מאת: אלי דורון, עו"ד ; ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ראניה עלימי, עו"ד (רו"ח)


לאחרונה, אנו עדים למגמה של ירידה במחירו של מטבע הביטקויין כאשר רק בימים האחרונים רשם ירידה של 5.1%, ומחירו כעת עומד על 5,832 דולר ארה"ב לעומת סך של 20,000 דולר ארה"ב בדצמבר אשתקד.

על רקע הירידה שרושם המטבע הווירטואלי הפופולארי ביותר, ראינו לנכון להזכיר את הוראות רשות המיסים בנושא. לא פעם ציינו כי רשות המיסים רואה במטבע הווירטואלי כנכס אשר מימושו חייב במס על רווח הון (למעט מקרים בהם הפעילות במטבעות הווירטואליים מגיעה לכדי עסק - אז יחולו שיעורי המס החלים על הכנסה פירותית).

כאן המקום להזכיר, כי מימוש של מטבע וירטואלי לאו דווקא חייב להיות באמצעות מכירתו תמורת מזומן שכן גם החלפתו של המטבע הווירטואלי במטבע וירטואלי אחר יוצרת אירוע מס הוני החייב בדיווח בהתאם להוראות הפקודה. מן החשוב להדגיש כי רשות המיסים מטילה חובת דיווח על מכירת או מימוש מטבע ווירטואלי, גם כאשר המימוש אינו יוצר רווח אצל המממש. הדיווח יתבצע באמצעות טופס 1399, תוך 30 ימים מיום ביצוע העסקה.

יצוין, כי במקרים בהם נוצר רווח, על המוכר גם לשלם מקדמה על חשבון הרווח. כפי שניתן לראות, חובת הדיווח הינה רחבה וחלה גם על אותם מקרים בהם נוצר הפסד אצל המוכר.
 

אז מה בעצם קורה במקרים בהם מימוש המטבע הווירטואלי הוביל דווקא להפסד ולא לרווח?

בהתאם להוראות סעיף 92 לפקודה, הפסד הון שנוצר בשנה מסוימת ניתן לקזזו אל מול רווח הון שנוצר באותה שנה. במילים אחרות, הפסד הון שנוצר עקב מימוש מטבע ווירטואלי הינו בר קיזוז אל מול רווח הון שנוצר לנישום מכל מקור שהוא, לרבות מס שבח ממכירת נכס נדל"ן. יתרה מזו, סעיף 92 לפקודה מאפשר העברת הפסדים הוניים אשר לא היה ניתן לקזזם באותה שנה לשנים הבאות ולקזזם אל מול רווחי הון עתידיים (בכפוף למגבלות הקבועות בסעיף 92 הנ"ל).  

מן החשוב להדגיש, כי לצורך ההכרה בהפסד הון ממימוש מטבע וירטואלי לצרכי מס וקיזוזו אל מול רווחי הון, חשוב מאוד לתעד את כל האסמכתאות והמסמכים הרלוונטיים על מנת להוכיח את קיומו של הפסד ההון. עניין קיזוז ההפסדים הנו בעל משמעות רבה עבור הנישום שכן הוא מאפשר להפחית, לעתים באופן משמעותי, את חבות המס ולמעשה לשלם מס רק על הרווח האמיתי שנוצר לנישום. אשר על כן, על הנישומים להתנהל בקפדנות תוך מילוי הוראות החוק וניצול מלוא הזכויות על פי דין.

>> זקוקים לתכנון וייעוץ מס בענייני מטבעות דיגיטליים? לחצו כאן.
>> צריכים סיוע של עו"ד ביטקוין וקריפטו בסוגייה אחרת? לחצו כאן.

 

 

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

המרת מטבע דיגיטלי / קריפטו מסוג אחד לאחר

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מעניק ייעוץ משפטי מיוחד לממירי מטבעות דיגיטליים / קריפטו מסוג אחד לסוג אחר במטרה להביא לידי הכשרת מטבעות וארנקים דיגיטליים, הלבנה של מטבעות שחורים וכו' - קראו כאן בהרחבה בנושא.

דיווח ותשלום מס על מכירת מטבעות דיגיטליים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); סטס קפיליוביץ, משפטן

לאחרונה פרסמה רשות המסים את טופס 1399 לשנת המס 2019, המכונה "הודעה על מכירת נכס וחישוב המס המגיע לשנת המס 2019", במסגרתו ישנה התייחסות מפורשת לדיווח אודות מכירה של מטבע וירטואלי בעמודה חדשה וייעודית לכך.

בנקים בישראל מסרבים לקבל כסף שמקורו במטבעות ווירטואליים

מאת: ראניה עלימי, עו"ד (רו"ח)

לא פעם, אנו נתקלים במשקיעים אשר מבקשים להעביר את תמורת השקעתם ורווחיהם מפעילותם במטבעות ווירטואליים לחשבונות בנק בארץ אך נתקלים בסירוב על ידי הבנקים. מדובר במצב לא הגיוני כלל אשר מוביל לעיוות חוקי חמור, כאשר ניתן להתגבר עליו באמצעות הגשת תביעה כנגד הבנק המסרב לקבל את הכספים ולהכריח אותו באמצעות צו בית משפט לקבל את הכסף.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם