מאת: אלי דורון, עו"ד; ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); רימון זינאתי, עו"ד


במהלך פעילות כלכלית של תושב מדינה מסוימת במדינה אחרת עלול להיווצר מצב שבו יחוב אדם זה במס בשתי המדינות.
מסיבה זו, נוהגות מדינות העולם ובכללן ישראל לחתום ביניהן על אמנות למניעת מסי כפל (להלן: "אמנות מס").
 
בהקשר זה, בין ישראל לבין גרמניה נחתמה ביום 21.8.2014 אמנת מס חדשה שאמורה להיכנס לתוקף ביום 1.1.2015, ככל שתאושרר בשתי המדינות, ובכך להחליף את האמנה הקיימת בין שתי המדינות משנת 1966 ואשר בינתיים ממשיכה להיות בתוקף. נציין, שהצורך באמנת המס החדשה בין שתי המדינות נוצר בעקבות ההתפתחויות הכלכליות שחלו מאז כניסתה לתוקף של האמנה הישנה והיא מבוססת על אמנת המודל של ארגון ה-OECD.

השינויים העיקרים באמנת המס החדשה לעומת הישנה הינם כדלקמן:
שיעורי ניכוי המס במקור:
תמלוגים: אמנת המס הישנה הטילה חובת ניכוי מס במקור בשיעור של 5% בגין סוגי תמלוגים מסוימים בעוד שבהתאם לאמנת המס החדשה הוענק פטור מניכוי מס במקור במדינת המקור.
דיבידנד: אמנת המס הישנה הטילה חובת ניכוי מס במקור בשיעור של 25% בגין דיבידנד. בהתאם לאמנת המס החדשה, הופחת שיעור ניכוי המס במקור ל-10% או לשיעור של 5% במידה והחברה מקבלת הדיבידנד מחזיקה ב-10% לפחות ממניות החברה המשלמת.
ריבית: אמנת המס הישנה הטילה חובת ניכוי מס במקור בשיעור של 15% בגין דיבידנד. בהתאם לאמנת המס החדשה, הופחת שיעור ניכוי המס במקור ל-5%.

תחולה גם על נאמנויות: במסגרת הגדרת המונח "אדם" התווסף גם המונח "נאמנות", לכן, הוראות אמנת המס יחולו גם על נאמנויות.

מוסד קבע: במסגרת הגדרת מוסד קבע, נקבע כי אתר בנייה, מבנה, פרויקט בנייה או התקנה או מתקן קידוח, המשמשים לפעילויות הקשורות לניצול משאבי טבע, מהווים מוסד קבע החייב במס רק אם הם נמשכים לתקופה של יותר מ-12 חודשים.

הגבלת הטבות: בהתאם לאמנה החדשה, ההטבות לפיה לא תהיינה זמינות, מקום שהמטרה העיקרית להתקשרות בעסקאות או בהסדרים מסוימים הייתה להבטיח מעמד נוח יותר בענייני מס והשגת יחס נוח יותר זה עומדת בסתירה ליעד ולמטרה של ההוראות הנוגעות בדבר.

חילופי מידע: אמנת המס החדשה כוללת גם הסכמה בין שתי המדינות לחילופי מידע הרלבנטי לביצוע הוראות אמנה זו או לניהול או לאכיפה של החוקים הפנימיים של כל אחת משתי המדינות שעניינם מסים המכוסים ע"י אמנה זו. מדובר גם במידע שנמצא בידי בנקים, מוסדות פיננסיים אחרים, נציג או אדם המשמש בתפקיד של סוכן או נאמן. 

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

התכנית הכלכלית למשבר הקורונה - משקולת במקום גלגל הצלה

מאת: אלי דורון, עו"ד; ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); אסף הופמן, עו"ד; אהרון איתן, עו"ד

התוכנית שהוצגה על ידי משרד האוצר מתיימרת להציג מספר ערוצים שנועדו לסייע לעצמאיים ובעלי עסקים וחברות המחזיקים למעשה את המשק הישראלי ואשר נפגעו בצורה קשה במהלך משבר הקורונה, אולם בפועל היא לא עושה כן

ביהמ"ש התיר לפקיד השומה להעלות טיעון שלא הועלה במסגרת השומה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); סטס קפיליוביץ, משפטן

ביהמ"ש הגיע למסקנה כי יש להיעתר לבקשת המשיב בנושא הוספת האפשרות החלופית למיסוי החפץ לפי רווח הון, וזאת בהסתמך על החלטת ביהמ"ש העליון בפס"ד 7034/19 אמיר יהושוע נ' פ"ש ירושלים 3, בו נקבע כי בערעורי מיסוי מוטלת על ביהמ"ש חובה לוודא כי תהא שומת אמת.

החזר מע"מ לסייעות שהועסקו כעובדות קבלן

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דניאל גולשטיין, משפטן

פסק הדין הנ"ל עוסק בסייעות בגני ילדים שהועסקו ע"י המועצה המקומית פרדס חנה – כרכור, באמצעות חוזי העסקה אישיים, במסגרתם סוכם כי השירותים מסופקים כשירותי קבלנות בגינן לא מתקיימים יחסי עובד ומעביד.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם