מאת: אלי דורון, עו"ד


רכישת יאכטה ו/או כלי שייט אחר באמצעות חברה זרה, בסיוע עו"ד ורו"ח מומחה במשפט ימי ובדיני מס

משרדנו מורכב מעו"ד ורו"ח להם התמחות ייחודית בייצוג ישראלים ו/או תושבים זרים המבקשים לרכוש, למכור או לשכור יאכטה, אם ישירות מהיצרן ואם כיד שנייה.

רכישת יאכטה מצריכה התמחות ובקיאות משפטית ייחודית, שכן עצם הרכישה ועצם בחינת תקינות הכלי ו/או התחזוקה של היאכטה נוגעים במקבץ סוגיות משפטיות הייחודיות למשפט הימי. התעלמות מהוראות חוק ייחודיות אלו, עלולה לפגוע קשות בנוגעים בדבר, להביא למצב בו הכלי הנרכש אינו עומד בציפיות ו/או לתביעות בין הצדדים ו/או לתביעות מול בנקים או צדדים שלישיים אחרים ו/או להביא לידי אובדן כספי, אובדן הכלי ואף גרוע מכך - לידי ביצוע עבירות פליליות. לשון אחר, רכישת יאכטה / כלי שיט כרוכה בעריכת התקשרות חוזית מתאימה, אשר תהא שלובה עם בדיקות משפטיות ומקצועיות כאלה או אחרות ובהערכות משפטית ישראלית ו/או בין לאומית וזאת על מנת להבטיח כי הממכר אכן יעמוד בציפיות וכי הרכישה, זהות הרוכש, הבעלות, הדגל, הקניין, הרישום ועוד - יתיישבו עם הוראות החוק והאינטרסים של הלקוחות.
 
במסגרת השיקולים הנדרשים לבחינה, עלינו תחילה להבטיח, בדרך של בחינת רישומים ומאגרי מידע רשמיים כי כלי השייט נשוא העסקה נקי מחובות ומשיעבודים, כי יש בנמצא אפשרות לרכוש אותו נקי מחובות, כי הרישומים בגינו נעשו כדין וכי הנדסית וטכנית הכלי עומד במצופה ממנו, אם ברמה מכנית ואם בכל רמה רלוונטית אחרת. זאת ובנוסף, במסגרת התקשרות ועריכת הסכמי רכישה או מכירה שכאלה, עלינו להבין את ייעודו של הכלי וכן על כוונות הרוכשים או המוכרים באשר למיקום עגינת הכלי, בישראל או מחוץ לישראל, יעדי ההפלגות הצפויות, מספר הימים בהם הכלי יעגון בישראל וכמה ימים יעגון הוא מחוץ לישראל, לאילו מדינות מתכוונים הבעלים להפליג, טיב היחסים הדיפלומטים של ישראל עם היעדים הצפויים, חלופות ביטוח נוחות ומתאימות לאופי הפעילות ועוד.

במכלול שיקולים אלה נצטרך לקחת בחשבון את הוראות החוק הישראלי ובכלל זה את עמדת רשויות המכס ומע"מ באשר לעגינה זמניות ו/או ייבוא של כלי שייט לישראל. כמו כן, נדרש להבהיר ללקוחות מתי התנהלותו והשימוש בכלי עלולים לחשוף אותם לחבות מס בישראל ובאילו מצבים התנהלותו לא תחשוף אותו לסוגיות אלה. מעבר לכל אלה, נכון וראוי יהיה לבחון אפשרות של רכישת כלי השיט תחת שמה של חברה זרה, אותה משרדנו ידע להקים עבורך. מיקום החברה הזרה הוא קריטי ויקבע על סמך מספר פרמטרים הנוגעים בייעוד הכלי, כוונת הבעלים, מיקום העגינה, יעדים צפויים להפלגה, אזרחות הבעלים ועוד.

במסגרת הטיפול האמור נבהיר ללקוח כי בחלק נכבד של המקרים יש בנמצא יתרון ברכישת יאכטה תחת שמה של חברה זרה,
אשר תהא בבעלות מלאה או חלקית של הלקוח ולא ישירות תחת שמו הפרטי של הבעלים וזאת משורה של טעמים דוגמת –
  1. הגנה משפטית על בעל המניות הפרטי מפני תביעות אישיות.
  2. אפשרות להפליג תחת דגל של מדינה לה יחסים דיפלומטיים המתאימים לפרופיל הרוכשים.
  3. רכישה באמצעות חברה תקל על הבעלים לבצע בעתיד מכירה של מניות לקונים עתידים מבלי שיידרש שינוי ברישום הבעלות בכלי ועוד ועוד טעמים.
משרדנו המורכב הן מעו"ד אשר בעברם שימשו כקצינים בכירים בחיל הים והן מעו"ד ורו"ח אשר שמשו בעברם כיועצים משפטיים של רשויות המכס ורשויות המס בכלל – ידע לתת לך את המענה המשפטי המשולם, אשר מחד ישמור על האינטרס הקנייני, העסקי, הימי והמשפטי שלך ומאידך יבטיח התנהלות חוקית ושקופה המתיישבת עם הוראות החוק, דיני המס ועוד ויבטיח התנהלות חוקית ושקופה המנטרלת כל חשיפה או הסתבכות פלילית שאינה לצורך.
 
היה והנך מבקש לבצע הליך של קנייה, מכירה, השכרה ו/או העברת פעילות על שם חברה חדשה ו/או כל פעולה קשורה אחרת, אנא צור עמנו קשר עתה!
לקביעת פגישה לא מחייבת, ניתן ליצור קשר עם עו"ד אלי דורון 054-4251054

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

רכישה, מכירה או השכרת יאכטה בישראל / בחו"ל

מאת: אלי דורון, עו"ד

משרדנו מורכב משורה של עורכי דין, רואי חשבון וכלכלנים להם התמחות ייחודית בכל הקשור בדין הימי בכלל ובדין הקשור במכירה ו/או קניה ו/או השכרה של יאכטות..

בין איי קומורו למשט המרמרה

מאת: אלי דורון, עו"ד; ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); יואב הריס, עו"ד

פורסם בעיתון "המטען" מהדורת האינטרנט, ביום 21.7.2013. נשיא בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג ה – ICC או ה- International Criminal Court, סונג-סאנג-היון, הורה על מינוי הרכב של שלושה שופטים שיבחן הליך מקדים לנקיטת הליך פלילי כנגד ישראל בגין אירועי "משט המרמרה" הטורקי.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם