מאת: אלי דורון, עורך דין


בית המשפט קבע כי בסמכותו להורות לתביעה לשאת בעלויות העתקה של חומרי חקירה, עלויות שעשויות להגיע לעשרות אלפי שקלים בתיקי גדולים  רבי היקף.

חוק סדר הדין הפלילי מעניק לנאשם בהליך הפלילי ולסנגורו זכות עיון בחומר החקירה והעתקתו על מנת שיוכלו להכין את מתווה ההגנה כנגד האישומים בצורה הטובה ביותר. עם זאת, החוק לא מטיל על התביעה חובה למסור להגנה עותק מחומר החקירה או לשאת בעלות יצירתו של עותק.
בפסק דין שניתן לאחרונה, בעניינה של מדינת ישראל נגד נאשמי  נאשמי תיק חפיציבה  פרדי אלגמיל ואחרים,  ניתנה החלטה   עקרונית  וכלכלית בצעד חשוב לטובת הנאשמים במערכת המשפט הפלילית. עלויות ההליך המשפטי מטילות משא כלכלי כבד על הנאשם. הפחתת הנטל הכלכלי, תאפשר לציבור רחב יותר של נאשמים להגן על עצמם בצורה אפקטיבית יותר כנגד האישומים העומדים נגדם.

נדון עניינם של מספר נאשמים אשר הוגש נגדם כתב אישום בתיק רחב היקף אשר כלל לא פחות מ-230 ארגזים של חומר חקירה. חלק ניכר מהחומר נסרק על ידי התביעה, ועותקים דיגיטליים נשלחו אל הנאשמים. בית המשפט המחוזי חייב את התביעה לסרוק על חשבונה את יתרת החומר אשר טרם נסרק, כמות שעמדה על כשישים ארגזים, ולהעביר עותקים להגנה. בית המשפט המחוזי פעל בדרך זו מתוך התפישה שההסדר הנוהג, לפיו אנשי ההגנה מגיעים למשרדי התביעה בשביל לעיין בחומר החקירה ומעתיקים רק את הנדרש להם, אינו מתאים לתיקים רבי היקף אשר מחייבים התייחסות מיוחדת. המדינה ערערה לבית המשפט העליון.

בית המשפט העליון קבע כי כל עוד התביעה עומדת בחובתה לאפשר לסנגורים תנאים הולמים לעיון בחומר החקירה ולהעתיקו, אין ההסדרים הקבועים בחוק סדר הדין הפלילי מחייבים אותה לשאת בעלות העתקת החומר. עם זאת, מוסיף בית המשפט העליון כי נוכח ההתפתחויות הטכנולוגיות והרווחה הכלכלית של ימינו, יש לפרש בצורה ליבראלית את זכויות הנאשמים וחובות המדינה בהתאמה.

במסגרת אותה פרשנות ליבראלית זו מדגיש בית המשפט העליון כי ייתכנו מקרים בהם הטלת עלות ההעתקה על נאשם חסר אמצעים תעלה בפועל כדי שלילת זכות העיון. במקרי קיצון אלה, בית המשפט יבחן היטב את יכולתו הכלכלית של הנאשם לשאת בהוצאות ההעתקה והן את הצורך הממשי, אם ישנו, בנשיאה בהוצאות אלו.

בנסיבות הקונקרטיות של פסק הדין נקבע כי כיוון ומדובר בסכום  סריקה נותר של  התיקים פחות מ-60,000 שקלים, כסכום שאינו מטיל משא כבד מידי על כתפי ההגנה, יש לחלקו שווה בשווה בין הנאשמים.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

עשוי לעניין אתכם

עבירות אלימות במשפחה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

למשרדנו צוות עורכי דין המתמחים בדין הפלילי עם התמחות בעבירות אלימות בתוך המשפחה אשר יידעו להגן עליך ולקבל במיידי טיפול בכל עניין או חשד ולהוביל לסגירה מהירה של התיק.

ייצוג קטין הנחשד בעבירה פלילית

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

עו"ד המתמחה בדין הפלילי לקטינים מטעמנו ידע להבטיח כי הקטין יקבל את מלא הזכויות המגיעות לו ובכך להקטין באופן מרבי את הנזקים העלולים להתעורר וזאת בשאיפה להגיע למצב בו התיק הפלילי כנגד הקטין ייסגר ללא נזק.

ליווי משפטי בחקירה פלילית

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

אל לך לחשוב כי זימון לחקירה פלילית זה עניין פשוט וכי אין צורך בהתערבות עורך דין. זימון עו"ד אינו אומר כי יש לך ממה לחשש, ההפך - משמעו כי אתה אדם נבון וכי אין בכוונתך ליפול למלכודת.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם