מאת: אלי דורון, עורך דין - ירון טיקוצקי, עורך דין (רואה חשבון) - עמית משה כהן, עו"ד


המכשיר העיקרי באמצעותו תוכל המדינה לייצר את הכנסותיה הוא מכשיר המס. לאור האמור, ניתן לומר כי המטרה העיקרית אותה תשאף המדינה להשיג באמצעות כלי המיסוי היא היכולת להעמיד את התקציב הנדרש למימון האוכלוסייה, תקציב שבקורלציה עם האוכלוסייה, לעולם יגדל. דברים אלו יפים לכל מדינה ובכלל זה גם לאתיופיה.

מערכת המס באתיופיה מתיימרת לגבות את הסכומים הנדרשים כדי לממן את "המכונה האדמיניסטרטיבית" ואגב כך לממן את בניית הכבישים, תשתיות המים, רשתות התקשורת, מערכת החשמל, מערכת החינוך, מערכת הבריאות וכיוצא באלה שירותים סוציאליים החיוניים לתפקודה של מדינה נורמטיבית. במדינות מתפתחות, חסכונותיהם של היחידים הם לרוב נמוכים מאוד, לפי שההכנסה הממוצעת לנפש נמוכה בהתאם. יתרה מכך, נוכח שיעור האוכלוסין הגבוה באותן מדינות, הממשלות נאלצות "לבזבז" חלק נכבד מן ההכנסות הפיסקאליות על מוצרים ציבוריים כגון תשתיות, חינוך ובריאות. במצב דברים זה, קיומה של מערכת גביית מס מתפקדת היא בבחינת תכונה אקוטית במדינה כמו אתיופיה.

הקהילה העסקית באתיופיה כוללת בחובה מגוון רחב של גורמים עסקיים בעלי אינטרסים כאלו ואחרים, החל מעסקים קטנים מאוד, דרך חברות פרטיות בסדר גודל כזה או אחר וכלה בחברות ענק וחברות ציבוריות. לטובת אותן חברות או גורמים עסקיים המתעתדים להקים חברה באתיופיה, או כאלו אשר הלכה למעשה כבר פועלים בשטח, להלן רשימה כללית של המיסים הרלוונטיים המושתתים במדינה:

* מס חברות: על חברות הפועלות בתחום המדינה מוטל מס חברות בשיעור אחיד של 30%, בעניין זה יודגש כי על גופים מסחריים הפועלים שלא באמצעות חברה מוטל מס על רווח עסקי, באופן פרוגרסיבי דרך מספר מדרגות מס הנעות בין 10% ל-35%.


* מס הכנסת יחידים: מס זה מוטל באופן פרוגרסיבי, דרך מספר מדרגות מס הנעות בין 10% ל-35%.

* מס על השכרת נדל"ן: ככל והמשכיר הוא חברה יוטל מס אחיד בשיעור 30% (זהה למס החברות), יחד עם זאת, ככל והמשכיר הינו יחיד, מס זה מוטל באופן פרוגרסיבי, דרך מספר מדרגות מס הנעות בין 10% ל-35%.

* מס על דיבידנד: מס בשיעור קבוע של 10% המוטל על רווחים מדיבידנד.

* מס על הנכנסות מפעילות חקלאית: מס זה מוטל באופן פרוגרסיבי, דרך מספר מדרגות מס הנעות בין 5% ל-40%.
 

* מס על הכנסה מריביות והצמדה: מס בשיעור אחיד של 5%.

מס על הכנסה מתמלוגים: מס בשיעור אחיד של 5%.
 

* מס ערך מוסף: לרוב מוטל בשיעור של 15%.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 4 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

ליווי משפטי באוסטריה

מאת: אלי דורון, עו"ד

משרדנו מתמחה במתן ייעוץ, סיוע וליווי משפטי לישראלים תושבי אוסטריה במגוון עניינים וסוגיות משפטיות - נשמח לקיים עמך פגישה בוינה לטובת הטיפול בנדרש, כל הפרטים כאן.

עו"ד גרמניה

מאת: צוות האתר

משרדינו מתמחה בבקשות להוצאת אזרחות גרמנית, בליווי משפטי מלא של יהודי גרמניה, בסיוע לקבלת פיצויים לניצולי השואה ומשפחותיהם ובמקרים נוספים הקשורים בתחום. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת ולהעניק לכם את הסיוע המשפטי המקצועי והטוב ביותר בכל אחד מהתחומים הנ"ל.

החזקת קרקע ברומניה

מאת: ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון; עו"ד גיל מור, עו"ד

בבעלותך נכס ברומניה? לצורך הבנת הסיכונים הכרוכים בהחזקת קרקע ברומניה, חשוב להכיר מספר הבדלים מהותיים הקיימים בין דיני הקניין בישראל לבין אלו ברומניה - קראו כאן.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם