספים מחייבים. על מנת להיעזר בגוף זה, נדרש לפנות באופן עצמאי ויזום לאחת מלשכות ההוצאה לפועל בהתאם לאזורי השיפוט, זאת משום שפעולות אלה לא מופעלות בצורה אוטומטית כחלק מפסק הדין שניתן בבית המשפט מורה את גביית הכספים.

 

מדובר בפעולה המוכרת כמעט לכל אזרח במדינה בין אם נתקל בה בעצמו או שמע על כך מסביבתו.
למעשה, זהו מושג המתייחס לאישור עבור מימוש זכויות אשר ניתנו לגורם התובע אותן מגורם אחר באופן משפטי.

 

הוצל"פ - המבנה הארגוני

לשכות ההוצאת לפועל השונות מהוות זרועות מבצעות של פסקי דין בענייני גבייה וממוקמות בסמוך לבתי משפט השלום.
על פי החוק, ניתן לגשת לכל לשכה בארץ על מת לפתוח תיק ואין חובה לפתוח את התיק דווקא בלשכה הסמוכה לבית המשפט שבו נקבע פסק הדין.

ראש ההוצאה לפועל: התפקיד הבכיר בלשכה. ראש ההוצל"פ הוא הסמכות המאשרת את הוצאת הצווים וביצוע פעולות הגבייה השונות.

מוציא לפועל: מי שמבצע את הפעולות בשטח לפי החלטותיו של ראש ההוצאה לפועל.
פעולות אילו יכולות להתבטא בעיקול של רכוש או חפצים, חשבונות בנק, פינוי החייב ממגוריו ועוד.
 

מתי ניתן להשתמש בהוצאה לפועל?

בעזרת הוצאה לפועל ניתן לטפל במקרים קיצוניים של קשיים בגבייה, אך נדרש להכיר את מהותה מבנה ואופן פעילותה ולהיעזר בשירותיו של עורך דין הוצאה לפועל המתמחה בתחום זה.  כך לדוגמא, במקרים רבים הנתבע חייב לתובע כסף והוא מתחמק או מסרב לשלם. אז, מגיש התובע בקשה ללשכת ההוצאה לפועל, ובה הוא מבקש למעשה לחייב על פי החוק את הנתבע לשלם את חובו. על מנת שהליך זה יתממש, צריך התובע להוכיח את קיום החוב וזכאותו אליו בבית המשפט, ולאחר שניתן לו התוקף המשפטי הוא רשאי להפעיל את רשות ההוצאה לפועל. זו, מפעילה סנקציות שונות כלפיי החייב עד שזה נעתר לבקשה, כמובן לאחר שעודכן מראש שאם לא ישלם עד המועד הנקוב ינקטו כלפיו הליכים שונים.

בשירותים אילו ניתן להשתמש במצב בו נקבע פסק דין המגבה פעולות והליכים לשם גבייה או אילוץ החייב לשלם את חובו. כלומר רק פסק דין אשר קיימת בו הוראה מעשית ניתן למימוש באופן הזה. בפסקי דין אלו נכללים גם פסקי דין בענייני תשלום מזונות ופסקי דין אשר ניתנו בבתי דין רבניים. ההוצאה לפועל היא כלי הכרחי ויעיל במקרים מסוימים אשר החוק מגדיר אך מומלץ להשתמש בה רק כמוצא אחרון ועל פי התקנות והכללים הנקובים בחוק בשל השלכות רבות כלפי האדם החייב.
 

על הליך ההוצאה לפועל

בעת הפנייה ללשכה, על הזוכה בפסק הדין להעביר לידיה את כל המידע הקיים ברשותו אודות אותו חייב, ומסמכים המעידים על קיום החוב והזכות לגבייתו, כגון פסק דין בעניין, המחאות שחזרו ועדויות נוספות בנוגע לפרטי החוב. לאחר קבלת כל המסמכים והעדויות, נפתח תיק בלשכת ההוצאה לפועל. בהמשך לכך, מוטלת על הזוכה (מי שזוכה בפסק הדין) האחריות והחובה ליידע את החייב בעניין הפעולות שננקטו ועתידות להינקט כלפיו לאור קיום החוב ובמסגרת ההוצל"פ, זאת על מנת לאפשר לחייב תגובה וסגירת החוב לפני תחילת ההליכים נגדו שעלולים לגבות ממנו מחיר כבד יותר מאשר החוב עצמו. הוצאה לפועל היא לא תהליך קל עבור אף אחד מהצדדים, אך איחוד תיקים יכול לסייע במצבים רבים לחייב וכתוצאה מכך גם לעודד את פדיון החוב.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 5 גולשים

עשוי לעניין אתכם

החברה הושפעה מהקורונה? חובת הגילוי על הדירקטור

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); צביה שיף, עו"ד

גם החברה שלכם הושפעה ממשבר הקורונה? חובת הגילוי והאחריות עלייך כדירקטור - קרא כאן המלצות חשובות לגבי גילוי בדו"חות הקרובים ואיך לשרוד בעולם מלא סיכונים?

הקפאת הליכים / חדלות פירעון בשל הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו המתמחה בשיקום עסקים ובסיוע לעסקים הנתונים במצוקה תזרימית יודע לבחון במהירות הבזק את הפעילות, לבחון מה הצעדים הנדרשים לטובת הצלת העסק ולנקוט בנדרש ללא דיחוי.

העברות מרמה על ידי חייב

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו יודע להתנהל מול הנאמן, בתי המשפט, כונס הנכסים הרשמי ומול כל גורם נדרש אחר לטובת טיפול בטענות של הברחת נכסים או העברות מרמה במסגרת הליך של פשיטת רגל, חדלות פירעון או כל הליך קשור אחר.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם