מאת: ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד, טל חשוב, משפטן


אנו עדים חדשות לבקרים, ומזה זמן רב, לידיעות לפיהן מחירי הדירות בארץ נמצאים בעלייה מתמדת. חלק מן הפעולות אותן מבצע האוצר בכדי להפחית את מחירי הדיור נעוץ בהגדלת ההיצע וחלק נעוץ בלחץ המוטל על היזמים להפחית את עלות הדירות.

על פניו נדמה כי מגמה זו מבורכת מאחר ואכן קיימת בעיה אקוטית בענף הדיור, אלא שללא רגולציה מתאימה ניתן לזהות כשלי שוק בתוך ענף הבנייה. כך למשל, הרושם המתקבל הוא כי הלחץ על היזמים להפחית את עלות הדירות מגולגל על קבלני הביצוע, מה שמביא לידי הפחתה ברווחיות של קבלני הביצוע ולפעמים מביא פרויקטים שהם מבצעים למצב של הפסד. כתוצאה מכך, נראה שקבלני ביצוע, אשר שיעור הרווחיות שלהם נשחק, נחשפים יותר מבעבר לעבירות מס. הכיצד?

מצוקה כלכלית של קבלני הביצוע

אותם קבלני ביצוע נכנסים לא אחת לקושי תזרימי, בין אם בשל רווחיות נמוכה ובין אם משום שהיזמים לא אחת מעכבים להם כספים, אם על פי הסכם ואם שלא ע"פ הסכם, מה שמכניס את אותם קבלני ביצוע למצוקה של ממש, הפוגעת ביכולת שלהם לעמוד בתשלומים השוטפים.

בנסיבות האמורות, המרחק בין אותה מצוקה כלכלית של קבלני הביצוע לביצוען של עבירות מס, קצר. אלה, נמצאים במצב בו אין להם כסף לשלם את חבויות המס השוטפות, מה שגורם לחלקם לנגוס שלא כדין בתשלומי המיסים, בפרט אלו שאמורים להיות משולמים על בסיס חודשי ואשר הנגיסה בהם קלה - מע"מ, מס הכנסה, ניכויים וביטוח לאומי. הקבלנים מגלים חוסר אכפתיות או אי מודעות לעובדה כי מבחינת הדין, מס העסקאות המתקבל בידיהם או מס ההכנסה המנוכה על ידם הנם כספים המוחזקים על ידם בנאמנות, כסף אותו עליהם להעביר לרשות המסים והימנעות מלעשות כן – מהווה עבירה פלילית שדינה ברוב המקרים מאסר.

הצורך ברגולציה שתגן על הקבלנים

משרדנו סבור כי בד בבד עם הלחץ המופעל לטובת הפחתת מחירי הדיור, יש להעביר רגולציה אשר תגן על קבלני הביצוע ותבטיח כי אלה לא ינוצלו לרעה על ידי היזמים, כך שתיוותר להם רווחיות מינימאלית אשר תמנע את התמריץ השלילי לבצע עבירות מס.

יש לציין כי קיימת רגולציה רבה בתחום הדיור אשר מגינה על רוכשי הדירות עצמם. על כן, נשאלת השאלה, מדוע שלא תהיה חקיקה אשר תגן על קבלני הביצוע. כך נוכל לשמור על ענף שלם, מסודר ומבוקר יותר באופן שבו כולם ירוויחו - הקבלנים, ציבור רוכשי הדירות וציבור משלמי המסים.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

שלילת הטבת מס רכישה במקרה של רכישת חלק בבניין מגורים

מאת: אלי דורון, עו"ד; דורון פסו, עו"ד

לאחרונה ניתנה החלטה ב-ו"ע 45682-01-17 באור נ' מדינת ישראל ("הערר") אשר דחתה בקשתו של עורר אשר רכש חלקים בלתי מסוימים בבניין דירות וביקש לקבל הטבה במס רכישה בטענה שמדובר ב"דירת מגורים יחידה".

תביעות ליקויי בניה

מאת: צוות האתר

למשרדנו, המורכב מעו"ד, רו"ח, הנדסאים וכלכלנים, הידע והניסיון בטיפול בתביעות אשר עניינן בליקויי בניה אשר נגרמו כתוצאה מעבודות בניה לא תקינות ו/או לא ראויות, כאלה אשר משאירות את הדייר עם נכס פגום, מה שפוגע בשווי הנכס ו/או ביכולת של הדייר ליהנות מהנכס.

נדל"ן ישראלי ברומניה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

לסניף המשרד שבבוקרשט, המורכב מממבחר עו"ד רומנים מובילים, ניסיון רב בכל הקשור בביצוע עסקאות נדל"ן עבור ישראלים ברומניה - רכישה, מכירה וכו'. משרדנו ידע לבצע עבורך את עסקת הנדל"ן בנוגע לדירה, נכס מסחרי, מגרש, מניות ועוד ולהבטיח השלמת העסקה לשביעות רצונך.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם