מאת: אלי דורון, עורך דין - ירון טיקוצקי, עורך דין (רואה חשבון) - אמיר עאקלה, משפטן


מיסוי פרסונאלי או טריטוריאלי? תמונת מצב לאחר למעלה מעשור של תחולת שיטת המס הפרסונאלי

בשנים האחרונות מתגבר השיח הציבורי הנסב סביב סוגית מיסויים בישראל של יחידים תושבי ישראל על הכנסותיהם המופקות בחו"ל. רשויות המס בישראל נלחמות בשיניים ובציפורניים על מנת לשמר אחיזה איתנה בהכנסות המופקות על ידי אותם ישראלים בחו"ל ובתוך כך מנסות ככל שאפשר לנגוס נגיסות גדול מההכנסות האמורות, ועל הכף השנייה של המאזניים הממשלה ומשרד האוצר "שוברים את הראש" בכדי לשמור על בעלי ההון קרובים אליהם, ועושים ככל שביכולתם כדי למנוע מהם לנתק את זיקתם למדינת ישראל לטובת הגירה למדינות אחרות המוגדרות כמקלטי מס.

תופעת נדידת בעלי ההון לחו"ל איננה תופעה חדשה, מאז רפורמת המס שהוחלה בשנת 2003, יותר ויותר בעלי הון ישראלים מעתיקים את מקום מגוריהם ומרכז חייהם לחו"ל במטרה לנתק את זיקת תושבותם מישראל ולפטור עצמם אגב כך מ-"אימת" המיסוי הישראלי. נזכיר כי עד אותה שנה הייתה נהוגה בישראל שיטת מיסוי טריטוריאלי, על פיה הכנסות שהופקו בתוך גבולותיה של המדינה מוסו בכפוף לדין הישראלי, לעומת הון שנעשה בחו"ל שהיה פטור מתשלום מס בישראל ובקונסטלציה מסוימת אף פטור מחובת הדיווח הנוהגת. אין חולק כי באותם ימים ישראל נחשבה ליעד אטרקטיבי יותר עבור בעלי ההון. עד ה-1.1.2003 מדינת ישראל מיסתה את כל ההכנסות שהופקו או שנצמחו בתוך שטחיה, וכל מי שהפיק הכנסות בתחומיה שילם בגינן מס. עם זאת לשיטה הטריטוריאלית היה שלוחות פרסונאליות כך שהכנסות המופקות על ידי ישראלי העוסק במקצוע מסוים בתוך ישראל אך נותן שירותיו בחו"ל – השלוחה הפרסונאלית הייתה מופעלת והעוסק היה ממוסה על הכנסות אלו בישראל. הבנת הדין כפי שנהג עובר לתחולת הרפורמה דנן מצמיחה נפקות מעשית להבנת הדין הנוהג כיום, אשר הרחיב את בסיס המס והעביר באופן מלא את שיטת המיסוי לשיטה הפרסונאלית.

ולעניינו נדגיש את האמור בסעיף 2 לפקודת מס הכנסה (רישא):
"מס הכנסה יהא משתלם, בכפוף להוראות פקודה זו, לכל שנת מס, בשיעורים המפורטים להלן, על הכנסתו של אדם תושב ישראל שהופקה או שנצמחה בישראל או מחוץ לישראל (שיטה פרסונאלית) ועל הכנסתו של אדם תושב חוץ שהופקה או שנצמחה בישראל (שיטה טריטוריאלית)" (ההדגשות אינן במקור).
אף על פי שהרפורמה חתרה להרחבת בסיס המס על פיו ימוסה תושב ישראל על הכנסותיו, קהילת אנשי המס לא חסכה מהעלאת ביקורות נגד שיטת המיסוי הפרסונאלי, אשר לשיטתם פוגעת במידה מסוימת ביכולתן של החברות הישראליות לקבל יתרון ולהתחרות בצורה טובה יותר בשוק בחו"ל. כיום, רוב משרדי עורכי דין העוסקים בתחום המיסוי הבינלאומי רואים ברשימה לא קצרה של מדינות בעולם כיעדים אטרקטיביים יותר למיצוי הפוטנציאל העסקי של פעילות לקוחותיהם בחו"ל.

 

התרחיש הקלאסי

לשם המחשה נתאר תרחיש קלאסי העומד בפני בעל הון ישראלי בבואו להשקיע הונו באפיקי השקעות שונים - בעל ההון משקיע כספיו בתוך גבולות מדינת ישראל וגם מפזר השקעות רבות במדינות אחרות הנחשבות למקלטי מס כגון: איי הבתולה הבריטיים, קפריסין, הונג קונג וכו'. בדרך העניינים הרגילים של עסקיו של בעל ההון הוא מבלה חלק ניכר מזמנו בחו"ל לצורך פיקוח על השקעותיו וכספיו. לצורך הדוגמא נניח שבהתחלה היקף השקעותיו בארץ גדול מזה שבחו"ל. לימים בעל ההון מצליח להניב תשואות נאות מהשקעותיו בחו"ל ולאור הקלות והטבות המס שמקבל באותן מדינות – מתחיל להרחיב ולהגדיל את השקעותיו בחו"ל, אט אט היקף ההשקעות בחו"ל עוקף את היקף ההשקעות בארץ – ואף במרוצת השנים היקף ההשקעות בארץ הופך לאחוז מזערי יחסית מסך ההשקעות של בעל ההון. השקעותיו משגשגות בחוץ לארץ אך עודנו משלם בגינן מס בישראל בשל שיטת המיסוי הפרסונאלי. במצב דברים זה נעדרת למדינת ישראל היכולת למשוך או לפתות בעל ההון שלא לנתק את מקום מושבו מהמדינה ולהפוך לתושב חוץ.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

פיתוח ועיצוב מוצר אינו נחשב ל"נכס בלתי מוחשי"

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דניאל גולדשטיין, משפטן

לאחרונה ניתן פסק דין בעניין חברת מגוגו בע"מ שבמסגרתו אושרה שומת תשומות שהוציא מע"מ נתניה ונקבע כי עיצוב מוצר כשלעצמו שנעשה על ידי החברה, ללא זכות יוצרים רשומה לא מהווה "נכס בלתי מוחשי" הפטור ממע"מ.

ליווי אישי לישראלים החוזרים להתגורר בישראל

מאת: אודליה שיינדורף, עו"ד

משרדנו כאן בשביל לעזור לכם לתכנן, להתארגן ולקבל החלטות משמעותיות בדרך חזרה לישראל, וזאת בסיוע צוות עו"ד רחב שיעניק לכם את המעטפת האולטימטיבית בנושא ובהתאם לנסיבותיכם הספציפיות, נגבש יחדיו תכנית מסודרת לקראת חזרתכם ארצה.

חיוב במס שכר בגין רכיבי שכר שונים המשולמים לעובדים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); ליאור קרשס, משפטנית

בפסק דין שניתן על ידי בית המשפט המחוזי בחיפה, דחה בית המשפט את הערעור שהגישו המועצה האזורית מעלה יוסף ובית הספר האזורי מעלה יוסף על שומות בצו שהוצאו להם על ידי פקיד שומה חיפה, שעניינם חיוב המערערים בתשלום מס שכר בגין רכיבי שכר שונים המשולמים לעובדי המערערים ע"מ 68374-09-16 מועצה אזורית מעלה יוסף נ' פקיד שומה חיפה; ע"מ 40026-12-16 בית ספר אזורי מעלה יוסף נ' פקיד שומה חיפה).

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם