מאת: עורך דין אלי דורון


תיקון 168 לפקודת מס הכנסה, העוסק בהרחבת הקלות המס לעולים חדשים ולתושבים חוזרים, הוביל מטבע הדברים לפניות רבות של תושבים המבקשים לקבל אישור ביחס למעמד תושבותם, כעולים חדשים (תושב ישראל לראשונה) או כתושבים חוזרים ותיקים.

 

במסגרת הוראת ביצוע שפרסמה זה מכבר רשות המיסים, נקבע מנגנון חדש ומרענן, שתכליתו הענקת ודאות לגבי מעמדם של יחידים, ובמסגרתו יטופלו בקשותיהם לקבלת החלטת מיסוי לגבי מעמד כ"תושב ישראל לראשונה" ותושב חוזר ותיק. המנגנון שנקבע מחלק את המבקשים לשתי קבוצות, בהתאם לרמת הזיקה של מרכז חייהם לישראל, כאשר בקבוצה הראשונה יסווגו מבקשים בעלי רמת זיקה של מרכז חיים נמוכה לישראל, שיטופלו על-פי נוהל המסלול הירוק, בעוד שבקבוצה השנייה יסווגו מבקשים בעלי רמת זיקת חיים גבוהה לישראל, שיטופלו באופן פרטני.

על-פי הוראת הביצוע, פנייה בבקשה לקבלת החלטת מיסוי במסגרת המסלול הירוק רלוונטית אך ורק למבקשים אשר נחשבו ל"תושבי חוץ" במשך תקופה של 10 שנים לפחות לפני מועד הגעתם לישראל, כאשר הכוונה למבקשים, לרבות בנות זוגם וילדיהם הקטינים. כמו כן, מבקשים, לרבות בני זוגם, לא יהיו רשאים להגיש בקשה במסלול הירוק, ככל וקבלו קצבאות כלשהן מביטוח לאומי בכל אחת מ-10 השנים שקדמו להגעתם לישראל, וכן ככל וקבלו במהלך התקופה דנן טיפול רפואי שמומן ע"י קופת חולים בישראל. בתוך כך, פנייה בבקשה לאישור זכאות לקבלת מעמד של "תושב ישראל לראשונה" או תושב חוזר ותיק, יכולה, בקונסטלציה מושכלת, לייצר עבור הנישום וודאות לעניין מעמדו, באופן של ניתן היה לקבל קודם לכן, ובמידה שתאפשר לו ליהנות ללא חשש מפטור בגין תשלום מס ודיווח בישראל. אלא שיחד עם זאת, נוכח מורכבותם של דיני המס, ומתוקף כללי הפרשנות המשפטיים שאינם חד משמעיים בעניין זה, מן הראוי יהא להיוועץ בעו"ד המתמחה בדיני המס, טרם הגשת הבקשה.

נוסיף כי משרדנו, שעיקר התמחותו הנו בתחום דיני המס בכלל ודיני המיסוי הבינלאומי בפרט, ואגב כך מורכב מעורכי דין ורואי חשבון יוצאי רשויות המס ומשרד המשפטים, נותן מענה כולל ליחידים כגון אלו (הן לעניין עולים חדשים והן לעניין תושבים חוזרים ותיקים), ובתוך כך מלווה את היחיד לאורך כל ההליך מתחילתו ועד לסיומו עם קבלת האישור המבוקש.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

התכנית הכלכלית למשבר הקורונה - משקולת במקום גלגל הצלה

מאת: אלי דורון, עו"ד; ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); אסף הופמן, עו"ד; אהרון איתן, עו"ד

התוכנית שהוצגה על ידי משרד האוצר מתיימרת להציג מספר ערוצים שנועדו לסייע לעצמאיים ובעלי עסקים וחברות המחזיקים למעשה את המשק הישראלי ואשר נפגעו בצורה קשה במהלך משבר הקורונה, אולם בפועל היא לא עושה כן

ביהמ"ש התיר לפקיד השומה להעלות טיעון שלא הועלה במסגרת השומה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); סטס קפיליוביץ, משפטן

ביהמ"ש הגיע למסקנה כי יש להיעתר לבקשת המשיב בנושא הוספת האפשרות החלופית למיסוי החפץ לפי רווח הון, וזאת בהסתמך על החלטת ביהמ"ש העליון בפס"ד 7034/19 אמיר יהושוע נ' פ"ש ירושלים 3, בו נקבע כי בערעורי מיסוי מוטלת על ביהמ"ש חובה לוודא כי תהא שומת אמת.

החזר מע"מ לסייעות שהועסקו כעובדות קבלן

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דניאל גולשטיין, משפטן

פסק הדין הנ"ל עוסק בסייעות בגני ילדים שהועסקו ע"י המועצה המקומית פרדס חנה – כרכור, באמצעות חוזי העסקה אישיים, במסגרתם סוכם כי השירותים מסופקים כשירותי קבלנות בגינן לא מתקיימים יחסי עובד ומעביד.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם