מאת: אלי דורון, עו"ד-ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח)-עופרה שושן, משפטנית


"מי שעבד... אצל מעביד אחד או במקום עבודה אחד ופוטר, זכאי לקבל ממעבידו שפיטרו פיצויי פיטורין." כך קובע סעיף מספר אחד לחוק פיצויי פיטורים. האם בכל סיטואציה מכתב פיטורים מהווה פיטורים כדין ומזכה את העובד בפיצויי פיטורים כאמור בחוק?
בפסק דין אלברט יגודבייב נ' בי.אם. ישראל יבוא ושיווק צעצועים (2005) בע"מ (להלן: "החברה החדשה"), שניתן בתאריך 30.7.13 בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב-יפו, קובעת השופטת כי על אף שבידי התובע נמצא מכתב פיטורים, התובע לא פוטר ואף היה מעורב בקנוניה כנגד החברה ועל כן, לא זכאי לפיצויי פיטורין.

בשנת 2005 במסגרת הסכם רכישה של החברה, הוקמה החברה החדשה והוסכם כי החברה הישנה תפסיק לפעול. על אף המוסכם, המשיכו בעלי המניות הקודמים להפעילה. אלו מכרו סחורה שהיתה שייכת לחברה החדשה ואת התמורה העבירה לחברה הישנה. הדבר התגלה כאשר לקוחות ביקשו שירות תיקונים למוצרים שנמכרו והציגו חשבוניות מכירה של החברה הישנה. בית המשפט קבע כי העובד שיתף פעולה עם הקנוניה הנ"ל ואף עבד במקביל בחברה הישנה ובעסקיהם של בעלי המניות של החברה הישנה בעוד שהחברה החדשה היא הנושאת בעלות העסקתו.
באשר לנסיבות סיום עבודתו של התובע בחברה החדשה קיבל בית הדין את עמדת החברה החדשה וקבע כי על אף שבידיו נמצא מכתב פיטורים, התובע לא פוטר מעבודתו.

בית המשפט קבע כי התובע רשם על שמו בלא ידיעתה וללא הסכמתה של החברה את המשאית אשר נרכשה על ידי החברה לצורך הובלת מוצרים. בנוסף, קבע כי התובע איים על מנהל החברה כי אם לא יקבל מכתב פיטורים ימכור את המשאית ואת התמורה ייקח לעצמו. בשל כך, בתמורה להעברת המשאית לבעלות החברה נמסר לתובע מכתב פיטורים, אך זה אינו מהווה פיטורים ולכן העובד התובע אינו זכאי לפיצויי הפיטורים.

בנוגע לזכויות העובד האחרות, קבע בית המשפט כי מאחר ובחוזה המכר הוסכם כי הקונה (החברה החדשה) לוקח על עצמו את כל המחויבות של בעל המניות בחברה הישנה, ומאחר שהעובד עבד באותו מקום עבודה, החברה החדשה אחראית על תשלום זכויותיו של העובד בעד תקופת עבודתו המלאה.


נראה שלא כל מכתב פיטורים מהווה אסמכתא לקבלת פיצויי פיטורים על פי חוק פיצויי פיטורים וכי בית המשפט לא ייתן ידו לעובד אשר היה שותף לקנוניה נגד מעסיקו. בית המשפט עמד בפסק דין זה על הזכויות המגיעות לעובד מתוקף עבודתו, ואלו בלבד שולמו לו.
במקום בו מדובר על זכויות עובד או מעביד ועל מנת להגן על זכותו של המעסיק והעובד כאחד כראוי ובצורה הטובה ביותר, מומלץ לפנות לעו"ד המתמחה בתחום.  לו יהיו הכלים והאמצעים לייעץ ולתת חוות דעת מבוססת ובמידת הצורך להתדיין בבתי המשפט באופן מהיר ומקצועי. לייעוץ ולייצוג פנו למשרדנו ותזכו לליווי צמוד וקשר אישי מן הרגע הראשון ועד קבלת התוצאה הרצויה. נשמח לעמוד לרשותכם!

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

עשוי לעניין אתכם

דיני עבודה – היקפם וחשיבותם

מאת: צוות האתר

במציאות בה אנו חיים, דיני העבודה מתעדכנים ומשתנים בתדירות גבוהה מאוד וכך גם הפסיקה הבאה לפרש את אותם חוקים, בפני הערכאות השונות, מה שמחייב את המתמחים בתחום להתעדכן באותם חידושים על בסיס יומי.

ייצוג עובדים בתביעות להכרה בקיום יחסי עובד-מעביד

מאת: צוות האתר

ישראלים רבים העובדים לטובת קיום משפחתם ובני ביתם, מוצאים את עצמם לא אחת נדרשים על ידי בעל העסק בו הם מועסקים ו/או בו הם מבקשים להיות מועסקים, לפתוח תיק "עוסק" עצמאי במשרדי מס הכנסה ומע"מ ולעבוד מולם "כנגד חשבונית".

התנכלות תעסוקתית במקום העבודה

מאת: צוות האתר

הבוס מקלל אותך? קבוצת עובדים מחרימה אותך ולא מאפשרת לך לבצע את תפקידך? המעסיק משפיל אותך? משמיץ אותך? מזלזל בך באופן מופגן? אם כן, ייתכן שאתה חשוף להתנכלות או התעמרות תעסוקתית במקום העבודה, וזקוק לסיוע של בית הדין לעבודה באמצעות ליווי משפטי מתחום דיני העבודה.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם