מאת: אלי דורון, עורך דין - ירון טיקוצקי, עורך דין (רואה חשבון) – יפעת גוטמן, משפטנית


אוסטריה ממוקמת במרכז אירופה ומהווה גשר בין מזרח ומערב היבשת. הכלכלה האוסטרית מפותחת מאוד ואין זה סוד כי אזרחיה התרגלו לרמת חיים גבוהה. ענפי העיסוק באוסטריה מגוונים, רבים ומתבססים בעיקר על תעשייה, תיירות, בנקאות, תחבורה ושירותים מסחריים. סיבות אלו ועוד גרמו למשקיעים זרים לצאת ולהשקיע את משאביהם דווקא שם.

 

הדין באוסטריה קובע כי חברות שנתאגדו באוסטריה או שהניהול האפקטיבי שלהן הוא מאוסטריה נחשבות כחברות תושבות אוסטריה. חשוב לדעת, כי חברה תושבת אוסטריה חייבת במס על כל הכנסה שהופקה ו/או נצמחה לה, ללא קשר למקום הפקתה, בעוד שחברה שאינה תושבת אוסטריה חייבת במס באוסטריה אך ורק בגין הכנסות שהופקה ו/או נצמחה לה באוסטריה. כיום כפופות חברות אוסטריות למס חברות אחיד בשיעור של 25%. שיעור מס חברות שנתי מינימאלי בסך 1,092 EUR מוטל על חברה אוסטרית בשנת הפעילות הראשונה שלה. שיעור מס חברות שנתי מינימאלי של 1,750 EUR לעניין חברה מוגבלת באחריות (AG) ושל 3,500 EUR לעניין חברה מאוחדת מניות (GmbH) מוטל על חברה אוסטרית החל משנת הפעילות השנייה שלה.

 

הכנסות חברה אוסטרית מדיבידנדים המשולמים לה ע"י חברה אוסטרית אחרת פטורות ממס באוסטריה. הכנסות חברה אוסטרית מדיבידנדים המשולמים לה על ידי חברה זרה עשויות להיות פטורים ממס באוסטריה (פטור השתתפות) אם לפחות 10% ממניות חברת הבת הזרה מוחזקות על ידי החברה האוסטרית לפרק זמן של שנה לפחות. הפטור לא יחול באם מרבית הכנסותיה של חברת הבת הנן הכנסות פאסיביות והיא תושבת מדינת מקלט מס, המוגדרת כמדינה בה שיעור מס החברות הנו נמוך מ-15%. על אף האמור, החברה האוסטרית רשאית ליהנות מהפטור כאמור אם תוכיח כי יש לה פעילות אמיתית במדינת מקלט המס וכי אין היא משתמשת במיקום כאמצעי להימנע מתשלום מס.

 

הכנסות חברה אוסטרית מרווחי הון ממוסות כיתר הכנסותיה. הכנסות חברה אוסטרית מרווחי הון בעקבות מכירת מניות חברה זרה עשויות להיות פטורות ממס באוסטריה (פטור השתתפות) אם לפחות 10% ממניות חברת הבת מוחזקות על ידי החברה האוסטרית לפרק זמן של שנה לפחות. הפטור לא יחול באם מרבית הכנסותיה של חברת הבת הנן הכנסות פאסיביות והיא נמצאת במדינת מקלט מס, המוגדרת כמדינה בה שיעור מס החברות הנו נמוך מ- 15%. על אף האמור, חברה האוסטרית רשאית ליהנות מהפטור כאמור אם תוכיח כי יש לה פעילות אמיתית במדינת מקלט המס וכי אין היא משתמשת במיקום כאמצעי להימנע מתשלום מס.

 

מדיבידנדים המשולמים על ידי חברה אוסטרית לחברה זרה מנוכה מס במקור בשיעור של 25%, אלא אם מופחת שיעור המס בהתאם לאמנה למניעת כפל מס בין המדינות. פטור מניכוי מס במקור חל כאשר משולם הדיבידנד לחברת אם תושבת האיחוד האירופאי המחזיקה לפחות ב- 10% מהון המניות של החברה האוסטרית לפרק זמן של יותר משנה. סעיפים אנטי- תכנוניים קובעים כי על מנת ליהנות מהפטור האמור על החברה האוסטרית המשלמת לנהל עסקים ולהחזיק משרד ועובדים. ריבית המשולמת לחברה זרה אינה כפופה לניכוי מס במקור באוסטריה למעט כאשר מדובר בהלוואה המובטחת בנכסי נדל"ן הממוקמים באוסטריה שאז יחול ניכוי מס במקור בשיעור של 25%. תמלוגים המשולמים לחברה זרה כפופים לניכוי מס במקור בשיעור של 20%. הניכוי במקור לא יחול במקרה בו החברה הזרה היא חברה אם או חברה אחות תושבת האיחוד האירופאי או שוויץ. אמנה למניעת כפל מס עשויה לקבוע שיעור ניכוי מס במקור נמוך יותר.

 

שיעור המע"מ על מרבית העסקאות (מכירת טובין או מתן שירותים) באוסטריה הנו 20%.


ראוי לציין, כי מאמר זה אינו ממצה את הסוגיה שבנדון עד תום ומאמר זה אינו נועד לשמש תחליף לייעוץ משפטי ו/או חוות דעת משפטית. אנו ממליצים לכם להיוועץ, במידת הצורך, בעו"ד הבקיא בתחום המיסים, בכדי שיציג בפניכם את הסוגיה העולה על כל היבטיה.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

דובאי: מקלט מס וגן עדן לתושבי חוץ

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); רמי זועבי, משפטן

בישראל, גורמים עסקיים רבים נושאים את עיניהם בסקרנות והתרגשות רבה אל דובאי לאור יתרונות המס הרבים הקיימים במערכת המקומית שנועדה למשוך משקיעים זרים אל תוך המדינה - להלן תקציר היבטי המס בדובאי:

העברת כספים מחו"ל לישראל בתקופת הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

מגפת הקורונה פגעה וממשיכה לפגוע בריאותי וכלכלית במשפחות רבות במדינת ישראל. תוצאה מכך ישראלים רבים מוצאים את עצמם ללא מקור פרנסה, אם כשכירים ואם כעצמאים ובמקרים רבים מוצאים הם את עצמם נכנסים לחובות והתחייבויות בהם מתקשים הם לעמוד.

ליווי משפטי עבור ישראלים בדובאי

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דורון פסו, עו"ד

כל מה שרצית לדעת על הקמת חברה ופעילות כלכלית-עסקית באיחוד האמירויות - הקמת תאגיד באיחוד האמירויות, המיסוי (מס חברות, מע"מ, מכס וכו') וכן המס החל על ישראלים.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם