מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דורון פסו, עו"ד


 בעקבות תקנות CRS - רשות המיסים עצרה ישראלים בחשד להעלמת הכנסות בחשבונות בנק זרים

 לראשונה, בעקבות מידע שהתקבל ממדינות זרות עמן חתומה ישראל על תקן דיווח CRS, רשות המיסים נקטה בהליכים פליליים כנגד ישראלים בחשד לעבירות מס. שלושת החשודים נעצרו במסגרת שתי פרשות שונות אשר תחילתן בקבלת מידע מאת רשויות המס של מדינות זרות ולפיו חשודים אלו מחזיקים בחשבונות בנק מחוץ לישראל.
 
לאחרונה נכנסו לתוקף תקנות דיווח חדשות, תקנות CRS, שהינן הטמעה בדין הישראלי של הסכמים עליהם חתמה ישראל ולפיהם חלה חובת דיווח על מוסדות פיננסיים לגלות לגבי תושבים זרים המנהלים חשבונות בנק. במסגרת חובות אלה נדרשים הבנקים להעביר לרשויות המס מידע לגבי חשבונות המתנהלים אצלם ואשר בבעלות אזרחים זרים. דיווחים אלו מועברים לידי רשויות המס, אשר בתורן, חולקות מידע זה עם רשויות מס במדינות זרות ובכך מאפשרות הטלת מס גם על כספים המוחזקים על ידי אזרחיהן מחוץ למדינה. המידע מועבר באופן אוטומטי בין הבנקים לרשויות המס, ובין המדינות, ולאחר ניתוחו נוקטות רשויות המס בהליכים אזרחיים ולעיתים אף פליליים כנגד אזרחים המעלימים הכנסות באמצעות חשבונות מחוץ למדינה.
 
ההליכים שנקטה רשות המיסים כנגד חשודים ישראליים:
לראשונה מאז כניסתן לתוקף של תקנות ה-CRS ביולי 2019 נעשה שימוש במידע שהתקבל ממדינות זרות לגבי ישראלים המחזיקים חשבונות בנק מחוץ לישראל ולא דיווחו או שילמו מס כנדרש. אחד החשודים, אהרון וינקלר, נקט בעבר בהליכי גילוי מרצון עבור חשבונותיו מחוץ לישראל ואף חתם על הסכם שומה לצורך תשלום חבות המס בגינם. מאידך, בהתאם להסכם עליו חתם למול רשויות המס התחייב מר וינקלר לדווח ולשלם מס בעתיד בגין חשבונות אלה. מידע שהתקבל ברשות המיסים במסגרת חילופי המידע במסגרת ה-CRS העלה כי מר וינקלר לא דיווח או שילם מס על כספיו המופקדים בחשבונות הזרים, וזאת חרף התחייבויותיו בהסכם השומה, ועל כן ננקטו כנגדו הליכים פליליים ואזרחיים. מר וינקלר נעצר בחשד לעבירות מס ושוחרר בתנאים מגבילים.
 
מקרה נוסף הוא של שני תושבי קיבוץ משמר העמק אשר החזיקו מספר חשבונות בנק בנורבגיה בהיקף של כ-2.5 מיליון ₪ אשר הושקע באמצעות בנקים ובתי השקעות. המידע לגבי הכספים הועבר לישראל מנורבגיה בהתאם ל-CRS ורשויות המס בישראל העלו כי החשודים לא שילמו מס עבור הכנסותיהם מכספים אלו מעולם. השניים נעצרו בחשד לעבירות מס ושוחררו בתנאים מגבילים.
 
חשיבותו של הליך גילוי מרצון לאור תקן ה-CRS
ניתן לראות כי לאור כניסתן לתוקף של תקנות ה-CRS החל להתקבל מידע ברשויות המס לגבי ישראלים המחזיקים בחשבונות בנק במדינות זרות, וכתוצאה מכך החלה רשות המיסים בהליכי אכיפה וגבייה הן במישור האזרחי אך גם במישור הפלילי. לאור מצב זה חשוב וחיוני עבור ישראלים המחזיקים בחשבונות זרים לנקוט כבר כעת בהליכי גילוי מרצון למול רשויות המס וליזום הסדרי שומה לצורך הסרת החשש להליכים פליליים מחד, ולהסכמי שומה לתשלום חוב המס מאידך. ישנו יתרון מובהק בהליך יזום של גילוי מרצון על פני גילוי של רשויות המס לגבי כספים שלא דווחו והדבר עלול בהחלט להשפיע על אופן ועוצמת ההליכים שיינקטו כנגד הנישום.
 
 

משרדנו מתמחה בליווי ישראלים בהליכי גילוי מרצון לגבי כספים המופקדים בחשבונות בנק מחוץ לישראל וכן לגבי הכנסות מנכסים נוספים המצויים מחוץ לישראל. משרדנו מורכב מעורכי דין ורואי חשבון יוצאי רשויות המס ומשרדי רואי החשבון הגדולים ויודע ללוות את הלקוח למול רשויות המס בכל שלבי ההליך עד השלמתו בנאמנות ובדיסקרטיות תוך מתן התוצאות המיטביות עבורו.

 

 

 

 

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 4.5 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

ביצוע עבירות מס עקב משבר הקורונה, נטרול החשיפה הפלילית ומה שבנייניהם

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); ליאור קרשס, משפטנית

התפשטות נגיף ה- Covid-19 בעולם ובישראל בפרט, הטילה על כלל האזרחים בשורה כלכלית קשה המאלצת הלכה למעשה את כלל העוסקים ו/או החברות ו/או השותפויות ו/או אחר, למצוא במסגרת המשבר, פתרונות כלכליים ראויים אשר יסייעו ויאפשרו המשך פעילות עסקית שוטפת והכל במטרה לשמר את שורת הרווח, ככל הניתן ולמצוא אף בעת זו, מזור.

עו"ד תמיר קלדרון - מומחה בטיפול בעבירות מס

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

היה והתעוררה אצלך בעסק, אם במישור הפרטי ואם במישור העסקי, בעיה אזרחית ו/או פלילית אל מול רשויות המס - עורך הדין תמיר קלדרון, שותף ומנהל מחלקת המס במשרדנו, הוא המענה המנצח עבורך.

עו"ד שרון פישמן - מומחית בדיני מס פלילי ואזרחי

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

עורכת הדין שרון פישמן, יוצאת רשויות מע"מ, הינה עו"ד בעלת ניסיון רב שנים בכל הקשור בהתנהלות מול רשויות המס, אם במישור האזרחי ואם במישור הפלילי - לחצו כאן לפרטים.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם