מאת: אלי דורון, עורך דין - ירון טיקוצקי, עורך דין (רואה חשבון) - עמית כהן, משפטן


עבור אנשי עסקים ישראלים לא מעטים, אפריקה מהווה שוק מטרה חשוב מן המעלה הראשונה.
ב"יבשת השחורה" קיימים גורמים רבים שהינם אטרקטיביים להשקעה כגון: מחצבים, כוח עבודה זול, משטרים פוליטיים המעוניינים בפיתוח מדינותיהם ומודעים להזדמנויות שכניסת חברות זרות מעניקה להן וכו'. כיום יותר ויותר חברות בינלאומיות רואות הזדמנות עסקית ביבשת ובניהם אנשי עסקים ישראלים בולטים כגון: מר לב לבייב שפועל בעיקר באנגולה ובנמיביה בכרייה ורכישת יהלומי גלם ובטרם המשבר החריף הודיע על כוונתו להרחיב את פעילותו ביבשת להשקעות בנדל"ן. אייל היהלומים דן גרטלר שחדר לאנגולה ולקונגו, איש העסקים החיפאי אבי אבקסיס שהשתלט להלכה ולמעשה על ענף הדגים בניגריה, מר אלי גולדהר שהקים חברת תשתיות בניגריה ועוד רבים וטובים. כמו כן ניתן לראות חברות היי טק ישראליות שממקמות את פעילותן באפריקה דוגמת: חברת הטכנולוגיה קומברס וחברת אי.סי.איי טלקום בתחום התקשורת, חברת נטפים ותהל בתחום המים וכיוצא באלה.

כלל הוא כי בכדי לבנות קשרים עסקיים ארוכי טווח ביבשת זו ראשית יהא לבסס אחיזה חזקה בקהילות המקומיות ולהפנים היטב את העובדה לפיה אפריקה מתאפיינת בצרכים מיוחדים, שמבדלים אותה ממקומות אחרים בעולם. נקודת הפתיחה לכל פעילות עסקית באפריקה הינה בהבנה כי למעלה מ-70% מתושבי היבשת חיים בעוני. דברים אלה, מקבלים משנה תוקף מכוח הערכותיו של הבנק העולמי (ששם לעצמו למטרה לממן את התשתית הלא קיימת במדינות העולם השלישי כדי להבטיח כלכלת שוק וצמיחה כלכלית מתמשכת), לפיהן יבשת אפריקה הינה המקום הקשה ביותר בעולם לפעילות עסקית. קביעה זו התבססה על מדדים אובייקטיביים שבחנו ביו היתר, מכשולים פרוצדוראליים, קריטריונים של פתיחת וסגירת עסקים, העסקה ופיטורים של עובדים, יכולת אכיפת חוזים והגנה על משקיעים ונושים למיניהם. כמו כן, הבנק העולמי גורס כי עבור חברות קטנות, יכולת החדירה לאפריקה היא כמעט בלתי אפשרית נוכח העובדה שהחברות הגדולות משתלטות על כל חלקה טובה ועושות זאת בנקל, נוכח מעמדם הכלכלי האיתן. יודגש כי משקיעים המעוניינים לחדור לאפריקה צריכים להביא בחשבון את אותן בעיות קשות, איתן יצטרכו להתמודד כגון: אי יציבות שלטונית, מלחמות, שחיתות ומגפת האיידס הקטלנית.

בכדי לסיים מאמר זה בנימה אופטימית, נציין נתון מעודד לפיו בכל אחת מ-14 מדינות מרכז אפריקה שיעור התל"ג השנתי צומח בממוצע ב-5% בשנה במהלך 15 השנים האחרונות. אינדיקציה ברורה לנתון זה ניתן לראות במדינת אוגנדה בה אחוז ההשקעות הפרטיות כחלק מסה"כ התל"ג, הוכפל במהלך העשור האחרון. 


לקבלת ייעוץ של עורך דין במיסים צור קשר עם משרד עורכי הדין

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

עשוי לעניין אתכם

מסלולי מס בגין הכנסה משכירות בחו"ל

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); ליאור קרשס, משפטנית

עסקאות נדל"ן נוחות להשקעה מאופיינות ברכישת נכס והפקת הכנסה קבועה מתשלום דמי השכירות. מיקומו של המקרקעין מחוץ לישראל עלול ליצור אי וודאות לגבי המס החל בעסקאות אלו ולכן מומלץ להתייעץ עם גורם מומחה בתחום על מנת להימנע מעבירות מס בשוגג.

ליווי עסקי ופיקוח חשבונאי על עסקים ברומניה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו יודע לנקוט בכל הפעולות הנדרשות על מנת לסייע לישראלי המבקש להקים עסק ברומניה לקבל את ההחלטה המתאימה ובנוסף יודע הוא לעזור לישראלי אשר כבר הקים עסק ברומניה לנקוט בפעולות הנדרשות על מנת להבטיחה התנהלות חוקית ושקופה.

נפקות שיהוי בדרישת תשלומי ביטוח לאומי

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דניאל גולדשטיין, משפטן

ביום 8/9/19 ניתן פסק דינו של בית הדין הארצי לעבודה אשר התייחס למשמעות שיש ליתן לשיהוי ניכר של מספר שנים בדרישת שיצאה תחת ידו של הביטוח הלאומי לתשלום הפרשי דמי ביטוח ונקבע כי השיהוי אינו מעיין את הדרישה, אלא לכל היותר יש בו כדי להפחית ו/או לבטל את החיוב בריביות, הפרשי הצמדה וקנסות (עב"ל 60937-09-17 עובדיה בן יחזקאל נ' המוסד לביטוח לאומי).

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם