מאת: ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד


חוק דירה שלישית שנכנס לתוקפו בתחילת שנת המס 2017 כבר נותן את אותותיו בשוק הדיור, כך לפחות לטענת משרד האוצר, שם אומרים כי החוק גרם לשחרור דירות של בעלי שלוש דירות ומעלה לשוק החופשי, דבר שגורם לירידת מחירי הדיור. אולם לא רק 'שחרורים' של דירות אנו רואים מאז נכנס החוק לתוקפו אלא גם התעניינות ניכרת בדרכים 'לעקוף' את החוק, להמשיך ולהחזיק בשלוש דירות ומעלה ועדיין לקבל הקלות במס. אבל, זהירות - לא תמיד הדרכים המקובלות, מועילות לזמן הארוך.

לאחרונה יש בנמצא זוגות המבקשים לנקוט במהלך בו הם ייפרדו פיקטיבית וכך יוכלו להמשיך ולהחזיק בשלוש דירות ומעלה כל אחד - הזוגות הללו מתכוונים לנצל סעיף בחוק החדש הקובע כי החוק לא יחול על זוגות החיים בנפרד, הן אם בן או בת הזוג חיים בחו"ל והן אם אחד מהם גר בארץ. בשני המקרים, קובע החוק, ההפרדה מביאה לספירה נפרדת של הדירות כך שהזוג בעצם יוכל להחזיק שלוש דירות ומעלה מבלי שהדבר ייחשב לו לצרכי חיוב במס.

פיתוי גבוה אך מסוכן...

מדובר במוקש לא פשוט. נכון, הפיתוי גבוה, בייחוד כאשר אחד מבני הזוג גם כך מתגורר בחו"ל, אולם מהלך מסוג זה חייב להישלל שכן מגלם הוא מרכיב של חשיפה פלילית. לשון אחר, יש לקחת בחשבון כי פרידה פיקטיבית עלולה לגרור את שני בני הזוג להליך פלילי, ממנו נכון יהיה להימנע. לרשות המס הידע והיכולת לבחון את אופן התנהלותם של בני זוג, כך שאלה שידווחו על חיים בנפרד, צריכים לקחת בחשבון כי חקירות מס הכנסה מסוגלים לבחון עד כמה הזוג אכן חי בנפרד ובנסיבות בהן ימצאו ראיות בדבר דיווח כוזב, תפתח כנגד המעורבים חקירה פלילית עם ענישה פלילית בצידה. דוגמאות למקרים מסוג זה נמצא בתיקי חקירה בהם אחד מבני הזוג טוען כי הנו חי ב-"ישוב ספר" המזכה בהקלת מס, בעוד שבני המשפחה האחרים חיים במרכז הארץ וכדומה – גם שם עדים אנו לכך שרשות המס פיתחה כלים לטובת הוכחת החיים בצוותא, בניגוד לנטען.

"צוואה מוקדמת" - המורכבות והתרחישים

אולם הבעיות המשפחתיות שעלולות לצוץ בעקבות החוק לא מסתכמות רק בפרידות פיקטיביות, אלא גם בבעיות צפויות בין הורים וילדיהם ו"בצוואות מוקדמות". אחת השיטות אותן מבקשים בעלי דירות לבחון על מנת ל-"עקוף" את המס החדש, היא להעביר את הדירה על שם אחד מהילדים הבגירים (מעל גיל 18) וכך הדירה לא תיחשב במניין הדירות של ההורה. כך, בטוחים ההורים, יוכלו לרשום את הדירה על שמו של הילד מבלי להידרש לשאת בתשלום המס החדש.

אולם גם במקרה זה מדובר בהליך לא פשוט - במקרה כזה העברת הזכויות במתנה חייבת להיות מלאה ואמיתית ולא מלאכותית. כך למשל, שכר הדירה המתקבל מהשכרת הדירה חייב להגיע אל הילד ולא לחזור באופן סיבובי אל ההורה. הורים המתייעצים איתנו בנושא, סבורים כי מדובר במעין "צוואה מוקדמת", כלומר הילדים יירשו את הדירה בעודם בחיים, אולם אנו לא ממליצים לנקוט בהליך זה. הדבר מייצר תלות של ההורה בבנו או בביתו ומעמיד בסכנה את חסכונות החיים של ההורים בייחוד במקרים בהם הבן מסתבך כלכלית, מתגרש או שאשתו לעתיד לא מקבלת את הרעיון שהכסף המתקבל מ-"דירתם" עובר לידי הוריו.

במקרים כאלו, כמו שכבר נוכחנו בעבר, סכנת הקרע המשפחתי הרבה יותר מהותית מאשר "סכנת" המיסוי. במילים אחרות - עדיף לשלם עכשיו את המס מאשר אחר כך לזעוק חמס. 

>> זקוקים לייעוץ מקצועי של עו"ד נדלן המתמחה במיסוי? לחצו כאן.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

שלילת הטבת מס רכישה במקרה של רכישת חלק בבניין מגורים

מאת: אלי דורון, עו"ד; דורון פסו, עו"ד

לאחרונה ניתנה החלטה ב-ו"ע 45682-01-17 באור נ' מדינת ישראל ("הערר") אשר דחתה בקשתו של עורר אשר רכש חלקים בלתי מסוימים בבניין דירות וביקש לקבל הטבה במס רכישה בטענה שמדובר ב"דירת מגורים יחידה".

תביעות ליקויי בניה

מאת: צוות האתר

למשרדנו, המורכב מעו"ד, רו"ח, הנדסאים וכלכלנים, הידע והניסיון בטיפול בתביעות אשר עניינן בליקויי בניה אשר נגרמו כתוצאה מעבודות בניה לא תקינות ו/או לא ראויות, כאלה אשר משאירות את הדייר עם נכס פגום, מה שפוגע בשווי הנכס ו/או ביכולת של הדייר ליהנות מהנכס.

נדל"ן ישראלי ברומניה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

לסניף המשרד שבבוקרשט, המורכב מממבחר עו"ד רומנים מובילים, ניסיון רב בכל הקשור בביצוע עסקאות נדל"ן עבור ישראלים ברומניה - רכישה, מכירה וכו'. משרדנו ידע לבצע עבורך את עסקת הנדל"ן בנוגע לדירה, נכס מסחרי, מגרש, מניות ועוד ולהבטיח השלמת העסקה לשביעות רצונך.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם